1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Ta historia jest niebywała - Agnieszka Holland o filmie "W Ciemności"

Ta historia jest niebywała - Agnieszka Holland o filmie "W Ciemności"

W sieci dostępny jest już wideo-wywiad z Agnieszką Holland, reżyserką filmu „W ciemności” - polskiego kandydata do Oscara, który w naszych kinach zagości 5 stycznia 2012.

Kiedy kanadyjski scenarzysta David F. Shamoon zwrócił się do niej ze scenariuszem i propozycją współpracy, spotkał się ze zdecydowaną odmową. Reżyserka nie planowała wracać do tematyki Holokaustu, jednak potężny ładunek emocji zawartych w skrypcie na długo pozostał w jej pamięci - „Ta historia jest niebywała i trudno się było od niej uwolnić.”

Rozpoczynając prace nad „W ciemności” Holland wiedziała już, że chce nakręcić film zdecydowanie inny niż hollywoodzkie produkcje, które – w jej opinii – mają w sobie sporą dozę sztuczności i zmieniają rzeczywistość w komiks, w specyficzny rodzaj kiczu. Chciała obrazu na wskroś prawdziwego, który pokaże „(…) kim jest człowiek. Jacy jesteśmy i do czego jesteśmy zdolni”.

Intuicja reżyserki okazała się ze wszech miar słuszna. Film „W ciemności” w niedługim czasie stał się sensacją międzynarodowych festiwali. Znakomicie przyjmowany przez widzów i recenzentów jest m.in. zwycięzcą tegorocznego festiwalu Camerimage, laureatem Nagrody Publiczności Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Mar Del Plata, Nagrody za Najlepszą Reżyserię Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Valladolid czy Nagrody dla Najlepszego Filmu na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym St. Louis. Spotkał się także z entuzjastycznym przyjęciem na festiwalu w Toronto, gdzie Agnieszka Holland dostała owacje na stojąco.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze