1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Roy Lichtenstein – mistrz pop artu. Do 14 lipca w Wiedniu trwa przekrojowa wystawa artysty

Roy Lichtenstein – mistrz pop artu. Do 14 lipca w Wiedniu trwa przekrojowa wystawa artysty

Roy Lichtenstein w swojej nowojorskiej pracowni (1964). U góry: Obraz „We Rose Up Slowly” (1964).(Fot. Ken Hejman)
Roy Lichtenstein w swojej nowojorskiej pracowni (1964). U góry: Obraz „We Rose Up Slowly” (1964).(Fot. Ken Hejman)
Roy Lichtenstein, artysta wymieniany jednym tchem zaraz po Andym Warholu. Gdyby żył, niedawno świętowałby setne urodziny.

Dobry pretekst, żeby zorganizować mu w Europie przekrojową wystawę. Tym bardziej że wiedeńskie muzeum Albertina w ramach współpracy z Fundacją Roya Lichtensteina zostało obdarowane pokaźną kolekcją prac artysty. Udało się też sprowadzić z różnych kolekcji kluczowe dzieła, dzięki czemu mamy szansę prześledzić najważniejsze etapy jego twórczości.

Lichtenstein (1923–1997) w stronę pop-artu skierował się przed czterdziestką. I niemal od razu zyskał rozgłos. Jednocześnie magazyn „Life” z 1964 roku zatytułował artykuł o nim: „Najgorszy artysta w USA?”. Kontrowersje wzbudzało to, co i jak pokazuje na obrazach. Na tych najsłynniejszych widać kadry z komiksów, niemal dosłownie przeniesione z komiksowych zeszytów, malowane pędzlem, ale tak, żeby imitować druk poligraficzny. Pojawiły się pytania, czy to nadal sztuka, czy raczej kopie, w dodatku bez podania autora oryginału. Lichtenstein malował Myszkę Miki, tworzył reprodukcje dzieł Picassa, ale jego dorobek jest o wiele bardziej różnorodny, obejmuje też rzeźby, murale.

Roy Lichtenstein „We Rose Up Slowly” (1964) (Fot. materiały prasowe) Roy Lichtenstein „We Rose Up Slowly” (1964) (Fot. materiały prasowe)

Słynna jest współpraca artysty z BMW w 1977 roku, kiedy przygotował dekorację na nadwozie wyścigowego auta. Dziś, prawie trzy dekady po śmierci, Lichtenstein jest nie tylko jednym z najdroższych amerykańskich twórców (podaje się, że jego obraz „Arcydzieło” sprzedano za 165 milionów dolarów), ale i jedną z kluczowych dla historii sztuki współczesnej postaci, które łączą kulturę wysoką z kulturą masową.

„Roy Lichtenstein. A Centennial Exhibition” w muzeum Albertina w Wiedniu trwa do 14 lipca.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze