fbpx

„1947 – barwy ruin” – wystawa w Domu Spotkań z Historią

"1947 - barwy ruin" - wystawa w Domu Spotkań z Historią
fot. materiały prasowe Dom Spotkań z Historią

26 października w Domu Spotkań z Historią rusza wystawa fotograficzna „1947 – barwy ruin”, poświęcona wizerunkom Warszawy i Polski na zdjęciach Henry’ego N. Cobba.

fot. materiały prasowe Dom Spotkan z Historią/więcej w galerii

„Sądziłem […] że nic nie mogłoby dać mi większej satysfakcji niż powrót do Warszawy i pomoc w pracach planistycznych w Biurze Odbudowy Stolicy. Tak się jednak nie stało. W momencie, gdy wiosną 1949 roku zdobyłem już wykształcenie zawodowe w Harvardzie, realizację moich ambicji uniemożliwiła zimna wojna […] Latem 2011 r. moja firma, Pei Cobb Freed & Partners, była jedną z ośmiu firm zaproszonych do wzięcia udziału w konkursie na projekt budynków biurowych w centrum handlowym Warszawy. Przyjąłem zaproszenie, także z powodu szansy na ponowny kontakt z miastem, którego nie widziałem od 1947 roku. W czasie przygotowań do przyjazdu otworzyłem pudełko ze slajdami, zeskanowałem kilka z nich i wziąłem ze sobą do Polski, aby móc je pokazać. Zaskoczyła mnie żywa reakcja moich warszawskich gospodarzy, którzy twierdzili, że nigdy wcześniej nie widzieli kolorowych fotografii polskich miast z wczesnego okresu powojennego. Skłoniło mnie to do zeskanowana wszystkich pozostałych slajdów wykonanych w Polsce, a odbitki wykonane z tych cyfrowych obrazów są pierwszy raz przedmiotem wystawy…” – powiedział Henry N. Cobb w lipcu 2012 roku.

O WYSTAWIE:

W roku 1947 grupa amerykańskich i kanadyjskich architektów w składzie: Hermann H. Field, Jean L. Wallbridge, Mary L. Imrie, Henry N. Cobb i Frank W. Howard odwiedziła m.in. Wielką Brytanię, Czechosłowację i Polskę. Podróż odbyła się ramach wyjazdów edukacyjnych Word Studytour 1947 – „Odbudowa i planowanie osiedli w Europie” i miała na celu zapoznanie się z planami odbudowy miast ze zniszczeń wojennych.

W dniach 28 sierpnia – 9 września 1947 grupa odwiedziła Warszawę, Kraków, Michałowice (Bytom), Katowice, Wrocław i Szczecin. Henry Cobb z podróży po Polsce przywiózł około stu zdjęć, które zostaną po raz pierwszy, po 65 latach, publicznie zaprezentowane w Polsce – w Domu Spotkań z Historią i na skwerze im. Ks. J. Twardowskiego w Warszawie. Kolorowe fotografie Henry’ego N. Cobba pokazują m.in. zrujnowaną Warszawę, Szczecin i Wrocław.

Autorzy wystawy – Krzysztof Jaszczyński i Maria Sołtys – zestawili fotografie zniszczonych obiektów z projektami architektonicznymi, które w tych miejscach miały być realizowane. Materiały te uświadamiają kompleksowość zamysłów i działań polskich architektów oraz urbanistów, zakorzenienie planów w przedwojennej myśli urbanistycznej przy jednocześnie nowatorskim charakterze procesu odbudowy na niespotykaną wcześniej skalę. Były to ostatnie miesiące, w których architekci i urbaniści cieszyli się względną wolnością w planowaniu.

Wystawie towarzyszyć będzie album (projekt „Kot bury”).

Henry Nichols Cobb (ur. 08.04.1926, Boston) w 1947 r. uzyskał tytuł Bachelor of Arts, a w 1949 r. tytuł Master of Architecture na Uniwersytecie Harvarda. W 1955 r. wraz z I.M. Pei oraz Easonen H. Leonardem założył biuro architektoniczne I. M. Pei & Partners (aktualnie pod nazwą Pei Cobb Freed & Partners), z którym jest związany do chwili obecnej. Jest autorem wielu projektów zrealizowanych w Stanach Zjednoczonych, oraz m.in. w Kanadzie, Holandii, Francji, Hiszpanii i we Włoszech. Równolegle z pracą zawodową prowadził działalność dydaktyczną m.in. w Uniwersytecie Yale, Akademii Amerykańskiej w Rzymie, jak i w macierzystej uczelni – Uniwersytecie Harvarda. Jest członkiem m.in. Amerykańskiego Instytutu Architektów, Amerykańskiej Akademii Sztuk i Literatury, American Academy of Design.

Spotkanie z architektem Henrym N. Cobbem – 26.10 (pt.), 18:00, DSH

26.10.2012-30.04.2013

Dom Spotkań z Historią (Karowa 20) i skwer im. ks. J. Twardowskiego

?>