fbpx

Narodowe Czytanie „Pana Tadeusza”

Narodowe Czytanie „Pana Tadeusza"
NCK

W sobotę 8 września odbędzie się wielkie czytanie „Pana Tadeusza”. Akcja obejmie 30 miast. W Warszawie zainauguruje ją prezydent RP, Bronisław Komorowski

NCK

Czytanie odbywa się w dwusetlecie zdarzeń opisywanych przez Adama Mickiewicza w „Panu Tadeuszu”. „Projekt ma na celu popularyzację czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia kulturowej i narodowej wspólnoty poprzez publiczną lekturę klasyki polskiej literatury – najpopularniejszego dzieła jednego z największych polskich poetów.

Tego dnia w całym kraju ludzie spotkają się, aby wspólnie, na rynkach, skwerach, w parkach usłyszeć strofy Pana Tadeusza w wielu interpretacjach, na różny sposób. Miasta rozszerzyły ideę akcji, dzięki czemu obejmie ona też osoby, które nie będą mogły uczestniczyć w publicznych czytaniach, np. wolontariusze czytać będą poemat w domach opieki czy szpitalach” (MKiDN).

Warszawska edycja lektury „Pana Tadeusz” obędzie się w Ogrodzie Saskim. Wśród interpretatorów znajdą się m.in. Krystyna Janda, Andrzej Seweryn, Jerzy Trela, Krzysztof Globisz.

Do akcji włączyły się liczne stacje radiowe i telewizyjne. Bieżąca relacja będzie także dostępna na portalu Narodowego Centrum Kultury

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze