fbpx

Najlepsze filmy o wampirach. Przedstawiamy zarówno horrory, jak i dzieła pełne romansów!

Najlepsze filmy o wampirach. Przedstawiamy zarówno horrory, jak i dzieła pełne romansów!
Kadr z filmu "Wywiad z wampirem", reż. N. Jordan (fot. BEW)

Filmy o wampirach i wilkołakach to nie tylko ckliwe romanse w stylu „Zmierzchu”, choć trzeba przyznać, że saga o miłości wiekowego wampira do zwykłej śmiertelniczki zmieniła wiele w odbiorze tego gatunku. Dobre filmy o wampirach to także świetne adaptacje książkowe i mocne w odbiorze dramaty. W rankingu przedstawiamy najciekawsze filmy o wampirach – zarówno horrory, jak i nastrojowe romanse.

„Wywiad z wampirem”, reż. N. Jordan

Klasyka kina ze świetnymi rolami Brada Pitta, Tome’a Cruise’a oraz Antonio Banderasa. Historia, która zaczyna się 200 lat wcześniej opowiada o życiu młodego mężczyzny nie mogącego pogodzić się z utratą ukochanej żony, zmarłej w trakcie porodu. Aby skrócić swoje cierpienia zawiązuje on pakt z wampirem – niejakim Lestatem, który przekonuje go, aby zakończyć swoje życie jako zwykły śmiertelnik. Od tego czasu wdowiec zaczyna wieść nowe, nieśmiertelne życie, a podczas swojego długiego żywota jest obserwatorem wielu ludzkich cierpień i niesprawiedliwości. Nie do końca mogąc pogodzić się ze swoją nową naturą postanawia opowiedzieć swoją historię udzielając wywiadu znanemu reporterowi. „Wywiad z wampirem” to film o wampirach, który odbiega od typowej konwencji w jakiej przedstawiane są wampiry – zagłębia się w psychikę i problemy głównych bohaterów czyniąc z nich szukające swojego miejsca na świecie istoty.

„Dracula”, reż. F.F. Coppola

Jeden z ostatnich głośniejszych filmów Coppoli nakręcony na podstawie powieści Brama Stokera. Historia rozpoczyna się w XV wieku, gdy wołoski książę Vlad pokonuje armię turecką i po powrocie do domu odkrywa, że jego ukochana żona padła ofiarą spisku. Poinformowana o rzekomej śmierci ukochanego odebrała sobie życie, co z kolei powoduje, ze Vlad wyrzeka się Boga i obiecuje dokonać zemsty. Następnie akcja filmu przenosi się do XIX wieku, gdy młody prawnik Harker zostaje wyznaczony do podjęcia współpracy z ekscentrycznym i niezwykle bogatym hrabią Drakulą. Gdy w końcu dochodzi do spotkania, książę Dracula przypadkowo zauważa zdjęcie ukochanej Harkera, która do złudzenia przypomina mu utraconą kilkaset lat temu ukochaną… „Dracula” to jedna z najsłynniejszych historii, a zarazem jeden z najlepszych filmów o wampirach i prawdziwej miłości, która nie umiera nigdy. Plus za genialną muzykę jednego z najsłynniejszych polskich kompozytorów muzyki poważnej i filmowej – Wojciecha Kilara.

„Tylko kochankowie przeżyją”, reż. J. Jarmusch

Wampiry w nieco innym ujęciu – historia opowiada o miłości dwójki wampirów zakochanych w sobie od lat. Adam i Ewa ponownie starają się, aby ich skomplikowane życie dzielone pomiędzy nieśmiertelnością i żywieniem się ludzką krwią, a zamiłowaniem do literatury i sztuki nabrało sensu i starają się nawiązać głębszą relację, na drodze której staje młodsza siostra Ewy. Dzieło Jarmuscha nie jest typowym filmem o wampirach skupiającym się wyłącznie na ich wampirzych ekscesach, lecz raczej dość ponurym i mocno przytłaczającym dramatem egzystencjalnym. „Tylko kochankowie przeżyją”, zaliczany do filmów z wampirami wartych uwagi, zdobył ogromne uznanie także dzięki eksperymentalnej ścieżce dźwiękowej oraz gęstej i niepokojącej atmosferze filmu.

„Blade – wieczny łowca”, reż. S. Norrington

Pół-wampir, pół-człowiek mszcząc się za śmierć matki, walczy z wampirami, aby ochronić przed nimi ludzkość. Jedna z najlepiej zrealizowanych ekranizacji komiksu Marvela, która pomimo upływu czasu dalej budzi ogromne emocje i zachwyca efektami specjalnymi. Świetna rola Wesley Snipes’a i dość ciekawa fabuła powodują, że „Blade – wieczny łowca” to nie tylko jeden z najlepszych filmów o wampirach, ale także trzymający w napięciu film akcji.

„Nosferatu – Symfonia Grozy”, reż. F.W. Murnau

Choć współcześnie film ten jest dość ciężki w odbiorze – nakręcony w czerni i bieli, a na dodatek niemy, nie mogło zabraknąć go w zestawieniu najlepszych filmów o wampirach. Prawie stuletni obraz to jedna z pierwszych ekranizacji opowiadających postać kultowego Draculi, która stała się prawdziwą perełką wśród filmów grozy i gotyckiego piękna. Wielkim plusem „Nosferatu” jest niezwykle przejmująca i poetycka gra aktorska – zwłaszcza głównego bohatera tego filmu z wampirami w tle, który odegrał rolę tak realistycznie, że współcześni mu widzowie przypisywali mu nadprzyrodzone zdolności.

„Co robimy w ukryciu”, reż. J. Clement / T. Waititi

Co robią, gdy nikt nie patrzy i jak na co dzień egzystują stuletnie wampiry żywiące się ludzką krwią? Okazuje się, że wiele głównych problemów, z jakimi dotychczas musiały się zmierzyć wampiry – poszukiwanie ludzkiej krwi, życie po zmroku, przestało być ich głównymi zmartwieniami. Codzienność coraz bardziej postępującego świata i cywilizacji stawia przed nimi o wiele większe wyzwania, z którymi muszą sobie radzić, tak samo jak ludzie. „Co robimy w ukryciu” to ciekawy film o wampirach i ich przyziemnych problemach w nieco odmienionej konwencji nie walczącej z groteskowością i przerysowaniem postaci.

 

 

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze