Dieta dla cukrzyków musi być dostosowana do indywidualnego stanu zdrowia chorego. Jeżeli jesteś chory na cukrzycę, przyjmujesz insulinę lub środki doustne, to każdą zmianę w odżywianiu skonsultuj z lekarzem lub dietetykiem.
Wyróżnia się dwa rodzaje cukrzycy: typ 1 i typ 2.
Cukrzyca typu 1 występuje u dzieci i młodych dorosłych i powstaje w wyniku uszkodzenia części trzustki wytwarzającej insulinę, co skutkuje jej niedostatkiem i koniecznością wstrzykiwania insuliny. Ten typ cukrzycy może być chorobą autoimmunologiczną, może być związany z genetyką albo z niektórymi wirusami.
Cukrzyca typu 2 występuje u dorosłych i w tym wypadku trzustka produkuje insulinę, ale komórki organizmu nie mogą z niej korzystać albo jest jej za mało. Leczenie polega na braniu odpowiednich leków – tabletek, które poprawiają wykorzystanie insuliny. Niektórzy chorzy muszą brać zastrzyki z insuliny. Cukrzyca typu 2 jest związana przede wszystkim z otyłością, otyłością brzuszną, wysokim poziomem cholesterolu, wysokim ciśnieniem krwi, siedzącym trybem życia oraz cukrzycą w trakcie przebytej ciąży. Dlatego warto zadbać o odpowiednią wagę ciała, a więc konsekwentnie krok po kroku pozbywać się nadmiarowych kilogramów). Jeśli pojawiła się otyłość brzuszna, to sprawdź swój obwód talii: u kobiet nie powinien przekroczyć 80 cm, u mężczyzn - 94 cm.
Wśród działań, które pomagają w zmaganiach z chorobą, jest m.in. odpowiednie odżywianie. W diecie dla cukrzyków należy konsekwentnie spożywać posiłki zawierające produkty zalecane (o produktach zalecanych w diecie dla cukrzyków czytaj tutaj) i unikać produktów niewskazanych (czego unikać w diecie czytaj tutaj).
Oprócz tego, co jemy, ważna jest także zmiana nawyków żywieniowych i przyzwyczajeń związanych z jedzeniem, dbanie o uregulowane pory posiłków, odpowiednie przeżuwanie każdego kęsa i aktywność fizyczna. Wszystkie te działania wzmacniają trzustkę, regulują poziomu cukru we krwi i metabolizm płynów ustrojowych.
Zaleca się, by osoby chore na cukrzycę zwracały szczególną uwagę na właściwe przeżuwanie. Pomaga ono w lepszym wchłanianiu wszystkich składników odżywczych zawartych w posiłku. Można zacząć od przeżuwania jednego kęsa 5 razy przed połknięciem i z czasem zwiększyć do 15, 30 i więcej. Przeżuwanie zmniejsza ilość spożywanego jedzenia średnio o 20%. Dla chorych jest to niezmiernie ważne, ponieważ wiele z nich nadmiernie się objada, co powoduje nasilenie choroby. Stosując dietę dla cukrzyków i prawidłowo przeżuwając, z czasem łatwiej będzie zrezygnować ze zbyt obfitych posiłków.
Stwierdzono, że u diabetyków, którzy przez kilka miesięcy stosują odpowiedni sposób odżywiania i odpowiadający mu styl życia, następuje znaczna poprawa stanu zdrowia.