1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Camilla Läckberg – królowa skandynawskiego kryminału. Jaka jest kolejność czytania jej „czarnej serii”?

Camilla Läckberg – królowa skandynawskiego kryminału. Jaka jest kolejność czytania jej „czarnej serii”?

Camilla Läckberg (Fot. Jessica Gow/TT newsagency/Forum)
Camilla Läckberg (Fot. Jessica Gow/TT newsagency/Forum)
Surowy i zimny klimat, zawiłe zagadki pełne tajemnic, wciągająca akcja i mrożące krew w żyłach zbrodnie – chyba każdy słyszał o fenomenie skandynawskich kryminałów. Dość wymienić takie nazwiska, jak Jo Nesbø, Henning Mankell, Stieg Larsonn czy Camilla Läckberg. Ta ostatnia nazywana jest wręcz królową skandynawskiego kryminału. Saga o Fjällbace Camilli Läckberg ma całe rzesze fanów. O czym jest i w jakiej kolejności ją czytać? Podpowiadamy.

Camilla Läckberg – saga o Fjällbace

Skandynawskimi kryminałami zaczytują się ludzie na całym świecie – surowe, zimne i tajemnicze zakątki Skandynawii to bowiem idealne miejsce na osadzenie kryminału. A jak jeszcze dochodzą do tego ciekawi bohaterowie, wartka akcje i tajemnicze zbrodnie –powstaje książka idealna. Zwłaszcza że kryminały Północy bardzo często łączą tragedie z realiami życia codziennego, są zaangażowane społecznie. To sprawia, że nie sposób się od nich oderwać. Tak też jest z książkami Camilli Läckberg, a właściwie Jean Edith Läckberg. Już same opisy jej kryminałów sprawiają, że mamy ochotę zaszyć się pod kocem z kubkiem gorącej herbaty i pochłaniać pozycję za pozycją.

Na korzyść autorki przemawia także fakt, że książki Camilli Läckberg – które sprzedają się w milionowych nakładach – trafiają na czołowe miejsca list bestsellerów ze Szwecji, a także cieszą się powodzeniem poza krajem – zostały bowiem przetłumaczone na kilkadziesiąt języków.

Największą popularnością cieszy się saga o Fjällbace Camilli Läckberg – ze względu na opisane tajemnicze i mroczne morderstwa nazywana także czarną serią – w której autorka umiejętnie łączy wątki kryminalne z obyczajowymi, jednocześnie prezentując urokliwe miasteczko Fjällbacka na zachodnim wybrzeżu Szwecji, w którym się urodziła. Jej głównymi bohaterami są pisarka Erika Falck i pomagający jej policjant Patrik Hedström.

Camilla Läckberg – „czarna seria” po kolei

W skład serii Camilli Läckberg wchodzi jak na razie 11 książek, z czego ostatnia została wydana pod sam koniec 2022 roku i nie jest jeszcze przetłumaczona na język polski. W kolejności wydawniczej są to: „Księżniczka lodu” (2009), „Kaznodzieja” (2010), „Kamieniarz” (2010), „Ofiara losu” (2010), „Niemiecki bękart” (2011), „Syrenka” (2011), „Latarnik” (2011), „Fabrykantka aniołów” (2012), „Pogromca lwów” (2015), „Czarownica” (2017) oraz „Gökungen” (2022), co możemy przetłumaczyć jako „król kukułek”.

Ważna informacja: czarnej serii Camilli Läckberg nie trzeba czytać w kolejności wydania książek, ponieważ każda powieść to osobna, zamknięta historia (i inna zagadka kryminalna). My jednak polecamy lekturę w kolejności chronologicznej, ponieważ pojedyncze wątki (głównie obyczajowe) będą stopniowo rozwijane na przestrzeni tomów – wspomniani Falck oraz Hedstörm będą nam bowiem towarzyszyć w kolejnych częściach serii, tak samo jak rodzinna miejscowość pisarki i jej okolice. Debiutancka powieść Camilli Läckberg będzie więc idealnym wprowadzeniem do kolejnych historii.

Seria o Fjällbace – opisy książek Camilli Läckberg

„Księżniczka z lodu”

Pierwszą zagadką, z jaką musi zmierzyć się duet stworzony przez Camillę Läckberg w sadze o Fjällbace, jest sprawa tajemniczej śmierci Alexandry Wijkner, która została znaleziona martwa we własnym domu w wannie z lodowatą wodą. Wszystkie dowody wskazują na to, że kobieta popełniła samobójstwo, jednak jej mama ma co do tego wątpliwości.

(Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

„Kaznodzieja”

W „Kaznodziei” bohaterowie muszą rozwiązać zagadkę śmierci młodej kobiety, niemieckiej turystki, której ciało zostaje znalezione w wąwozie. Sprawa jest tym bardziej mroczna i tajemnicza, że może mieć związek ze zniknięciem dwóch dziewczyn sprzed ponad dwudziestu lat.

(Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

„Kamieniarz”

Gdy jeden z rybaków odnajduje ciało siedmioletniej dziewczynki, wydaje się, że zginęła na skutek nieszczęśliwego wypadku. Wkrótce jednak zostają odnalezione dowody, które temu przeczą. Patrik Hedström musi znaleźć odpowiedź na pytanie, kto chciałby zabić siedmioletnie dziecko. Okazuje się, że ponownie rozwiązania zagadki będzie trzeba szukać w przeszłości.

(Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

„Ofiara losu”

W tej części kryminałów Camilli Läckberg bohaterowie badają wypadek samochodowy, w którym ginie człowiek. Ta pozornie prosta sprawa przeradza się w zagadkę kryminalną, gdy okazuje się, że zamordowano jedną z uczestniczek nowego, kontrowersyjnego reality show. Czy te dwa zdarzenia coś ze sobą łączy?

(Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

„Niemiecki bękart”

Kolejna część, w której bohaterowie będą musieli zmierzyć się z historią, gdy Erika odnajduje na strychu stary nazistowski medal, który należał do jej mamy. Pytanie, dlaczego jej mama go trzymała, nie przestaje dręczyć kobiety. Postanawia więc wybrać się do miejscowego historyka, który wcale nie jest skłonny do udzielania odpowiedzi. Wszystko się bardziej komplikuje, kiedy mężczyzna dwa dni później zostaje pobity na śmierć. Jakie tajemnice kryje rodzina Eriki?

(Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

„Syrenka”

W szóstej części serii Camilli Läckberg w tajemniczych okolicznościach ginie mężczyzna. Jakiś czas później zostaje on znaleziony martwy – jego ciało jest zamrożone w lodzie. Z kolei w międzyczasie znajomy zmarłego zaczyna dostawać anonimowe pogróżki. Policjanci z Fjällback znowu będą mieli ręce pełne roboty.

(Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

„Latarnik”

Co wspólnego ma śmierć urzędnika ds. finansów w lokalnej radzie z zakrwawioną młodą kobietą z dzieckiem? Śledztwo wskazuje na to, że sporo. Począwszy od tego, że oboje niedawno byli na wyspie Gråskär, zwanej Wyspą Duchów…

(Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

„Fabrykantka aniołów”

Akcja tej części rozpoczyna się w 1974 roku, gdy w Wielkanoc znika rodzina żyjąca na małej wyspie w pobliżu Fjällbacki. Jedyną osobą, która została wtedy odnaleziona, była 12-miesięczna Ebba. Teraz kobieta wraca na wyspę, by odnowić dom należący dawniej do jej ojca, i rozwiązać zagadkę zaginięcia własnej rodziny. Ktoś jednak usilnie próbuje jej w tym przeszkodzić.

(Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

„Pogromca lwów”

Gdy w pobliżu Fjällbacki zostaje potrącona półnaga dziewczyna, która wybiega z lasu na drogę, okazuje się, że to zaginiona przed czterema miesiącami Victoria. Dziewczyna zniknęła, gdy wracała ze szkółki jeździeckiej. Teraz wychodzi na jaw, że padła też ofiarą okrutnych zabiegów. Erika Flack będzie musiała znaleźć odpowiedzi w historii rodziny.

(Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

„Czarownica”

Przedostatnia z wydanych książek Camilli Läckberg w serii opowiada o zaginięciu czteroletniej Linnei z gospodarstwa niedaleko Fjällbacki. Sprawa przypomina tragedię sprzed trzydziestu lat, gdy również z tej samej farmy zniknęła dziewczynka, którą później znaleziono martwą. Oskarżonymi były wówczas dwie trzynastolatki. Teraz jedna z nich zamieszkuje Fjällbackę, druga jest hollywodzką aktorką. Jaki mają związek z zaginięciem Linnei?

(Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

Czujecie się zaintrygowani historią, jaką stworzyła Camilla Läckberg? Saga o Fjällbace to idealna towarzyszka na wolne dni – my zdecydowanie polecamy spędzić z nią nadchodzący weekend. Nadrabiajcie lekturę, bo jedenasty tom może zostać przetłumaczony lada moment (a przynajmniej mamy taką nadzieję).

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze