1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. „Zawsze starałem się robić jak najlepsze kino”. Janusz Majewski nie żyje. Przypominamy 5 najważniejszych filmów reżysera

„Zawsze starałem się robić jak najlepsze kino”. Janusz Majewski nie żyje. Przypominamy 5 najważniejszych filmów reżysera

Janusz Majewski, reżyser filmów „Zaklęte rewiry” i „C.K. Dezerterzy”, zmarł 10 stycznia 2024 roku w wieku 92 lat. (Fot. Marcin Rutkiewicz/Reporter/East News)
Janusz Majewski, reżyser filmów „Zaklęte rewiry” i „C.K. Dezerterzy”, zmarł 10 stycznia 2024 roku w wieku 92 lat. (Fot. Marcin Rutkiewicz/Reporter/East News)
Smutne wieści dla fanów polskiego kina. W wieku 92 lat zmarł Janusz Majewski, reżyser, scenarzysta, pisarz i wykładowca akademicki, twórca takich filmów, jak „Zaklęte rewiry”, „Zbrodniarz, który ukradł zbrodnię” czy „C.K. Dezerterzy”. „Zawsze starałem się robić jak najlepsze kino” – mówił w jednym z wywiadów. Informację o jego śmierci przekazało Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

„Z ogromnym smutkiem informujemy, że dziś w nocy zmarł Janusz Majewski. Jeden z najbardziej znanych, cenionych i popularnych polskich reżyserów filmowych. Mistrz kina gatunkowego, scenarzysta, pisarz, wykładowca akademicki. Laureat Nagrody Specjalnej Platynowe Lwy za całokształt twórczości na 41. Festiwalu Filmowym w Gdyni (2016), Nagrody Stowarzyszenia Filmowców Polskich za wybitne osiągnięcia artystyczne i wkład w rozwój polskiej kinematografii oraz Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł za Osiągnięcia Życia. Wieloletni prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich zaangażowany w sprawy polskiego środowiska filmowego” – czytamy na profilu SFP w mediach społecznościowych.

Kim był Janusz Majewski?

Janusz Majewski urodził się w 1931 we Lwowie. W branży filmowej zaczynał jako autor scenografii. W 1961 roku zrealizował swój pierwszy zawodowy film – dokument „Zabawa”. W kolejnych latach stworzył kilkanaście krótkich metraży różnych gatunków, z których wiele nagrodzono na międzynarodowych festiwalach. W filmie fabularnym zadebiutował natomiast „Sublokatorem” z 1966 roku. Od tamtej pory wyreżyserował ponad trzydzieści fabuł, w tym m.in. „Zaklęte rewiry”, „Sprawę Gorgonowej”, „Lekcję martwego języka”, „C.K. Dezerterów”, „Lokis. Rękopis profesora Wittembacha”, „Zazdrość i medycynę”, „Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny” oraz „Złoto dezerterów”. Był też scenarzystą oraz autorem filmów telewizyjnych, seriali, spektakli teatru telewizji, książek biograficznych i opowiadań.

„Sublokator” (1966)

Bohaterem komedii „Sublokator”, pierwszego fabularnego filmu Janusza Majewskiego, jest mężczyzna imieniem Ludwik (Jan Machulski), który wynajmuje pokój w willi zamieszkanej przez same kobiety. Każda z lokatorek pragnie go wykorzystać do własnych celów. Pani Maria chce założyć hodowlę szynszli skrzyżowanych ze szczurami, jej siostrzenica Małgosia planuje zabójstwo ciotki, a sportsmenka Kazimiera zamierza narzucić mężczyźnie aktywny tryb życia. Ludwik, doprowadzony do rozstroju nerwowego, postanawia zdemolować dom i uciec.

„Zbrodniarz, który ukradł zbrodnię” (1969)

Kryminał psychologiczny „Zbrodniarz, który ukradł zbrodnię” to historia emerytowanego kapitana milicji, który opowiada dziennikarzowi o swej ostatniej akcji prowadzonym na własnym rękę śledztwie w sprawie zagadkowej śmierci dziewczyny. Kapitan MO, pseudonim Siwy, próbuje odkryć prawdę na temat śmierci Ewy Salm, zwanej Księżniczką. Była ona świadkinią w procesie, w którym oskarżony przyznał się do winy i został skazany na dziewięć lat więzienia. Siwy ma jednak wątpliwości i z narażeniem życia dąży do ujęcia prawdziwego mordercy.

„Zaklęte rewiry” (1975)

Dramat obyczajowy „Zaklęte rewiry” to historia, w której Roman Boryczko (Marek Kondrat), młody chłopak ze wsi, zaczyna pracę w restauracji hotelu „Pacyfik”. Jako pomywacz poznaje świat dotąd mu obcy, w którym – aby piąć się wyżej – najlepiej być lizusem i cwaniakiem, znosić upokorzenia i pomiatanie przez starszych kolegów. Roman szybko awansuje, ale broni się także ze wszystkich sił przed moralnym upadkiem i wyzbyciem się wrażliwości. Jeśli chcecie zacząć przygodę z kinem Janusza Majewskiego, ten film to produkcja obowiązkowa.

„Sprawa Gorgonowej” (1977)

Dramat „Sprawa Gorgonowej” to historia dochodzenia i rozprawy sądowej głośnego zabójstwa, do którego doszło w latach 30. XX wieku. Oskarżoną była druga żona znanego architekta, a ofiarą jego nieletnia córka. Cała sprawa miała natomiast charakter poszlakowy i właściwie nigdy do końca nie udowodniono winy oskarżonej, chociaż ją skazano. Chcieliśmy podkreślić fundamentalną zasadę prawa, że do skazania potrzebne są niekwestionowane dowody winy, a jeśli ich nie ma, to oskarżonego należy uniewinnić powiedział reżyser po jednej z projekcji filmu. W roli tytułowej wystąpiła Ewa Dałkowska, a jej męża grał Roman Wilhelmi.

„C.K. Dezerterzy” (1985)

Akcja komedii przygodowo-wojennej „C.K. Dezerterzy” rozgrywa się w 1918 roku. Do garnizonu na węgierskiej prowincji przybywa nowy zastępca dowódcy, austriacki porucznik von Nogay (Wojciech Pokora). Jest służbistą i chce uczynić z wielonarodowej zbieraniny żołnierzy doborową kompanię. Wśród szeregowców znajduje się młody Polak Jan Kaniowski, zwany Kanią (Marek Kondrat). Wraz z przyjaciółmi planuje ucieczkę. Pomagają mu Węgier Benedek (Zoltan Bezeredy) i Żyd Haber (Wiktor Zborowski). Haber dostarcza Kani czyste blankiety rozkazów wyjazdu. Do zrealizowania planu potrzebne są jednak pieniądze.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze