1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Filmy na faktach na Netflix i innych platformach – najlepsze, wstrząsające historie

Adam Driver i John David Washington/ kadr z filmu „Czarne bractwo. BlacKkKlansman”. Do obejrzenia na platformie Chili. (Fot. materiały prasowe)
Adam Driver i John David Washington/ kadr z filmu „Czarne bractwo. BlacKkKlansman”. Do obejrzenia na platformie Chili. (Fot. materiały prasowe)
Wstrząsające filmy oparte na faktach na Netflix przyciągają widzów poszukujących czegoś więcej niż tylko wymyślonej, ciekawie opowiedzianej fabuły. Prawdziwe zdarzenia wzbudzają ciekawość, głębszą empatię, a nawet inspirują do historycznych poszukiwań. Liczą się pomysł i trafnie dobrana historia. Dlatego dobre filmy na faktach to porcja autentycznych emocji i dawka ciekawie podanej wiedzy na dany temat.

O ile w zetknięciu z wymyśloną fabułą zawsze towarzyszy nam z tyłu głowy myśl, że „to tylko film”, o tyle inaczej wygląda nasze nastawienie, gdy oglądamy filmy oparte na faktach. Autentyczne wydarzenia przedstawione w filmie docierają do nas z większą siłą. Czasami trudno się wręcz pogodzić z tym, że dana historia wydarzyła się naprawdę (przykładem mogą być wszelkie ekranizacje dotyczące ludobójstwa, politycznego czy społecznego terroru, a także obrazy poruszające problem niesprawiedliwości, jak choćby „Tajemnica Filomeny” z Judith Dench – film na faktach, za którym kryje się mroczna historia irlandzkiego Kościoła i dramat wielu matek, którym odebrano dzieci).

Filmy oparte na faktach, oraz ich oddziaływanie na widzów, nie zostały przez naukowców tak dobrze przebadane jak np. horrory (gdzie tętno widza może wzrosnąć nawet o 30 proc.). A szkoda, bo wiele z tych autentycznych historii mrozi krew w żyłach i powoduje, że ujawnia się w nas cały szereg przeróżnych emocji (strachu, podziwu, współczucia, bezsilności, zaskoczenia, radości).

Na szczęście dobre filmy na faktach to także ciepłe, pozytywne historie, które podbudowują na duchu i opowiadają o niezwykłych ludziach. Naprawdę jest w czym wybierać.

Poniżej najlepsze filmy na faktach z ostatnich lat wytypowane przez redakcję.

Najlepsze filmy na faktach – Netflix

„O chłopcu, który ujarzmił wiatr”

Prawdziwa historia opowiada o afrykańskim nastoletnim chłopcu, który ocalił swoją wioskę przed głodem, budując wiatrak (z części znalezionych na złomowisku) i dostarczając do niej prąd. Tylko on jeden wierzył naprawdę w swój projekt i podjął się go, żeby ratować innych. Okazało się, że dzięki niemu mieszkańcy mogli nawadniać pola uprawne. William Kamkwamba stał się bohaterem znanym na całym świecie. Obecnie, po ukończeniu studiów w USA, pomaga krajom trzeciego świata. To jeden z tych przykładów, gdzie filmy oparte na faktach napawają optymizmem i pokazują niezłomność bohaterów.

„Proces Siódemki z Chicago”

Historia jednego z najgłośniejszych procesów w historii, który dotyczył aktywistów antywojennych. Gdy w 1968 roku pokojowy protest, podczas Krajowej Konwencji Demokratycznej, przerodził się w brutalne starcie z policją i Gwardią Narodową, siedmiu organizatorów oskarżono o spisek i celowe wywołanie zamieszek. Proces trwał pół roku i stał się publicznym wydarzeniem, ukazując jednocześnie polityczne manipulacje i problem niezależności sądów. Warto podkreślić, że ten wstrząsający film oparty na faktach zdobył kilka nominacji do Oscara i Złotych Globów.

„Najpierw zabili mojego ojca”

Wstrząsające filmy oparte na faktach uderzają w nas najmocniej, gdy przedstawiają krwawe dzieje historii i cierpienie dzieci. Angelina Jolie wraz z Loung Ung pokazują historię masowych mordów w Kambodży, po tym jak władze przejęli Czerwoni Khmerzy – ekstremistyczne ugrupowanie, któremu przewodził Saloth Sar (znany później jako Pol Pot). Czasy, gdy mordowani byli lekarze, prawnicy, inżynierowie, nauczyciele, naukowcy (w imię komunistycznej ideologii), przedstawiane są z perspektywy małej dziewczynki – Loung Ung, której wspólnie z bratem udaje się uciec do Tajlandii (reszta rodziny zostaje zamordowana), a następnie do USA. Wspomnienia dorosłej Ung stały się podstawą do nakręcenia filmu.

„Obywatel Jones”

Kolejny trudny temat związany z ludobójstwem. Agnieszka Holland w swoim głośnym, polskim filmie na faktach zabiera widza w przerażającą podróż po Ukrainie, kiedy w latach 30 na skutek bezwzględnej polityki Stalina umierało z głodu ponad 20 tys. osób dziennie. Wielki Głód, uznany za ludobójstwo na narodzie ukraińskim, był przez długi czas zatajony (w okresie przed II wojną światową informacje nie rozchodziły się tak szybko). Dopiero Gareth Jones, brytyjski dziennikarz będący świadkiem brutalnych represji, jako pierwszy wyjawił światu, co dzieje się na Ukrainie i jakich zbrodni dopuszcza się Stalin za przyzwoleniem wielu rządzących, a także ignorujących sytuację dziennikarzy. Tym filmem reżyserka m.in. składa hołd wobec postawy młodego dziennikarza, dla którego prawda była ważniejsza niż jakiekolwiek przywileje.

„Bling Ring”

Filmy oparte na faktach na Netflix to nierzadko historie znanych złodziei czy gangsterów. „Bling Ring” opowiada historię The Burglar Bunch – grupy, która okradała w Hollywood domy sławnych ludzi. Reżyserka Sofia Coppola pokazuje tu grupę nastoletnich, głodnych wrażeń włamywaczy, którzy chcą wtargnąć w ten sposób do luksusowego świata gwiazd i celebrytów.

Najlepsze filmy na faktach – nowość na HBO GO

„King Richard: Zwycięska rodzina”

Budujące, fajne filmy na faktach nawiązują często do historii sportowych sukcesów. W „Zwycięskiej rodzinie” mamy tenis i dwie wybitnie utalentowane siostry: Venus i Serenę – sportsmenki, które stały się ikonami w świecie tenisa. Ale to przede wszystkim ich ojciec jest głównym bohaterem w tej grze. Niestrudzony „trener” stosuje wobec córek niekonwencjonalne metody wychowawcze i skutecznie realizuje swój wielki plan. Film oparty na faktach jest doskonałą lekcją wytrwałości w pokonywaniu wszelkich przeszkód i wiary w to, że marzenia można zrealizować, również te wielkie.

Najlepsze filmy oparte na faktach dostępne na VOD, Chili oraz innych platformach

„Czarne bractwo. BlacKkKlansman”

Zdarza się, że filmy oparte na faktach przybierają nieco komiczną formę i taki właśnie kierunek obrał reżyser Spike Lee, przedstawiając historię Rona Stallwortha. Urodzony w Chicago Afroamerykanin wstąpił do policji w Colorado Springs w 1972 r. Był tam pierwszym czarnoskórym detektywem. Początkowo jako kadet zajmował się prawidłowym parkowaniem. Później jednak został na stałe przydzielony do wydziału narkotykowego, a następnie do jednostki wywiadowczej. I tam właśnie w 1978 r. otrzymał zadanie infiltrowania Ku Klux Klanu. Działania prowadził wspólnie z białym policjantem (w tej roli Adam Driver), który na spotkaniach Klanu pojawiał się osobiście. Zebranie nazwisk i planów operacyjnych Ku Klux Klanu pozwoliło zakończyć śledztwo w marcu 1979 r.

Do obejrzenia na Chili.

„Kłamstwo”

Dobre filmy na faktach często dotyczą głośnych sądowych procesów. W „Kłamstwie” mamy właśnie proces o oszczerstwo – wytoczony Deborah Lipstadt (Rachel Weisz), amerykańskiej profesorce, pisarce, wykładowczyni i historyczce pochodzenia żydowskiego. Zostaje ona pozwana przez brytyjskiego historyka Davida Irvinga, który zarzuca jej, że fałszywie przedstawia ona jego osobę i poglądy w swojej książce „Denying the Holocaust” („Zaprzeczanie Holokaustowi”). Poruszający film oparty na faktach wiernie oddaje cały proces sądowy (włącznie z dialogami). Zgodnie z brytyjskim prawem to oskarżona musi udowodnić brak swojej winy…

Do obejrzenia na Chili.

„Bogowie”

Fantastycznie odegrana przez Tomasza Kota postać profesora Zbigniewa Religi to jeden z głównych atutów polskiego filmu opartego na faktach. Ale nie jedyny. Czasy przedstawione w filmie dotyczą historii polskiej kardiologii, rozbudowywania kliniki w Zabrzu, a także pierwszych przeszczepów serca w 1985 roku (nie brakuje kadrów, gdzie widzimy operacje na otwartym sercu). Jeśli ktoś jest zdania, że dobre filmy na faktach powinny wzbudzać wiele różnorodnych i silnych emocji, to „Bogowie” z pewnością spełniają te oczekiwania.

Film dostępny na platformach VOD, CDA.

„Dom Gucci”

W swoim najnowszym filmie Ridley Scott zarysował kilka kluczowych postaci ze znanej rodziny Gucci, pokazując jednocześnie powolny upadek firmy (przejętej ostatecznie przez inwestorów spoza rodziny). Głównym wątkiem jest tutaj małżeństwo Patrizii Regianni i Maurizia Gucciego, a także wpływ, jaki miała Patrizia na rozwój marki. Filmy oparte na faktach ze zbrodnią w tle, wielkimi pieniędzmi, prestiżem, modą i włoską scenerią – to gwarantowany przepis na sukces. Szczególnie gdy pojawia się przy tym znane nazwisko Gucci i małżeńska, obłędna zazdrość, która doprowadza do płatnego zabójstwa. Poza tym w filmie opartym na faktach mamy plejadę znanych gwiazd: Al Pacino, Jeremy Irons, Lady Gaga, Adam Driver, Salma Hayek.

Film do obejrzenia na platformach VOD, Chili, Rakuten i iTunes.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze