1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. „Andy Warhol przed i po” – nowa wystawa w rzeszowskim muzeum to prawdziwa gratka dla miłośników sztuki

„Andy Warhol przed i po” – nowa wystawa w rzeszowskim muzeum to prawdziwa gratka dla miłośników sztuki

Andy Warhol w swojej pracowni w 1982 (Fot. Brownie Harris/Corbis/Getty Images)
Andy Warhol w swojej pracowni w 1982 (Fot. Brownie Harris/Corbis/Getty Images)
Już za kilka dni w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie zostanie otwarta wystawa „Andy Warhol przed i po”, będąca zbiorem dzieł z jego wczesnej twórczości, jak również tych ze szczytowego okresu popularności. To prawdziwa gratka dla miłośników artysty, uznawanego za twórcę pop-artu i prawdziwą ikonę popkultury.

Zamiarem twórców wystawy „Andy Warhol przed i po” jest zaakcentowanie rodzimych korzeni działalności artysty, stąd na ekspozycji zobrazowano relacje z jego matką – Julią Zavacką Varcholą, jego wczesną twórczość, jak również prace ze szczytowego okresu popularności. – Ponieważ wciąż jesteśmy duchowo zaangażowani w święta Wielkiejnocy, celowo wymyśliłem projekt, aby czas zdrady, zmartwychwstania i zwycięstwa nad śmiercią był dla nas zarówno pamiątką, jak i nadzieją – mówi twórca koncepcji wystawy Michał Byćko. – Wierzę, że święte symbole i motywy, które Warhol twórczo „zmodyfikował” z dzieł starych mistrzów w ostatniej części jego życia, mają jakiś związek z jego wiarą w Boga i podziwem dla wschodniochrześcijańskiego rytuału bizantyjskiego. Projekt nie wyczerpuje wszystkich aspektów formalnych i ideowych twórczości człowieka, który twierdził, że „przybył znikąd”, „nie wierzy w śmierć”, ale mam nadzieję, że dostarczy on odbiorcy motywacji do głębszego poznania życia, działalności i filozofii Andy’ego Warhola – dodaje.

Wystawa została zorganizowana ze zbiorów Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Medzilaborcach i jest efektem współpracy Samorządowego Kraju Preszowskiego z województwem podkarpackim. Rzeszów i Podkarpacie dołączyło bowiem do zaszczytnego grona miejsc, gdzie wędruje wystawa z uwagi na kompleksową modernizację muzeum w Medzilaborcach. Wcześniej udostępniono ją w Dubrowniku (Chorwacja), po ekspozycji rzeszowskiej zaś trafi ona do Nicei (Francja).

Andy Warhol mniej znany w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie

Andy Warhol urodził się 6 sierpnia 1928 r. w Pittsburgu w Pensylwanii jako Andrej Varchola. Jego rodzice, Andrij (Andrew) Varchola i Ulija (Julia) Justyna Zavacka, byli imigrantami. Pochodzili z mniejszości grekokatolików łemkowskich (rusińskich) z wioski Miková, usytuowanej na północy Słowacji. Dziś w niedalekich Medzilaborcach istnieje Muzeum Sztuki Nowoczesnej gromadzące dzieła i pamiątki związane z artystą. Rzeszowska wystawa w całości oparta jest na zbiorach tego muzeum.

Postać i sama twórczość Andy’ego Warhola dotychczas najbardziej kojarzyły się z „wizualną lekkością” pop-artu, mniej zajmowano się Warholem jako „całością”, tracąc tym samym ważne informacje o tym, kim i czym był Andy Warhol. Dopiero w ostatniej dekadzie zaczęto podejmować refleksję o jego swoistej „ontogenezie”, przemianie od Andreia Varcholi do Andy’ego Warhola. Pozornie może wydawać się, że Andrej Varchola z rusińskiej Mikowej nie ma nic wspólnego z supergwiazdą Andym Warholem – artystą ciągle komentowanym i budzącym zainteresowanie, twórcą obrazów przedstawiających puszki coca-coli i zupy Cambella, portretów znanych gwiazd oraz frapujących autoportretów. Czy tak jest naprawdę? Wystawa w rzeszowskim muzeum zbliży nas do odpowiedzi na to pytanie.

Wystawę „Andy Warhol przed i po” będzie można oglądać od 11 kwietnia do 16 czerwca 2024 roku w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie.

Źródło: materiały prasowe Muzeum Okręgowego w Rzeszowie

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze