1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Ogłoszono nominacje do nagrody Złotych Orłów

Ogłoszono nominacje do nagrody Złotych Orłów

mat. prasowe
mat. prasowe
Dziś ogłoszono nominacje do Polskich Nagród Filmowych ORŁY 2013, dorocznych nagród Polskiej Akademii Filmowej, odpowiednika francuskich Cezarów, czeskich Lwów czy hiszpańskich Goi.

Doroczne głosowanie członków Polskiej Akademii Filmowej na Polskie Nagrody Filmowe Orły jest dwuetapowe, korespondencyjne i tajne aż do ogłoszenia rezultatu. Do tegorocznych Orłów kandydowało 41 polskich filmów.

Spośród nominowanych w kategorii Najlepszy Film Europejski znalazły się: "Artysta" Michaela Hazanaviciusa, "Miłość" Michaela Hanekego i "Nietykalni" Oliviera Nakache.

W kategorii Odkrycie Roku nominowani zostali: aktor Marcin Kowalczyk za film "Jesteś Bogiem", reżyser Bartek Konopka za film "Lęk wysokości" i jazzman Michał Urbaniak za film "Mój rower".

Za najlepsze zdjęcia nominowani zostali: Piotr Sobociński ("Drogówka"), Radosław Ładczuk ("Jesteś Bogiem") i Arkadiusz Tomiak ("Obława").

Nominowane w kategorii Najlepsza Drugoplanowa Rola Kobieca to Iza Kuna za film "Drogówka", Sonia Bohosiewicz za "Obławę" i Joanna Kulig za "Sponsoring".

Nagroda w kategorii Drugoplanowa Rola Męska trafi do jednego z nominowanych: Arkadiusza Jakubika za "Drogówkę", Dawida Ogrodnika za "Jesteś Bogiem" lub Macieja Stuhra za "Obławę".

W kategorii Najlepszy Scenariusz mamy 4 nominacje: Wojciech Smarzowski za "Drogówkę", Maciej Pisuk za "Jesteś Bogiem", Marcin Kryształowicz za "Obławę" i Roman Polański za "Rzeź".

Nagrodę za Najlepszą Główną Rolę Kobiecą ma szansę otrzymać: Agnieszka Grochowska za film "Bez wstydu",  Weronika Rosati za film "Obława" lub Danuta Szaflarska za film "Pokłosie".

Nominowani do Najlepszej Głównej Roli Męskiej to: Bartłomiej Topa za "Drogówkę", Marcin Dorociński za "Obławę" i Maciej Stuhr za "Pokłosie".

Nominowane w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny zostały: "Wirtualna wojna" Jacka Bławuta, "Fuck For Forest" Michała Marczaka i "Fabryka wódki" Jerzego Śladkowskiego.

O nagrodę w kategorii Najlepsza Reżyseria powalczą: Leszek Dawid za "Jesteś Bogiem", Marcin Kryształowicz za "Obławę" i Roman Polański za "Rzeź".

Wreszcie najważniejsza nagroda, czyli Najlepszy Film Roku trafi do jednego z trzech filmów: "Jesteś Bogiem", "Obława" lub "Pokłosie".

Dotychczasowymi laureatami Orłów w kategorii Najlepszy Film były: "Historia kina w Popielawach" (1999), "Dług" (2000), "Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową" (2001), "Cześć, Tereska" (2002), "Pianista" (2003) i "Zmruż oczy" (2004), "Wesele" (2005), "Komornik" (2006), "Plac Zbawiciela" (2007), "Katyń" (2008), "33 sceny z życia" (2009),  „Rewers” (2010), "Essential Killing" (2011), „Róża“ (2012).

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze