1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Światło i cisza – wystawa malarza Vilhelma Hammershøia

(Fot. Joanna Pawłowska)
(Fot. Joanna Pawłowska)
Po raz pierwszy w Krakowie można oglądać twórczość Vilhelma Hammershøia (1864–1916) – jednego z najpopularniejszych na świecie duńskich malarzy przełomu XIX i XX wieku. W Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie od 4 marca można oglądać 45 dzieł artysty, w tym 33 obrazy olejne pochodzące ze znakomitych kolekcji duńskich, szwedzkich, fińskich, norweskich, francuskich oraz holenderskich.

prezentująca twórczość Vilhelma Hammershøia (1864–1916) – artysty uznawanego za najwybitniejszego duńskiego malarza przełomu XIX i XX stulecia.

„Na krakowskiej ekspozycji znalazł się wybór reprezentatywnych dla całej twórczości artysty obrazów olejnych, akwarel oraz rysunków pochodzących ze znakomitych kolekcji europejskich, głównie duńskich. Szczególną gratką jest także możliwość podziwiania dzieł z prywatnej kolekcji ambasadora Johna L. Loeba Jr. Nowością na naszej wystawie jest przy tym znaczący w dorobku Hammershøia obraz „Pokój balkonowy w Spurveskjul” z kolekcji Museum Boijmans Van Beuningen w Rotterdamie” – pisze kuratorka krakowskiej wystawy dr Aleksandra Krypczyk de Barra.

(Fot. Dawid Wielgus) (Fot. Dawid Wielgus)

(Fot. Joanna Pawłowska) (Fot. Joanna Pawłowska)

Wystawa oferuje publiczności Muzeum Narodowego w Krakowie możliwość zgłębienia oeuvre jednego z najbardziej intrygujących malarzy skandynawskich. Powściągliwa narracyjnie, wyrafinowana kolorystycznie, kontemplacyjna sztuka Hammershøia kryje subtelne treści odnoszące się do codziennego życia malarza i jego najbliższych. Jej wieloaspektowość obejmuje także całą paletę ponadczasowych, intymnych emocji niezmiennie wpisanych w ludzką egzystencję, w tym poczucie samotności, wyalienowania i chęć schronienia się przed niepokojącą rzeczywistością.

(Fot. Joanna Pawłowska) (Fot. Joanna Pawłowska)

Układ wystawy zbudowano wokół kluczowych tematów: wnętrz, krajobrazów i miejskich pejzaży, portretów i autoportretów oraz aktów. Jej początek wyznacza część poświęcona tematyce wnętrz i intymności zgłębianej przez Hammershøia dążącego do utrwalenia atmosfery i nastroju wnętrza. W kolejnej części znalazły się równie niezwykłe pejzaże oraz widoki miejskie, w których artysta utrwalił dawną architekturę Kopenhagi i Londynu z zastosowaniem zmiennej perspektywy oraz intrygującego sposobu kadrowania. Końcowa część ekspozycji prezentuje akty oraz prace na podłożu papierowym. Dzieła te powstały na różnych etapach rozwoju artystycznego Hammerhøia, obejmują zatem zarówno prace i studia z czasów nauki w akademii, jak i kompozycje wnętrz oraz portrety traktowane jako autonomiczne dzieła – taki dobór umożliwia nie tylko prześledzenie tego rozwoju, ale i zgłębienie roli rysunku w procesie twórczym malarza.

Narrację wystawy współtworzy wybór fotografii – medium istotnego dla Hammershøia, chętnie eksperymentującego ze sposobem kadrowania oraz efektami świetlnymi charakterystycznymi dla tej techniki. Ważne uzupełnienie ekspozycji stanowią dwa aneksy. Pierwszy z nich poświęcono biografii artysty, drugi zaś – powstały we współpracy z Centre for Art Technological Studies and Conservation w Kopenhadze – umożliwia zgłębienie tajników jego warsztatu.

(Fot. Joanna Pawłowska) (Fot. Joanna Pawłowska)

Ekspozycja ma miejsce w krakowskim Muzeum Narodowym (Gmach Główny) i potrwa do 8 maja 2022 roku.

koncepcja i scenariusz, kuratorka wystawy: Martyna Łukasiewicz
kuratorka edycji krakowskiej: Aleksandra Krypczyk-De Barra
koordynatorka edycji krakowskiej: Ewa Kalita-Garstka
aranżacja: Magdalena Bujak

Krakowska ekspozycja jest efektem współpracy z Muzeum Narodowym w Poznaniu, w którym miała miejsce pierwsza odsłona wystawy (21 listopada 2021–6 lutego 2022). Projekt wystawienniczy dwóch muzeów narodowych został objęty patronatem wiceprezesa Rady Ministrów RP, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. dra hab. Piotra Glińskiego. Duńskim partnerem wystawy jest Statens Museum for Kunst, zaś całość przedsięwzięcia wpisano w program „Polen-satsning” Ministerstwa Kultury i Ministerstwa Spraw Zagranicznych Danii.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze