1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. 75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

1 sierpnia 2019 - 75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. (fot. BEW)
1 sierpnia 2019 roku przypada 75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego - od kilku dni trwają uroczystości upamiętniające wydarzenia, które miały miejsce 1 sierpnia 1944 r. i trwały przez 63 kolejne dni. Jak co roku 1 sierpnia o godzinie 17.00 cała Warszawa stanie w miejscu, aby uczcić pamieć o bohaterach.

„Polacy! Od dawna oczekiwana godzina wybiła. Oddziały Armii Krajowej walczą z najeźdźcą niemieckim we wszystkich punktach Okręgu Stołecznego. Wzywam ludność Okręgu Stołecznego do zachowania spokoju i zimnej krwi we współdziałaniu z walczącymi oddziałami” - takimi słowami rozpoczął się apel do mieszkańców Warszawy, aby w godzinę "W" stanęli do walki z okupantem.

Uroczyste obchody 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego będą się odbywały w różnych częściach miasta, m.in. w okolicach pomników upamiętniających wydarzenia z 1 sierpnia 1944 roku. Oficjalne uroczystości rozpoczną się od złożenia kwiatów przy tablicy upamiętniającej podpisanie rozkazu rozpoczęcia powstania przez płk. Antoniego Chruściela "Montera", dowódcę Okręgu Warszawskiego AK.

Jak co roku, o godzinie 17.00 (godzina "W") w całej stolicy zawyją syreny, a mieszkańcy zatrzymają się na minutę, by oddać hołd Powstańcom Warszawskim - ludziom, którzy walczyli o wolność naszego kraju.

Oprócz licznych uroczystości z udziałem Powstańców, planowane jest również wspólne czuwanie na Cmentarzu Powstańców Warszawy, natomiast o godzinie 21 rozpoczną się uroczystości na kopcu Powstania Warszawskiego i rozpalenie tzw. Ogniska Pamięci.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze