Sposoby na opryszczkę

Opryszczka - Zwierciadlo.pl
123rf.com

Zakażenia opryszczką są bardzo powszechne w Polsce, a nawet szacuje się, że występują one dwa razy częściej niż w pozostałych częściach Europy. Jak sobie radzić z bolesnymi pęcherzykami?
Opryszczka, zwana również zimnem lub febrą, wywoływana jest przez wirusy herpes: HSV1 (atakujący górną część ciała) i HSV2 (atakuje narządy płciowe). Około 80% z nas jest nosicielami, jednak nie u wszystkich występują objawy. Jest bardzo zaraźliwa i nie trzeba wiele, by przekazać ją dalej. Zazwyczaj zarażamy się nią w ciągu pierwszych dwóch lat życia.

Przyczyny i objawy opryszczki

Opryszczka - Zwierciadlo.pl
123rf.com

Opryszczka pojawia się i znika – wirus może się aktywować pod wpływem stresu, obniżenia odporności, zimna czy gorąca. W przypadku kobiet możliwe są częste nawroty związane ze zmianami hormonalnymi – cyklu miesięcznego lub przekwitania. Zmiana opryszczkowa to zazwyczaj pęcherzyk, który usadowił się na wardze lub w okolicy nosa. Wypełniony początkowo treścią surowiczną, pęka, zostawiając strupek. Towarzyszy mu uczucie swędzenia, podrażnienia, niewielki ból. Czasami swędzi nas już przed pojawieniem się bąbla.

Opryszczka może wyskoczyć w wyniku wyziębienia organizmu, spowodowanego niską temperaturą lub stanem podgorączkowym. Stąd też bierze się jej popularna nazwa: zimno.

Opryszczka nie dotyczy tylko warg, może wystąpić w obrębie jamy ustnej lub na narządach płciowych. W skrajnych przypadkach może zaatakować rogówkę oka, a w konsekwencji – doprowadzić do ślepoty. Najgroźniejsza rzecz, jaka może nas spotkać ze strony wirusów opryszczki to opryszczkowe zapalenie opon mózgowych i mózgu, które – nieleczone – w 70% przypadków doprowadza do śmierci, a w pozostałych do trwałych uszkodzeń neurologicznych. Najbardziej niebezpieczne jest to, że początki choroby są bardzo powszechne, gdyż są to bóle głowy i gorączka.

Leczenie opryszczki

Wirus, który nas raz zaatakuje, będzie w nas mieszkał już przez całe życie, choć niekoniecznie się ujawni. Proponowane w aptekach plastry przeciw zimnu są skuteczne tylko przed pojawieniem się pęcherzyka, a więc zupełnie bezużyteczne dla osób, które nie odczuwają swędzenia czy pieczenia przed jego pojawieniem.