1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Obraz "Pomarańczarka" Aleksandra Gierymskiego powrócił do kraju

Obraz "Pomarańczarka" Aleksandra Gierymskiego powrócił do kraju

Dziś minister kultury Bogdan Zdrojewski zaprezentuje wybitny obraz autorstwa Aleksandra Gierymskiego "Pomarańczarka", który w czasie wojny został skradziony ze zbiorów Muzeum Narodowego.

Obraz został namalowany przez Gierymskiego w latach 1880-1881. Przedstawia on starą Żydówkę sprzedającą pomarańcze. Początkowo działo nazywane było "Przekupka z pomarańczami" i zostało zaprezentowane na pośmiertnej wystawie dzieł Aleksandra Gierymskiego w 1902 roku. W 1928 roku Muzeum Narodowe w Warszawie kupiło "Pomarańczarkę" za 9250 zł, co w tamtych czasach było pokaźną sumą.

Okoliczności rabunku obrazu Gierymskiego nie są do końca znane. Podczas Powstania Warszawskiego w Muzeum Narodowym kwaterowały hitlerowskie jednostki i to zapewne wtedy własnie, któryś z żołnierzy ukradł "Pomarańczarkę".

Dopiero dekady później, w listopadzie 2010 roku, odkryto, że w ofercie małego domu aukcyjnego Eva Aldag pod Hamburgiem znajduje się obraz niemal taki sam jak skradzione dzieło Aleksandra Gierymskiego. Wkrótce po tym ekspert bez najmniejszych wątpliwosci stwierdził, że ów obraz to zrabowana przed laty "Pomarańczarka".

Obraz jest w złym stanie i zostanie natychmiast skierowany do pracowni konserwatorskich Muzeum Narodowego.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze