1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

6 nowych książek o historii, których nie wolno przegapić

Najciekawsze lektury na jesień (fot. iStock)
Najciekawsze lektury na jesień (fot. iStock)
Zobacz galerię 7 zdjęć
Co czytać jesienią? Najnowsze książki opowiadające o ważnych wydarzeniach historycznych zdominowały ten sezon. Znajdziemy wśród nich zarówno śledztwa dziennikarskie dotyczące trudnej przeszłości wojennej, monumentalne pozycje prezentujące nowe spojrzenie na historię, jak również opowiedziane w oryginalny sposób historie wielkich postaci przedstawione w formie... komiksu. Oto najnowsze pozycje historyczne, które musicie poznać.

Gaetan Nocq, "Raport W. Opowieść rotmistrza Pileckiego"

Francuski rysownik i autor komiksów zafascynowany postacią rotmistrza Witolda Pileckiego postanowił stworzyć powieść graficzną opowiadającą o misji jednego z najwybitniejszych działaczy Polskiego Podziemia polegającą na dobrowolnym przedostaniu się do obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Komiks w nietypowy sposób przedstawia rzeczywistość obozową oraz tworzenie przez Pileckiego zorganizowanego ruchu oporu w Auschwitz, który stał się istotną siłą konspiracyjną. Z czasem jednak to przekazywanie raportów i informowanie reszty świata o tym, co naprawdę dzieje się za drutami obozu koncentracyjnego stało się głównym celem siatki Pileckiego. "Raport W..." uznany został we Francji za najlepszy komiks historyczny 2019 roku, otrzymał również pierwsze wyróżnienie specjalne w historii Nagrody im. Wacława Felczaka i Henryka Wereszyckiego, które przyznaje się wybitnym publikacjom poświęconym dziejom Europy Środkowo-Wschodniej i jej relacjom z Polską. Przepięknie narysowany z bogatym tłem historycznym stanowi jedną z najciekawszych pozycji na liście, wartą do odkrycia również przez młodszych czytelników.

 Gaetan Nocq, \ Gaetan Nocq, "Raport W", Wydawnictwo Marginesy

Irena Wiszniewska, "Tajemnica rodzinna z Żydami w tle"

Autorka przez dwa lata poszukiwała osób, które zechciałyby opowiedzieć rodzinną historię z nieco innej perspektywy niż zazwyczaj. Wiszniewska szukała ludzi, którzy mieli w swojej rodzinie przodków przyczyniających się do Zagłady Żydów w czasie II wojny światowej. Pisarka szukała tych historii nie tylko po to, aby usłyszeć o ukrywanych i zatajanych wydarzeniach z przeszłości, ale także aby dowiedzieć się, jak historie te wpłynęły na życie całej rodziny, a także dalsze pokolenia. "Tajemnica rodzinna z Żydami w tle" to przejmujące rozmowy z osobami, które często starają się wziąć na siebie obowiązek rozprawienia się z przeszłością - a nawet "symbolicznego zadośćuczynienia" ofiarom.

 Irena Wiszniewska, \ Irena Wiszniewska, "Tajemnica rodzinna z Żydami w tle", Wydawnictwo Marginesy

Jill Lepore, "My naród. Nowa historia Stanów Zjednoczonych"

Gdy cały świat z zapartym tchem analizuje tegoroczne wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych, Jill Lepore prezentuje kompleksowe, monumentalne wręcz dzieło opowiadające historię najpotężniejszego kraju świata w zaskakującej interpretacji. Lepore prowadzi nas od końca XV wieku do lat współczesnych przez historyczne wzloty i upadki kraju, rewolucje w gospodarce, a także doświadczenia zwykłych obywateli Ameryki, zastanawiając się: co z amerykańską przeszłością i jak może ona wpłynąć na amerykańską przyszłość? "Opisuje zasiedlenie amerykańskich kolonii, założenie kraju i jego ekspansję poprzez migrację, imigrację, wojnę i wynalazczość, popadnięcie w wojnę domową, włączenie się do wojen europejskich, osiągnięcie pozycji światowego mocarstwa i jego rolę, po II wojnie światowej, w ustanowieniu nowoczesnego, liberalnego porządku świata". Dzieło Lepore to niezwykle wciągająca narracja i znakomicie przedstawione podsumowanie minionych lat życia w Ameryce.

 Jill Lepore, \ Jill Lepore, "My, naród. Nowa historia Stanów Zjednoczonych", Wydawnictwo Poznańskie

Jurgen Osterhammel, "Historia XIX wieku. Przeobrażenie świata"

Przepięknie zilustrowana, wnikliwa, napisana z ogromną pasją i rozmachem. Historia wieku, w którym wszystko się zmieniło - okresu postępu, industrializacji, niezwykłego rozwoju nauki i techniki, który dał początek przeobrażeniom na niespotykaną dotąd skalę. Autor przedstawia nam niezwykły portret epoki analizując standardy życia ludzi (w tym światowe epidemie, klęski głodu, klęski żywiołowe), rozwój miast, powstawanie światowych imperiów i mocarstw, wojny, zdobycze wiedzy i ekspansje religii. Spośród wielu prac poświęconych XIX wiecznej historii ta zasługuje na miano absolutnego pioniera, encyklopedii wiedzy o tamtych czasach. Książka składa się z trzech części, które tworzą spójną całość, choć można odkrywać je oddzielnie. "Historia XIX wieku..." to pozycja obowiązkowa dla fanów historii powszechnej.

 Jurgen Osterhammel, \ Jurgen Osterhammel, "Historia XIX wieku. Przeobrażenie świata", Wydawnictwo Poznańskie

Chris Niedenthal, "Zawód fotograf. Ciąg dalszy nastąpił"

Jeden z najbardziej cenionych fotoreporterów, którego zdjęcia zna cały świat. Legendarna już fotografia przedstawiająca czołg pod kinem Moskwa i plakatem "Czas Apokalipsy" to absolutny symbol komunizmu w Polsce. Niedenthal dokumentował historyczne wydarzenia - nie tylko szarą rzeczywistość za czasów komuny, ale też te momenty, które zaważyły na dziejach naszego kraju - wizytę papieża Jana Pawła II, powstanie "Solidarności". W nowym wydaniu albumu znajdziemy nie tylko znane nam już fotografie, ale również wiele nowych, niepublikowanych dotąd prac, które ukazują współczesną Polskę. "Zawod fotograf..." to także swoisty pamiętnik Niedenthala, który dzieli się swoją miłością do fotografii, opowiada o współpracy z prestiżowymi periodykami i zdobywaniu kolejnych szczytów kariery. Książka będąca wyjątkowym świadectwem polskiej historii ukaże się 25 listopada.

 Chris Niedenthal, \ Chris Niedenthal, "Zawód fotograf. Ciąg dalszy nastąpił", Wydawnictwo Marginesy

Rafał Księżyk, "Dzika rzecz. Polska muzyka i transformacja 1989-1993"

Muzyka protestu i buntu w Polsce była niezwykle ogromną siłą. W czasie komuny wiele zespołów wymykało się władzy, a teksty Brygady Kryzys, Kazika, czy Izraelu miały ogromny wpływ na sposób myślenia nie tylko ówczesnej młodzieży, ale większości społeczeństwa. Rafał Księżyk wraca wspomnieniami do czasów pierwszych lat po transformacji, gdzie na polskiej scenie muzycznej tworzyły się nowe wzorce i idee. "Apteka, Armia, Brygada Kryzys, Houk, Izrael, Kazik, Kinsky, Kormorany, Max i Kelner, T.Love. Schyłek festiwalu w Jarocinie i pierwsze rave'y. Wiejskie komuny i miliardowe kontrakty. Queerowi wokaliści, oświeceni punkowcy, początki hip-hopu. Pionierskie teledyski, nowatorskie audycje radiowe, legendarne kluby i przełomowe koncerty" - "Dzika rzecz..." to refleksyjna podróż do ery rocka i niezapomnianych polskich muzyków.

 Rafał Księżyk, \ Rafał Księżyk, "Dzika rzecz. Polska muzyka i transformacja 1989-1993", Wydawnictwo Czarne

 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze