1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Goddessware - ceramika, która nawiązuje do miłości i samoakceptacji

Goddessware - ceramika, która nawiązuje do miłości i samoakceptacji

Jagienka Szymańska w pracowni (fot. Katerina Plevkova (IAMKAT), http://www.iamk.at)
Zobacz galerię 14 Zdjęć
Goddessware (czyli Linia Bogiń) to kubki i doniczki, które nawiązują do miłości do samego siebie, do samoakceptacji, do "ciałopozytywności", ale też do społecznej świadomości raka piersi, czy kwestii karmienia piersią. Wyjątkową ceramikę tworzy Jagienka Szymańska - z wykształcenia fotografka, która nie boi się poruszać w sztuce tematów odważnych i trudnych.

"Jestem z wykształcenia fotografką, od lat moje prace to w większości autoportrety. Przez ostatnie 10 lat mieszkałam w Portugalii, a później zupełnie przypadkiem znalazłam prace na Ibizie. Tutaj na wyspie odkryłam, że spokój i równowagę daje mi przyroda i życie z rytmem natury - poczucie wolności i szczęście to dla mnie możliwość oglądania wschodów i zachodów słońca - i że właśnie do tego tęskniłam." - mówi Jagienka. Niedługo później zaczęła szukać innej niż fotografia formy ekspresji. Wtedy udała się na warsztaty z ceramiki.

"Udało mi się znaleźć warsztaty toczenia na kole garncarskim u lokalnego rzemieślnika, a praca w glinie dała mi olbrzymią satysfakcję, płynącą z uczucia większego uziemienia, związania z Pachamamą, z Matką Ziemią. Był to też czas, kiedy uczestniczyłam w wielu warsztatach dla kobiet dotyczących konstelacji łona, śpiewu, cyklów księżyca i budowania emocjonalnej intymności. Znalazłam się wtedy w dobrym momencie na rozpoczęcie nowego projektu związanego z ruchem body positive, z ciałopozytywnością. Zaczęłam pracować wykorzystując tradycyjną, hiszpańską czerwoną glinę, która po wypaleniu ma cielisty kolor, a który mi przypomina ciało, także poprzez swoją strukturę. Oprócz tego chciałam powiązać ceramikę z autoportretami i tym, co co zawsze było dla mnie największym kompleksem we mnie samej i co bardzo długo uczyłam się akceptować - piersiami.

Tak powstała moja linia ceramiki Goddessware, czyli Linia Bogiń - kubki i doniczki, które nawiązują do akceptacji własnego ciała, ale też do społecznej świadomości raka piersi, czy kwestii karmienia piersią. Wszystkie boginki są ręcznie robione, w małych partiach, a każda sztuka jest jedyna w swoim rodzaju. Są tu blizny po cesarkach cięciach i rozstępy, pieprzyki i male/duże brzuszki. Uważam, że każda z nas zasługuje na zauważenie, że jest unikatowa a co za tym idzie: piękna! Chcę, aby te kubki były widziane jako hołd dla naszych dających życie, ale tez przyjemność piersi, naszego ciała w ogóle." - mówi artystka.

Według niej akceptacja swojego ciała to lubienie samego siebie. Właśnie tego, jakie jesteśmy tu i teraz, a nie tego jakie chciałybyśmy być, jakie mamy wyobrażenia o kanonie piękna. To uczucie daje nam napęd, poczucie wartości i pewność siebie. Każda z nas, każda z kobiet jest inna, ma inne piersi, większe, czy mniejsze, patrzące do góry czy obwisłe. Nieważne, czy mamy po 20 czy 60 lat. Czy któraś miała mastektomię, rekonstrukcję czy operację plastyczną. Wszystkie jesteśmy kobietami i to czyni nas tak bardzo potężnymi, że prawie tego nie rozumiemy. Dajemy życie, dbamy, tworzymy, rozwijamy, walczymy o dobro na świecie i dla mnie, wszystkie jesteśmy boginiami" - mówi artystka, której prace rzeczywiście nawołują do tego, by pokochać swoje własne ciało i zaakceptować jego wszelkie niedoskonałości.

Jak sama twierdzi, jej prace spotykają się z różnymi reakcjami. Niektórzy reagują śmiesznie, prostolinijnie poprzez uśmiechy, śmieszki i komentarze ¨O, cycki!¨, do cudownych kilkugodzinnych rozmów i zwierzeń ze strony wielu kobiet. "To jest dla mnie bezcenne uznanie w oczach kobiet, kiedy widzą Boginki. Ciekawe jest to, że w pierwszym odruchu każda z nas szuka ¨swoich¨ piersi w moich projektach. Myślę, że właśnie to dopatrywanie się swojego odbicia jest swoistego rodzaju utożsamianiem się z projektem w ogóle. A to jest dla mnie największa nagroda" - podkreśla Jagienka.

Goddessware to linia pięknych, ręcznie robionych i unikatowych projektów doniczek, kubków, filiżanek, jedynych w swoim rodzaju, które dodatkowo upiększą wnętrze naszego domu, a także mogą być pięknym pomysłem na oryginalny prezent. Wszystkie z charakterystycznymi elementami - piersiami, które wyróżniają ceramikę na tle innych projektów dostępnych na rynku. Wszystkie idealnie wpisujące się w sposób myślenia "body positive" - z życzliwością i akceptacją w stosunku do siebie, jak i innych, zwłaszcza tych, którzy różnią się od nas.

Najnowsze projekty artystki można śledzić na oraz zamówić w sklepie online:

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze