1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie
  4. >
  5. Mleko mamy: na wagę złota

Mleko mamy: na wagę złota

 flickr.com/ Aurimas Mikalauskas
flickr.com/ Aurimas Mikalauskas
Mleko mamy jest dla dziecka bezcennym skarbem i najlepszą polisą ubezpieczeniową na całe życie. Potwierdzają to liczne badania, światowe organizacje oraz eksperci Raportu KARMIENIE PIERSIĄ W POLSCE. RAPORT

Wyłączne karmienie piersią do minimum 6 miesiąca życia dziecka jest uznane przez wszystkie towarzystwa naukowe za „złoty standard” żywienia niemowląt. Mleko mamy to pokarm pierwszego wyboru dla każdego dziecka. Jest to pokarm unikalny, idealnie dostosowany do potrzeb żywieniowych niemowlęcia, podawany w idealnej temperaturze i jak wyraził  się Tomasz Chodkowski - Fundator Fundacji Twórczych Kobiet – jest to najpiękniej na świecie opakowana żywność pełna życia. Co sprawia, że mleko mamy jest takie bezcenne? I dlaczego warto nim karmić dziecko minimum do 6 miesiąca, a także dłużej?

Dla dziecka

Bogactwo i różnorodność składników obecnych w mleku kobiecym sprawiają, iż jest ono niemożliwe do odwzorowania w sposób sztuczny. – stwierdza Prof. dr hab. n. med. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska, Kierownik Zakładu Farmacji Klinicznej i Opieki Farmaceutycznej na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym w komentarzu do Raportu Karmienie Piersią w Polsce. Raport 2015. Mleko ludzkie spełnia nie tylko funkcje odżywcze, ale chroni dzieci przed czynnikami chorobotwórczymi. Pokarm kobiecy to zmieniający się dynamicznie aktywny biologicznie płyn, unikalna kompozycja czynników przeciwzapalnych (cytokiny, interferon, lizozym), substancji aktywnych immunologicznie (laktoferryna, leukocyty, IgA, lizozym), prebiotyków (oligosacharydy ludzkiego mleka), ludzkich białek, węglowodanów, tłuszczów (m.in. DHA), minerałów i witamin, a także enzymów, hormonów oraz czynników wzrostu (EGF, IGF-I, czynniki wzrostu neuronów). W mleku matki znajduje się ponad 130 prebiotyków, które pomagają chronić jelita dziecka przed różnymi rodzajami drobnoustrojów. Zawiera ono również ponad 415 protein, z których część pomaga zabijać patogeny.

Najnowsze badania pokazują, że znajdują się w nim komórki macierzyste działające jak „wewnętrzny system naprawczy” w organizmie dziecka. Dziennie dziecko przyjmuje nawet kilkanaście miliardów tych komórek. Z licznych badań i obserwacji naukowych wynika, że dzieci od urodzenia karmione mlekiem matki unikają wielu nieprawidłowości w okresie noworodkowym, głównie chorób infekcyjnych.

Są to substancje obecne wyłącznie w mleku kobiecym, nie ma ich w żadnej innej mieszance i mleku sztucznym, czyli pochodzącym z mleka krowiego. – mówi dr Maria Wilińska, kierownik Oddziału Neonatologii SPSK im. prof. W. Orłowskiego CMKP, w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle.

Dla mamy

Karmienie piersią  ma też korzystny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne matki. Jest ważnym zachowaniem społecznym, sprzyja nawiązywaniu i utrwalaniu więzi między matką a dzieckiem. Matki karmiące piersią są spokojniejsze i bardziej cierpliwe. Oksytocyna, która jest m.in. wydzielana podczas bliskiego fizycznego kontaktu oraz w trakcie karmienia piersią ma działanie uspokajające, obniża poziom kortyzolu i zmniejsza ciśnienie krwi, zmniejsza agresję, obniża lęk i przeciwdziała depresji poporodowej. Jest to hormon odpowiedzialny za zachowania rodzicielskie, powoduje wzrost zaufania, wydłuża czas kontaktu wzrokowego i ułatwia przetwarzanie pozytywnych sygnałów społecznych. Matki, które decydują się na karmienie piersią wykazują większą wrażliwość w interakcji z dzieckiem 3 miesiące po porodzie, a im wyższa jest wrażliwość, tym dłużej kobiety planują karmić swoje dzieci piersią.

Jednak naturalne karmienie czyli utrzymanie laktacji to szereg zdrowotnych korzyści dla kobiety w czasie laktacji oraz dużo później. Mamy, które karmią piersią szybciej stają na nogi po porodzie, łatwiej im odzyskać właściwą wagę, rzadziej dopada je depresja poporodowa (oksytocyna i prolaktyna poprawiają samopoczucie). Znacznie ograniczone jest niebezpieczeństwo krwotoku poporodowego, a sama macica szybko się regeneruje. W dalszych latach życia mamy, które karmiły naturalnie rzadziej zapadają na raka piersi i jajników.

Tu przeczytaj o technikach karmienia piersią

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze