1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Sztuka
  4. >
  5. Siła natury i piękno detalu – trwa największa od lat 80. wystawa prac Józefa Chełmońskiego

Siła natury i piękno detalu – trwa największa od lat 80. wystawa prac Józefa Chełmońskiego

Józef Chełmoński, „Babie lato” (Fot. Muzeum Narodowe w Warszawie)
Józef Chełmoński, „Babie lato” (Fot. Muzeum Narodowe w Warszawie)
Józef Chełmoński był artystą, który potrafił uchwycić nie tylko piękno przyrody, ale także jej dziką, nieokiełznaną energię. Jego obrazy, takie jak słynne „Bociany” czy „Czwórka”, emanują emocjami i sprawiają, że widz niemalże czuje chłód wiatru na polach czy rżenie koni w zaprzęgach. Wystawa jego dzieł w Muzeum Narodowym w Warszawie to niepowtarzalna okazja, by przenieść się w świat pełen kontrastów – surowości polskiej wsi i jej mistycznego piękna.

W Muzeum Narodowym w Warszawie trwa wyjątkowa wystawa poświęcona jednemu z najwybitniejszych polskich malarzy – Józefowi Chełmońskiemu. Ta spektakularna ekspozycja, otwarta od 27 września 2024 roku do 26 stycznia 2025 roku, oferuje niepowtarzalną okazję, by zanurzyć się w pełnym witalności, mistycyzmu i surowego piękna świecie natury, który artysta tak mistrzowsko przedstawiał na swoich płótnach.

Romantyk i realista w jednym

Chełmoński to malarz, który w swych dziełach łączył pasję z prostotą, a rzeczywistość z poezją. Jego obrazy odzwierciedlają prawdę życia na wsi, przedstawiając codzienność w sposób głęboko emocjonalny i sugestywny. Sceny wiejskie, konie w galopie czy mistyczne krajobrazy Polski i Ukrainy stają się na jego płótnach czymś więcej niż tylko przedstawieniami – wciągają widza w świat, który jednocześnie fascynuje i uspokaja.

Na wystawie zobaczymy aż 119 obrazów oraz kilkadziesiąt rysunków. Prace wykonane na papierze będą wymieniane co sześć tygodni, więc warto odwiedzić wystawę więcej niż raz. Niezwykłym uzupełnieniem dla miłośników sztuki będzie obszerny dwutomowy katalog, w którym zawarto najważniejsze informacje o życiu i twórczości artysty.

Chełmoński – świadek wiejskiej codzienności

Obrazy Chełmońskiego to nie tylko estetyczne arcydzieła, ale także dokumenty życia polskiej wsi XIX wieku. Pełne dynamiki sceny, takie jak „Oberek” czy „Sprawa u wójta”, doskonale oddają rytm życia na wsi. Artysta wprowadzał na swoje płótna postacie wiejskich mieszkańców z wyjątkową czułością i dbałością o szczegóły, co czyniło go wyjątkowym w swoim podejściu do tematu.

Jego fascynacja przyrodą również nie ma sobie równych. Bociany unoszące się w powietrzu, majestatyczne żurawie czy ranki spowite mgłą – to obrazy, które do dziś zachwycają widzów subtelnością i pięknem detali.

Józef Chełmoński, „Sprawa u wójta” (Fot. Muzeum Narodowe w Warszawie) Józef Chełmoński, „Sprawa u wójta” (Fot. Muzeum Narodowe w Warszawie)

Mistyczne pejzaże i symbolizm natury

W Kuklówce, mazowieckiej wsi, gdzie Chełmoński spędził jesień swojego życia, malował obrazy, w których przyroda zyskuje niemal mistyczny wymiar. Te późniejsze dzieła artysty, w których często rezygnował z detali na rzecz prostoty i syntetycznego ujęcia natury, wprowadzały symbolizm i duchowość. Oglądając te pejzaże, można odnieść wrażenie, że widzimy nie tylko ziemskie krajobrazy, ale coś transcendentnego – duchowy wymiar otaczającego nas świata.

Nie tylko dla oczu – włącz zmysły

Wystawa „Józef Chełmoński” to nie tylko uczta dla wzroku. Audioprzewodniki, w których Krystyna Czubówna i Adam Wajrak opowiadają o przyrodzie widocznej na obrazach, pozwolą wam zanurzyć się w świecie dźwięków i historii natury. To unikalna okazja, by poznać faunę i florę XIX-wiecznej Polski z zupełnie nowej perspektywy.

Dla rodzin z dziećmi przygotowano wyjątkowe warsztaty malarskie, podczas których najmłodsi będą mogli spróbować swoich sił w odtwarzaniu galopujących koni – jednego z ulubionych tematów artysty. A dla miłośników twórczości Chełmońskiego, którzy chcą jeszcze głębiej zanurzyć się w jego świat, muzeum organizuje spacery przyrodnicze oraz wykłady poświęcone zarówno jego sztuce, jak i technologii malarskiej.

Józef Chełmoński, „Bociany” (Fot. Muzeum Narodowe w Warszawie) Józef Chełmoński, „Bociany” (Fot. Muzeum Narodowe w Warszawie)

Wystawa, której nie możesz przegapić

To największa od lat 80. XX wieku wystawa poświęcona Chełmońskiemu i zarazem unikalna okazja, by zobaczyć jego dzieła w tak szerokim przekroju. Wystawie towarzyszą: bogaty program edukacyjny, warsztaty i spacery, które pozwolą na odkrywanie nie tylko sztuki, ale i natury w sposób angażujący wszystkie zmysły. Dla fanów sztuki, przyrody i polskiego dziedzictwa kulturowego – to wydarzenie absolutnie nie do pominięcia.

Nie czekaj, zanurz się w fascynującym świecie Józefa Chełmońskiego i daj się porwać pięknu natury, które przez jego oczy odkrywamy na nowo. Wizyta w Muzeum Narodowym w Warszawie to podróż, która na długo zostanie w twojej pamięci.

Wystawa potrwa do 26 stycznia 2025 roku. „Zwierciadło” objęło wystawę „Józef Chełmoński” w Muzeum Narodowym w Warszawie patronatem medialnym.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze