Szukasz pomysłu na prezent pod choinkę? Postaw na książkę. To jeden z niewielu przedmiotów, który broni się w świecie nadmiaru.
„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.” Te słowa, których autorstwo przypisuje się Wisławie Szymborskiej, najlepiej oddają przyjemność, którą odczuwamy, zanurzając się w świecie liter, słów i zdań. Dzięki nim przenosimy się w inny wymiar, zapominając często o bożym świecie.
W czasach, gdy wiele czasu spędzamy ze wzrokiem utkwionym w ekrany, papierowa książka to rarytas. Podarujmy ją bliskim. Przyjemność z czytania można sprawić niemal każdemu: miłośnikom literatury pięknej, koneserom sztuki, zapalonym podróżnikom, a także fanom poradników i książek kulinarnych. Oto 16 książek, które polecamy na prezent pod choinkę w tym roku.
„Tańcząc”, Bartłomiej Dobroczyński i Agnieszka Jucewicz, wyd. Agora
Książka, której autorzy w arcyciekawej rozmowie szukają zrozumienia kryzysu, którego doświadczają ludzie dojrzali. Mówi się o nim kryzys wieku średniego, kryzys egzystencjalny, duszące poczucie, że życie nas przerosło. Psycholog Bartłomiej Dobroczyński, współautor książki, zachęca czytelników, aby uwierzyli w taniec, w zabawę, w nietraktowanie siebie poważnie, w przekroczenie siebie samego. Aby spróbowali zrobić inaczej niż dotychczas, pomyśleli inaczej niż dotychczas.
Cenna pozycja dla osób, które „czują, że znalazły się w miejscu, gdzie boli i nie wiadomo, dokąd iść dalej ani co robić, bo stare sposoby radzenia sobie zawodzą”.
Fot. materiały prasowe
„Suknia i sztalugi Historie dawnych malarek”, Piotr Oczko, wyd. Znak
Piotr Oczko, autor bestsellerowej „Pocztówki z Mokum”, wydobywa z cienia herstorie dawnych artystek. Pisze o przeszkodach, które musiały pokonać w drodze na malarski szczyt. O przytłoczeniu obowiązkami domowymi i przemocy seksualnej. Przygląda się uważnie ich autoportretom – w spojrzeniach mistrzyń szuka ich niepokojów, ambicji i zasłużonej dumy ze swojej twórczości. Uczy, jak czytać dawne malarstwo i pokazuje, że oświetla ono również nasze życie.
Fot. materiały prasowe
„Leonardo, Frida i przyjaciele, 800 lat malarstwa-100 artystów”, Camille Jouneaux, wyd. Znak
Wyjątkowa pozycja dla miłośników sztuki. Camille Jouneaux pisarka popularyzująca wiedzę o kulturze i sztuce w przystępny sposób przedstawia historię malarstwa, prezentując chronologicznie artystów, najważniejsze nurty i style w sztuce. Książka zawiera bardzo dużo ilustracji. Edytorska perełka - idealna propozycja dla bibliofila.
Fot. materiały prasowe
„Zakręty życia, Rozmowy o miłości, depresji, nałogach i odnajdywaniu siebie”; Ewa Woydyłło, wyd. Zwierciadło
Ewa Woydyłło, ceniona psycholożka i psychoterapeutka, podpowiada w tej książce, jak poradzić sobie na życiowych zakrętach. Znajdziecie w niej cenne wskazówki, jak oswoić lęki, wzmocnić poczucie własnej wartości i dać sobie wreszcie prawo do bycia, takimi jakimi jesteśmy. Wzmacniająca lektura dla każdego.
Fot. materiały prasowe
„Dojrzałość. Jak odnaleźć się w kulturze zdziecinnienia”, Tomasz Sobierajski, Eliza Michalik, wyd. Filia
Dziennikarka Eliza Michalik i socjolog Tomasz Sobierajski rozprawiają się z mitami i kłamstwami codzienności. Rozmawiają o toksycznej pozytywności, pseudorozwoju i ucieczce od dojrzałości, o dziewczynkowaniu, półfabrykatach szczęścia i ułudzie łatwego życia, a także o populizmie, niedojrzałości w języku i pułapkach bajdurzenia.
Fot. materiały prasowe
„O zmierzchu, Nowe myślenie na nowe czasy”, Marta Niedźwiecka, wyd. W.A.B
Kolejna książka autorki popularnego podcastu „O zmierzchu”. Marta Niedźwiecka, psycholożka i sex coach, podpowiada w niej, jak zrozumieć swoje emocje i odzyskać seksualność, co zrobić, żeby nasze związki były zdrowsze, a także jak budować najważniejszą relację w życiu, czyli z samym sobą.
Fot. materiały prasowe
„Psychologia. Przewodnik dla lubiących rozkminiać bez bólu”, Paul Kleinman, wyd. Zwierciadło
„Psychologia. Przewodnik dla lubiących rozkminiać bez bólu” pomaga rozwikłać zawiłości umysłu i lepiej zrozumieć mechanizmy i prawa rządzące psychiką i zachowaniami każdego człowieka. Pomija nudne szczegóły i statystyki, a zamiast tego oferuje lekcje psychologii, które angażują i pobudzają do głębokiego myślenia.
Fot. materiały prasowe
„Menopauza. Instrukcja obsługi”, Anna Kopańczyk, wyd. Zwierciadło
Kompendium wiedzy na temat menopauzy. Autorka poradnika, dietetyczka specjalizująca się w temacie zdrowia dojrzałych kobiet, podpowiada, jak przejść przez ten okres z pozytywnym nastawieniem, bez strachu i wstydu, za to z pełnym zrozumieniem całego procesu zmian hormonalnych. W książce znajduje się wiele praktycznych wskazówek dotyczących diety i stylu życia, ale także mnóstwo cennych informacji o skutecznych sposobach łagodzenia objawów menopauzy. W książce Anny Kopańczyk znajdziesz wiele wskazówek i odpowiedzi na nurtujące cię pytania dotyczące menopauzy.
Fot. materiały prasowe
„W pełni”, Anna Augustyn-Protas, wyd. Zwierciadło
Kobieca książka o plusach dojrzałości, a także o mitach na jej temat. Zawiera zbiór wskazówek i trików, jak uczynić z 45+ najlepszy rozdział życia. Napisana dla kobiet przez kobietę – pięćdziesięciolatkę, dziennikarkę, pacjentkę, przyjaciółkę dziewczyn, których historie znalazły się w tej książce.
Fot. materiały prasowe
„Wychowanie przy ekranie. Jak przygotować dziecko do życia w sieci?”, Magdalena Bigaj, wyd. WAB
Poradnik dla rodziców, który uczy, co zrobić, by relacja dziecka z cyfrowym światem była zdrowa i bezpieczna. „Wychowanie przy ekranie” nie tylko dostarcza niezbędnej wiedzy na temat higieny cyfrowej, lecz także dodaje rodzicom otuchy. Autorka nie moralizuje, za to dzieli się z czytelniczkami i czytelnikami solidną dawką wiedzy niezbędnej każdemu współczesnemu rodzicowi oraz praktycznymi radami popartymi swoim doświadczeniem, w którym łączy role edukatorki, badaczki, pracowniczki świata nowych technologii oraz matki.
Fot. materiały prasowe
Paryż na talerzu, Przewodnik po światowej stolicy dobrego smaku, François-Régis Gaudry, wyd. Znak
Prawdziwa biblia kuchni francuskiej, dzięki której można poczuć klimat paryskich restauracji i kafejek, zajrzeć do kultowych miejsc na kulinarnej mapie Paryża, w których jadali Coco Chanel, Aleksander Dumas, Marcel Proust, a także dowiedzieć się: dokąd paryżanie najchętniej przychodzą rano po bagietkę, w czym tkwi sekret paryskiej zupy cebulowej i dlaczego barman to paryski zawód.
Fot. materiały prasowe
Kuchnia łemkowska z Ropek. Częstujcie się!, Grażyna Betlej-Furman, wyd. Libra
Zbiór kilkudziesięciu przepisów kuchni łemkowskiej przekazywanych z pokolenia na pokolenie. W pięknie ilustrowanej książce zebrała je mistrzyni smaku i prawdziwa artystka kulinarna Grażyna Betlej-Furman, Łemkini z dziada pradziada. Autorka mieszka w Beskidzie Niskim, prowadzi gospodarstwo agroturystyczne Swystowy Sad w Ropkach. Tam też karmi swoich gości własnoręcznie przygotowywanym jedzeniem i opowieściami o kulturze i tradycji łemkowskiej.
Fot. materiały prasowe
Chorwacja do zjedzenia, Bartek Kieżuń, wyd. Buchmann
Kolejna część serii książek Bartka Kieżunia, osobiste historie łączą się w niej z przepisami danego regionu świata. Tym razem wielbiciel śródziemnomorskiej kuchni zabiera czytelników do Chorwacji, przywołując nie tylko piękne wspomnienia kąpieli w ciepłym Adriatyku, ale także smak i zapach tamtejszych potraw.
Fot. materiały prasowe
Wiedeń nieoczywisty, Agnieszka Krzyżanowska, wyd. Pascal
Przewodnik po stolicy Austrii, dzięki któremu można poczuć autentyczny klimat miasta. Autorka książki zaprasza na niespiesznym spacer po Wiedniu, prowadząc czytelników poza utartymi szlakami. Zachęca do tego, aby – niczym flaner – gubić się w nim i odnajdywać, odbierając miasto wszystkimi zmysłami. Dzięki temu oprócz najważniejszych i zabytków, można odkryć klimatyczne zakątki i miejsca pełne zieleni, gdzie można zaszyć się z książką lub posłuchać muzyki na żywo.
Agnieszka Krzyżanowska mieszka w Wiedniu od dwudziestu lat, nie tylko pięknie o nim pisze, ale również uwiecznia na malowniczych zdjęciach, które ilustrują przewodnik.
Fot. materiały prasowe
Kalendarz Lepszy rok 2025 z Katarzyną Miller
Kalendarz na 2025 rok z cytatami psycholożki Katarzyny Miller, które dodają odwagi do działania i radości na co dzień.
Fot. materiały prasowe
„One Line a Day: A Five-Year Memory Book”, wyd. Chronicle Books
Kultowy pamiętnik, który pomieści krótkie zapiski z każdego dnia w ciągu najbliższych pięciu lat. Dzięki nim można prześledzić, jak nasze plany, marzenia i cele zmieniają się w czasie. Książka zachęca nie tylko do kolekcjonowania wspomnień, ale również do przepracowywania emocji, czemu służą nie tylko słowne, ale również rysunkowe notatki.
Fot. materiały prasowe