W bibliotece Netflixa można znaleźć szereg najlepszych polskich filmów – od nowości kinowych, poprzez te nagradzane na festiwalach filmowych, aż po klasyki. My wybrałyśmy 5 tytułów, które są przykładami świetnego kina, ale mało kto je zna. Oto polskie filmy na Netflix, które warto poznać.
Fabularny debiut nominowanego do Oscara i nagrodzonego na festiwalu w Berlinie reżysera „Królika po berlińsku” Bartosza Konopki. „Lęk wysokości” to poruszająca historia telewizyjnego spikera Tomka, którego świetlaną karierę i poukładane życie rodzinne zakłóca wiadomość o poważnych problemach ojca. Czy skoncentrowany dotąd na osobistym sukcesie dziennikarz będzie w stanie zrozumieć i wziąć odpowiedzialność za człowieka, z którym znowu połączył go kapryśny los? W rolę Tomka wcielił się Marcin Dorociński. W pozostałych rolach wystąpili między innymi: Krzysztof Stroiński, Dorota Kolak, Magdalena Popławska i Anna Dymna.
Troskliwa córka, wyluzowana matka, lubiana nauczycielka, żona, z którą można konie kraść – Joanna w każdej z tych ról wypada doskonale. I w żadnej z nich od dawna nie czuje się sobą. Dlatego prowadzi podwójne życie, ma tajemnicę, którą nie dzieli się z nikim. Bo gdyby ktoś się dowiedział, byłby to koniec wszystkiego, co w jej świecie wydaje się takie „wspaniałe”. Film „Moje wspaniałe życie” to historia kobiety, która nie chce być już grzeczną dziewczynką. W postać głównej bohaterki wciela się Agata Buzek. Aktorka według Tomasza Raczka zagrała w tym filmie swoja życiową rolę. To jeden z najlepiej ocenianych, mniej znanych obrazów rerezentujących polskie filmy na Netflix.
Najlepsze polskie filmy Netflix to też „Supernova” z Markiem Braunem w roli głównej. Jest to utrzymana w realistycznym stylu uniwersalna historia, która opowiada o kilku godzinach z życia wiejskiej społeczności, przygląda się kondycji człowieka postawionego w sytuacji granicznej oraz stawia pytania o istotę przypadku i przeznaczenia. Krwista obyczajowa opowieść, oscylująca na granicy dramatu, thrillera i kina katastroficznego. Trzech mężczyzn, jedno miejsce i jedno zdarzenie, które zmieni życie każdego z nich.
Polskie filmy na Netflix to także poruszające i ważne historie. „Amatorzy” to film o osobach z niepełnosprawnościami, który pokazuje ich siłę, determinację, pewność siebie i pogodę ducha. Historia „Amatorów” zaczyna się w momencie, kiedy teatr Krzyśka „Biuro Rzeczy Osobistych” (tworzony przez niepełnosprawnych intelektualnie aktorów) wygrywa festiwal. Nagrodą ufundowaną przez zawodowy teatr jest możliwość zrealizowania spektaklu. Wielka radość, wielka szansa, wielkie oczekiwania. Krzysiek z aktorami właśnie pracują nad nową sztuką Grek Zorba. Wspaniale byłoby wystawić ją na prawdziwej scenie. Okazuje się jednak, że dyrektor teatru oferując im współpracę, stawia określone warunki. W filmie wystąpili między innymi: Wojciech Solarz, Roma Gąsiorowska, Mariusz Bonaszewski, Anna Dymna, Małgorzata Zajączkowska i Krzysztof Kowalewski.
Sześć komediodramatów, które z przymrużeniem oka pokazują współczesną Polskę. „Kraj” ukazuje przekrój polskiego społeczeństwa: sfrustrowanego policjanta prowadzącego na drogach prywatną wendetę, księgową w finansowych tarapatach, nieradzącego sobie z opieką nad dzieckiem robotnika, kuratorkę sztuki współczesnej zmuszoną do pracy z byłym kochankiem, zdesperowane małżeństwo próbujące pozbyć się kłopotliwej lokatorki oraz sąsiadów, którzy w sylwestrowej gorączce wyznają sobie skrzętnie skrywane sekrety. Razem tworzą wybuchową mieszankę długo tłumionej frustracji, która eksploduje z niespotykaną wcześniej w polskim kinie siłą. W rolach głównych występują między innymi: Tomasz Włosok, Krzysztof Stroiński, Marian Dziędziel, Violetta Arlak i Grażyna Barszczewska. Jeśli przeszukujesz polskie filmy na Netflix pod kątem czarnej komedii, „Kraj” będzie wyborem idealnym.