1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Jak spędzać w Polsce wakacje w zgodzie z naturą?

shutterstock
shutterstock
Rośnie świadomość Polaków odnośnie ekologii i ekologicznego trybu życia. Dzięki temu coraz więcej z nas decyduje się również na spędzenie wakacji w stylu „eko”, co bezpośrednio wiąże się z unikaniem zatłoczonych kurortów i odpoczynkiem od pełnych spalin miast. Dokąd najlepiej się udać?

Ekologiczny urlop

Urlop na łonie natury stanowi atrakcyjną alternatywę dla spędzania wczasów w zatłoczonym i często mało przyjaznym kurorcie turystycznym, zwłaszcza dla osób, które żyją w zgodzie z ekologicznymi ideami. Polska staje się coraz popularniejszym kierunkiem wypoczynkowym, dlatego największe kurorty co rok przepełniają się turystami. Ministerstwo Sportu i Turystyki wskazuje, że w ubiegłym roku nasz kraj odwiedziło 15,8 mln turystów – o 7 proc. więcej niż w 2012. Jak będzie w tym roku? „Mamy nadzieję, że 2014 rok także uda się zamknąć wzrostem liczby turystów. Szacujemy, że powinno być to ok. 3-4 proc.” – mówi wiceminister sportu i turystyki, Katarzyna Sobierajska w rozmowie z Newserią Biznes.

Wzrost liczby turystów w Polsce jest korzystny dla gospodarki i drobnych przedsiębiorców prowadzących sezonowy biznes, ale z drugiej strony oznacza, że wypoczynek nad polskim morzem czy w górach, w znanych miejscowościach turystycznych, nie przyniesie nam relaksu w ciszy i spokoju.

W poszukiwaniu miejsc na mapie Polski, gdzie możemy wypocząć z dala od turystycznego tłoku, możemy trafić m.in. w Bieszczady. Zwłaszcza poza sezonem, w październiku i listopadzie możemy do woli podziwiać ten region bez asysty tysięcy urlopowiczów. W Bieszczadach warto wybrać się do:

  • Sanoka, gdzie mieści się Skansen i Muzeum Budownictwa Ludowego;
  • Ustrzyk Dolnych, stolicy Bieszczad, choć tu może być już więcej turystów niż w mniejszych miejscowościach w okolicy;
  • Żłobka, małej miejscowości, gdzie można zobaczyć m.in. hodowlę danieli i łowisko pstrągów;
  • Czarnej, niewielkiej miejscowości z cerkwią drewnianą;
  • Lutowisk, gdzie można podziwiać panoramę Lutowisk i ukraińskie Bieszczady.
Jeśli więc zależy nam, aby odpocząć od ludzi, odciąć się od cywilizacji i ciągłej gonitwy, jaka nieodłącznie towarzyszy nam w dużych miastach, powinniśmy wybrać się na urlop tam, gdzie panuje harmonia człowieka z naturą. Z dala od typowo turystycznych regionów Polski można też znaleźć interesujące atrakcje. Wystarczy rozbić namiot na campingu i wypoczywać, poznając tajemnice przyrody. Polscy turyści w porównaniu z Niemcami czy Francuzami znacznie rzadziej wybierają taki model wakacji. W 2011 roku w badaniu CBOS zaledwie 7 proc. badanych zadeklarowało chęć spędzenia urlopu na kempingu lub polu namiotowym, podczas gdy w Danii tę formę wypoczynku wybiera aż 43 proc. urlopowiczów.

Ekologiczna edukacja

Warto, aby elementem wakacji spędzanych w zgodzie z naturą – szczególnie z małymi dziećmi – były również wycieczki krajoznawcze, pozwalające przykładowo na poszerzanie wiedzy dotyczącej produkcji energii z odnawialnych źródeł. Będąc w okolicach Góry Kamieńsk, gdzie mieści się jedna z największych w Polsce elektrowni wiatrowych, można skorzystać z programu rozrywkowego oferowanego turystom. Obejmuje on m.in. udział w projekcji filmów edukacyjnych Discovery Science, zwiedzanie Muzeum Regionalnego w Bełchatowie czy przejazd kolejką linową i torem saneczkowym, który został urządzony na stoku Góry Kamieńsk. Odwiedzający mogą ponadto dowiedzieć się, w jaki sposób szacowana jest wytwarzanego z odnawialnych źródeł oraz poznać tajniki produkcji energii elektrycznej w elektrowni wiatrowej.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze