1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Jakie książki przeczytamy w 2013 roku

123rf.com
123rf.com
Prezentujemy nasz subiektywny wybór książek, na które czekamy w 2013 roku.

1. Ignacy Karpowicz, autor nagradzanych "Balladyn i romansów" wyda książkę pt. "ości". W jego opowieści osoby z różnych środowisk, orientacji i zainteresowań spotykają się w niespodziewanych dla nich okolicznościach. Co z tego wyniknie?

2.
Olga Tokarczuk, "Xięgi Jakubowe" - w swojej książce ty razem autorka "Biegunów" i "Prowadź swój pług przez kości umarłych" wybiera miejsce, gdzie duchowość przenika się z materią, a kultura chrześcijańska z żydowską.

3. Mo Yan
, "Zmiany". Znany u nas z "Krainy wódki" oraz "Pełnych piersi, obfitych bioder", zeszłoroczny laureat literackiej Nagrody Nobla tym razem popełnił autobiografię. W przeciwieństwie do poprzednich cieniutkie dzieło opowiada historię chłopskiego dziecka, które służy w wojsku, podejmuje pierwsze literackie próby, aż dociera do miejsca, w którym się obecnie znajduje.

4.
Amos Oz, "Wśród swoich". Przed nami tomik zawierający osiem najnowszych opowiadań najbardziej znanego (oprócz Edgara Kereta) izraelskiego pisarza. Akcja opowiadań rozgrywa się w kibucu pod koniec lat 50. Historie indywidualne mieszają się ze zbiorowym marzeniem pionierów stworzenia nowego społecznego porządku.

5.
Małgorzata Szejnert, "My, właściciele Teksasu" - kolejna, po "Wyspie klucz" czy "Czarnym ogrodzie", świetna książka reporterska. Tym razem autorka nie sięga daleko, a wyjątkowe i historie i bohaterów znajduje w PRL-u. Opowiada o losach sklepowych z Supersamu, słynnych "badylarzy" czy robotników z Ursusa.

6.
Jonathan Littell, "Zapiski z Homs". Na tych, którzy zdołali przebrnąć przed tysiącstronicowe, duszne piekło II wojny światowej, jakie autor zgotował nam w "Łaskawych", czeka kolejna ciężka próba. Littell zdecydował się pojechać do oblężonego syryjskiego miasta Homs i przebywał w nim od połowy stycznia do początku lutego zeszłego roku. O tym, co widział i czego nasłuchał się w Syrii, opowiada na stronach swoich "Zapisków z Homs".

7. Wojciech Jagielski, "Trębacz z Tembisy". Niedawno recenzowaliśmy poprzednią książkę tego znakomitego reportera - "Wypalanie traw"
. W najnowszym dziele wraca on do RPA, by opowiedzieć o Nelsonie Mandeli.

8. Sławomir Mrożek
. "Dziennik, tom 3., 1980-1989". Przed nami kolejny tom intymnych zapisków wielkiego dramaturga, prezentujący jego inne, mroczne oblicze. Zachęcać nie trzeba.

9
. Justyna Bargielska, "Małe lisy". Kto czytał delikatne i przejmujące "Obsoletki", ten wie, o jakiej prozie mówimy. Tym razem Bargielska napisała opowieść o dziewczęcej miłości, seksie i dzieciach.

10. Agnieszka Drotkiewicz, Dorota Masłowska, "Dusza światowa". To nietypowa książka, w której autorka ostatnio wydanej "Kochanie, zabiłam nasze koty"
, opowiada koleżance Agnieszce Drotkiewicz w wywiadzie-rzece o miłości, mieście i swoich pomysłach.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze