Polskie festiwale muzyczne w sierpniu

off_festival_torba_proj.SASNAL
http://off-festival.pl

Jak zaplanować muzyczne wakacje? Oto przegląd sierpniowych festiwali w Polsce.

2-4 sierpnia, OFF Festival w Katowicach

Mają na koncie prestiżową European Festival Award, a serwis muzyczny Pitchfork umieścił ich na liście 20 najważniejszych letnich imprez na świecie, www. off-festival.pl. Wywiad z Arturem Rojkiem tutaj.

1–3 sierpnia, Przystanek Woodstock w Kostrzynie nad Odrą

Do okrągłej, 20. rocznicy brakuje im roku. Co się zmieniło się w ciągu tych prawie dwóch dekad? Wszystko i nic. Przystanek to już właściwie instytucja, ale to nadal Jurek Owsiak, głośne energetyczne granie i kilkaset tysięcy młodych ludzi na widowni. To Pokojowe Patrole, które są dziś symbolem samego festiwalu, i Akademia Sztuk Pięknych, czyli spotkania i rozmowy z ciekawymi ludźmi. Tym razem do Kostrzynia przyjedzie m.in. Maria Peszek i Ugly Kid Joe, www.wosp.org.pl.

10 -17 sierpnia Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju

festiwalkiepury.pl/

Tegoroczna 47. edycja jest wyjątkowa z kilku powodów. Zbiegły się dwusetne rocznice urodzin Verdiego i Wagnera, 220 lat kończy uzdrowisko w Krynicy. Sam festiwal ma nową, szerszą formułę, a jego dyrektor artystyczna Alicja Węgorzewska- Whiskerd postawiła nie tylko na gwiazdy, ale i na młode talenty (tydzień przed rozpoczęciem imprezy rusza pierwsza Kiepuriada, czyli występy i mistrzowskie warsztaty dla dzieci i młodzieży, które potrwają od 2 do 9 sierpnia). Nowością będzie także festiwal filmów muzycznych, www.festiwalkiepury.pl.

Zapraszamy na koncert Młodej Polskiej Filharmonii . W niedzielę, 4 sierpnia o godz.20.00 młodzi filharmonicy dadzą koncert w Krynicy-Zdroju w Domu Festiwalowym na Deptaku, w ramach Kiepuriady poprzedzającej 47. Festiwal im. Jana Kiepury.

2–9 sierpnia , Festiwal TRANSATLANTYK w Poznaniu

O tym, kto płynie Transatlantykiem, decyduje Jan A.P. Kaczmarek, znany kompozytor i laureat Oscara. To z jego rąk odbierze w tym roku najważniejszą nagrodę festiwalu –Transatlantyk Glocal Hero Award –Yoko Ono, która zagra przy okazji swój pierwszy koncert w Polsce (towarzyszyć będzie jej Thurston Moore z formacji Sonic Youth). Ciekawie zapowiada się także współpraca z festiwalem filmowym w Sundance, czyli sekcja filmowa „Sundance na Transatlantyku”. Znajdzie się w niej m.in. zwariowana komedia „Na własne ryzyko” z moim ulubieńcem Markiem Duplassem („Siostra twojej siostry”) w roli głównej, www.transatlantyk.org.

2–10 sierpnia, Festiwal Jazz w ruinach w Gliwicach

W niesamowitym miejscu, bo w ruinach gliwickiego teatru Victoria, budynku z 1890 roku spalonym w 1945 r. przez Armię Czerwoną. Program festiwalu uzupełniają warsztaty muzyczne i wystawa. Z koncertów szczególnie gorąco polecam ten zespołu High Definition (2 sierpnia) z Piotrkiem Orzechowskim, pierwszym w historii Polakiem, który zwyciężył słynny festiwal jazzowy w Montreux, i zdobywcą zeszłorocznych Kryształków Zwierciadła, www.jazzwruinach.pl.

9–10 sierpnia, Coke live Music Festival w Krakowie

Na scenie ustawionej na płycie lotniska na terenach należących do Muzeum Lotnictwa (które swoją drogą warto odwiedzić – nowy budynek i multimedialna wystawa robią wrażenie) zagra m.in. zespół Franz Ferdinand, autorzy wchodzącego w krew hitu „Take Me Out”. Ale prawdziwą gwiazdą będzie Florence and the Machine. Na żywiołową rudowłosą Florence Welch polscy fani czekali od dawna, www.livefestival.pl.

15 sierpnia – 1 września, Festiwal Chopin i jego Europa w Warszawie

Imponujący program i soliści tak wybitni, jak Dang Thai Son, Janusz Olejniczak czy Marc-André Hamelin. Chciałabym jednak przewrotnie zaprosić też na „Chopina bez fortepianu”, projekt znanego z odważnych pomysłów reżysera teatralnego Michała Zadary i Barbary Wysockiej, cenionej aktorki od dawna eksperymentującej z muzyką. Ten projekt to koncerty chopinowskie w wykonaniu Polskiej Orkiestry Radiowej pod dyr. Jacka Kaspszyka, gdzie partię fortepianu zastępuje tekst literacki, pl.chopin.nifc.pl.

 

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze