1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Spotkania

Olga Tokarczuk w wywiadzie dla „The Guardian” o wyborach w Polsce

Olga Tokarczuk (Fot. Beata Zawrzel/Reporter/East News)
Olga Tokarczuk (Fot. Beata Zawrzel/Reporter/East News)
Olga Tokarczuk, laureatka literackiej Nagrody Nobla, udzieliła ostatnio wywiadu dziennikowi „The Guardian”, w którym wypowiedziała się m.in. na temat zbliżających się wyborów parlamentarnych w Polsce oraz filmu „Zielona granica”.

Na moment przed wyborami parlamentarnymi w Polsce Olga Tokarczuk udzieliła „rzadkiego” wywiadu na tematy polityczne. W rozmowie z Philipem Oltermannem z działu kultury brytyjskiego dziennika „The Guardian” pisarka zabrała głos m.in. w sprawie sytuacji politycznej w Polsce. Noblistka, która jest zwolenniczką walki o prawa kobiet i przeciwniczką zaostrzenia prawa aborcyjnego w naszym kraju, często krytykowana jest przez polską prawicę, która zarzuca jej rzekome „antypolskie” poglądy. – Jeśli odniosę się publicznie do czegokolwiek, co jest związane z obecną polską polityką społeczną lub ekologiczną, dziennikarze zależni od rządu natychmiast reagują, piętnując moje słowa, a trolle rozpoczynają swój hejt. To pokazuje, że moje przekonania są niewygodne dla obecnego rządu, nie tylko podczas kampanii wyborczej – zaznaczyła, wyjaśniając, dlaczego tak rzadko wypowiada się na tematy polityczne.

Tokarczuk nie namawia jednak do głosowania na żadną konkretną partię polityczną. Twierdzi, że najważniejsze jest to, aby każdy przyszły rząd przeciwstawiał się negatywnym społecznym trendom, które obecnie mają miejsce w Polsce. – Jeśli rząd w Polsce się zmieni, to mam nadzieję, że niezależnie od tego, jaka koalicja wyłoni się po głosowaniu, położy to kres antyprogresywnym, antyobywatelskim działaniom, z którymi mieliśmy do czynienia w ostatnich latach i które to nasilają się z miesiąca na miesiąc – powiedziała. – Musimy powstrzymać dalszą degradację, która prowadzi w kierunku autorytaryzmu. To jest teraz najważniejsze – zaapelowała. – Jako obywatele musimy mieć pewność, że nowy rząd będzie wierzył w demokrację, europejskość i wolność gwarantowaną przez prawo; że będzie nas słuchał i odpowiadał na nasze potrzeby – dodała.

Noblistka odniosła się także do dyskusji na temat filmu „Zielona granica” Agnieszki Holland. – To szokujące, że w kontekście tak wielu problemów wymagających szybkich rozwiązań, przed którymi stoją świat i Polska, politycy mają czas na złośliwe, podłe komentarze na temat filmów, których nawet nie widzieli – powiedziała. – Oczywistym jest, że rolą tych komentarzy jest jedynie wzmocnienie podziałów w społeczeństwie i radykalizacja nastrojów społecznych w okresie przedwyborczym – dodała.

Źródło: Philip Oltermann, „Nobel laureate urges Polish opposition to commit to progressive causes”, theguardian.com [dostęp: 09.10.2023]

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze