1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

10 najlepszych filmów 2012 według magazynu Guardian

mat. prasowe
Magazyn "Guardian" w swoim rocznym zestawieniu wybrał 10 najlepszych filmów, jakie mogliśmy zobaczyć w 2012 roku.

1. "Mistrz" - opowieść o Ameryce w pierwszych latach po II wojnie światowej i rodzącym się nowym układzie społecznym wśród ludzi, którzy szukają swojego miejsca w świecie. W uproszczeniu, to opowieść o liderze powstającej wówczas sekty znanej dziś pod nazwą Scjentologia. Genialne role Joaqiuna Phoenixa i Philipa Seymoura Hoffmana.

2. "Ted" - komedia o dorastaniu trzydziestolatka. Ted to gadający miś, który jest najlepszym przyjacielem Johna. Choć John jest po 30-tce, ma dziewczynę od 4 lat, wcale nie planuje rozpocząć dorosłego życia - woli tkwić w zawieszeniu między dzieciństwem a dorosłością, a pomaga mu w tym palący trawkę Ted.

3. "Miłość" - zdobywca licznych nagród, ostatni film Michaela Haneke, opowiada o miłości w czasie starości i umierania. I o sile uczucia, którego nawet śmierć nie rozłączy.

4. "Poradnik pozytywnego myślenia" (w Polsce pojawi się na ekranach w lutym 2013 roku) - film opowiada historię nauczyciela, który nagle traci pracę, dom i żonę, po czym ląduje w zakładzie psychiatrycznym. Po powrocie do domu próbuje stanąć na nogi.

5. "Holy motors" (w Polsce pojawi się na ekranach w styczniu 2013 ) - opowiada o życiu pewnego bardzo ekscentrycznego milionera, który wcielając się w losy różnych osób, próbuje odnaleźć sens życia.

6. "To nie jest film" (premiera w 2013 roku) - dokument opowiadający o sprawie Jafara Panahiego, któremu rząd irański zakazał kręcenia filmów i osadził w więzieniu.

7. "Pewnego razu w Anatolii" - uznany za najpiękniejszy film w konkursie festiwalu w Cannes, opowiada on historię kryminalną: o tym, jak stróże prawa szukają zwłok zabitego mężczyzny, gdyż jego oprawca podczas dokonywania zbrodni był zbyt pijany, by pamiętać, gdzie je ukrył.

8. "Bestie z południowych krain" - wzruszająca opowieść o dziewczynce, którą umierający ojciec uczy, jak radzić sobie w dorosłym świecie. To także ekologiczna baśń o tym, że bliski nam świat odchodzi w niebyt.

8. "Alpy" - drugi film znanego z "Kła" greckiego reżysera Yorgosa Lanthimosa to opowieść o grupie osób, które pomagają ludziom pozostającym w żałobie po swoich bliskich. Wcielając się w zmarłych, odgrywają ważne dla rodziny sceny, by łatwiej było im pogodzić się z odejściem krewnego.

10. "Królowa Wersalu" - dokument, pokazywany podczas Warszawskiego Festiwalu Filmowego, opowiada historię pary milionerów, którzy postanowili wybudować sobie dom

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze