1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Ćwiczenia z Ionesco

Ćwiczenia z Ionesco

Kilka etiud zamkniętych w godzinny spektakl. Każda w innej konwencji. Wszystkie na podstawie dzieł Eugene Ionesco. To spektakl wyreżyserowany przez Grzegorza Brala, twórcę Teatru Pieśni Kozła we współpracy z Krzysztofem Majchrzakiem.

Ośrodkiem wszystkich etiud jest człowiek. Jego indywidualność i jednostkowość. Nagi, bezbronny wobec przepełnionego przemocą systemu, jest jak trybik w machnie - jeśli pęka, znajduje się na jego miejsce kolejny, tyle że w końcu ten system przepoczwarza się, ludzie pod jego wpływem stają się potworami, szaleją.  Ale jest też człowiek ulatujący do nieba, niczym w niebo wstępujący bóg. To sen o lataniu, marzenie lekkości, oderwania się od ciężkości wpisanej w ziemską egzystencję, uwolnienie się od strachu. Etiudy są zrealizowane  jakby w różnych stanach świadomości – na jawie i we śnie, tak jakby był to postulat do odbiorcy o „świadomość” – życia i postrzegania.

W wielu scenach wykorzystano cienie, które powstały poprzez zsunięcie półprzejrzystej kotary, jakbyśmy obserwowali świat zaglądając do mieszkań z ulicy przez okna. Świat cieni to też płaskość, brak szczegółów, ale również świat symboliczny. Wiele scen opartych jest na grze świateł i dźwięków, dopełnieniem jest świetna muzyka skomponowana przez Jacka Hałasa.

„Ćwiczenia z Ionesco” pokazują jak okrutny, ale i absurdalny jest współczesny świat, zmniejszając go do małej sceny, do pojedynczego człowieka, który jest całym światem, kosmosem uczuć i emocji. To jakby świat pod lupą, obserwowanie ogółu poprzez szczegół. Z jednej strony przyglądamy się światu takiemu – jak widział go Ionesco, ze swoimi obsesjami, lękami, z drugiej pojawia się możliwość skonfrontowania tego widzenia z własnym postrzeganiem– wszystko w duchu absurdu i groteski. Spektakl przepełniony jest refleksyjnym humorem, poruszający i inspirujący do tego, by bliżej przyjrzeć się Ionesco i … sobie.

Ćwiczenia z Ionesco, reżyseria: Grzegorz Bral, współpraca reżyserska: Krzysztof Majchrzak, muzyka: Jacek Hałas, scenografia: Bohdan Cieślak. Występują: Marta Dobecka, Lena Frankiewicz, Irena Jun, Marta Malinowska, Monika Obara, Monika Świtaj, Stanisław Brudny, Dariusz Jakubowski, Mateusz Lewandowski, Janusz Stolarski, Krzysztof Strużycki. Teatr Studio.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze