1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Powieść Olgi Tokarczuk na liście 100 najlepszych książek literatury światowej. Nazwisko polskiej noblistki wymieniono obok Bułhakowa i Murakamiego

Powieść Olgi Tokarczuk na liście 100 najlepszych książek literatury światowej. Nazwisko polskiej noblistki wymieniono obok Bułhakowa i Murakamiego

Olga Tokarczuk (Fot. Getty Images)
Olga Tokarczuk (Fot. Getty Images)
„Mamy świetną wiadomość. Powieść »Bieguni« Olgi Tokarczuk znalazła się na liście 100 najlepszych książek literatury światowej niemieckiego prestiżowego tygodnika »Die Zeit«” – tak o kolejnym literackim wyróżnieniu polskiej noblistki poinformowała swoich fanów na Facebooku Fundacja Olgi Tokarczuk. Sięgnęliśmy do zestawienia. „Biegunów” wymieniono tam wśród tak przełomowych w historii tytułów, jak „Mistrz i Małgorzata”, „Rok 1984” czy „Blaszany bębenek”. I kilkudziesięciu innych, które składają się na światową bibliotekę dzieł najważniejszych dla naszej zbiorowej tożsamości i wyobraźni.

„Bieguni” Olgi Tokarczuk w „Die neue ZEIT-Bibliothek der Weltliteratur”. Czym jest ranking 100 najlepszych książek „Die Zeit”?

Tak naprawdę „Die neue ZEIT-Bibliothek der Weltliteratur” to historyczny już projekt, który swój początek ma w autorskiej kolumnie niemieckiego tygodnika „Die Zeit” poświęconej książkowym rekomendacjom. Jej celem było popularyzowanie czytelnictwa, a „Biblioteka 100 książek ZEIT” była niczym innym jak edukacyjnym cyklem książkowych felietonów tygodnika „Die Zeit”. W jego ramach, począwszy od 1978 roku, co tydzień ukazywały się recenzje dzieł literatury światowej, a w 1980 kolumna doczekała się wydania książkowego. Sukces całego przedsięwzięcia doprowadził do rozszerzenia projektu i tak powstał ranking składający się ze 100 książek non-fiction. Redakcja tygodnika chciała jednak „uwodzić do czytania”, co doprowadziło do utworzenia zestawienia dla literatury pięknej.

Obecnie „100 najlepszych książek literatury światowej Die Zeit” wybiera zespół redakcyjny i ekspercki – w tym krytycy i pisarze. Publikowany ranking podzielony jest na siedem kategorii związanych z ludzkimi obawami, uczuciami i pytaniami, które sobie zadajemy. Są tu więc „Strach”, „Smutek”, „Odejście”, ale i pytanie: „Kim jestem?”. Książka Olgi Tokarczuk „Bieguni” została przyporządkowana do rozdziału rankingu zatytułowanego „Kto jest ze mną, gdy się boję”. W tej kategorii towarzyszą jej dzieła Margaret Atwood, Dantego, Kafki, Stendhala i Murakamiego. A także… „Biblia”. W zestawieniu „Die Zeit” do każdej książki dołączone są: tekst, recenzja i związane z tytułem osobiste wspomnienie autorów rankingu.

„100 najlepszych książek literatury światowej Die Zeit 2023”: Olga Tokarczuk wyróżniona wśród największych nazwisk literatury

W najnowszym zestawieniu „Die Zeit” jak zawsze znalazły się dzieła literatury starożytnej oraz książki współczesne. Na liście autorów są m.in.: James Joyce, Jean Didion, Umberto Eco, Emily Brontë, Herman Hesse czy Zadie Smith, a wśród tytułów wskazano m.in.: „Portret Doriana Graya”, „Wichrowe Wzgórza” czy „Rok magicznego myślenia”. „Bieguni” Olgi Tokarczuk na niemieckojęzycznym rynku wydawniczym są znani pod tytułem „Unrast”, czyli „Niepokój”, i tak też występują w rankingu. To powieść, którą trudno umieścić w sztywnych ramach gatunku – jest migotliwą, postmodernistyczną historią podróży między epokami i przestrzeniami, przez które idziemy jak tytułowi Bieguni, zbiorowy bohater książki Tokarczuk. „Biegunów” wydano po raz pierwszy w 2007 roku. Rok później zdobyli Nagrodę Literacką Nike, a w 2018 roku przynieśli Oldze Tokarczuk The Man Booker International Prize – jedną z najważniejszych nagród literackich na świecie.

Jak „Die Zeit” uzasadnia wybór 100 najlepszych pozycji w zestawieniu? „To 100 książek, które mogą stać się przyjaciółmi na całe życie, które pocieszają nas i wzruszają, które zadają pytania i dyskretnie zachowują odpowiedzi dla siebie, które przez lata czytane są raz po raz na różne sposoby. To 100 książek opisujących wszystkie doświadczenia, które czynią nas ludźmi: miłość czy strata, pożegnanie czy odejście, strach czy pewność siebie” – piszą autorzy rankingu.

Oldze Tokarczuk po raz kolejny serdecznie gratulujemy i znów pękamy z dumy!

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze