1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Nowe prehistoryczne znalezisko koło Stonehenge

Nowe prehistoryczne znalezisko koło Stonehenge

123rf.com
W Wielkiej Brytanii odkryto pozostałości prehistorycznego monumentu. Znalezisko znajduje się w pobliżu słynnego Stonehenge.

Uczestnicy The Stonehenge Hidden Landscapes Project, prowadzonego wspólnie przez uniwersytet w Birmingham i Insytut Ludwiga Boltzmanna w Wiedniu, poinformowali o odkryciu znacznych pozostałości z okresu prehistorycznego. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, m.in. georadaru, natrafiono na ślady około 90 kamieni zakopanych w ziemi na głębokości prawie metra. Bryły mogły oryginalnie mieć aż 4,5 wysokości. Do odkrycia doszło w południowo-zachodniej Anglii, w pobliżu Stonehenge. Stonehenge należy do najbardziej znanych skupisk z epoki neolitu albo brązu. W 1986 budowla została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Wcześniej w tym samym miejscu znaleziono już okrągłą strukturę o średnico 500 m. Vincent Gaffney, jeden z szefów projektu, powiedział w rozmowie z BBC, że dotychczas zakładano, iż chodzi jedynie o szerokie usupisko i rów, ale, jak się okazuje, poniżej znajduje się dodatkowa budowla w kształcie litery „C”, powstała ok 4,5 lat temu.

Wolfgang Neubauer, drugi z prowadzących badania, nazywa odkrycie „fantastycznym”. Wysuwa także przypuszczenie, że brakujące w odkrytej strukturze kamienie, których łącznie mogło być aż 200, zostały zużyte do budowy Stonehenge. Prace prowadzone w okolicy od kilku lat dowiodły istnienia osady, w której mieszkali budowniczy menhiru, teraz może się okazać, skąd pochodził surowiec. Zdaniem naukowca znalezisko każe na nowo zintepretować historię Stonehenge, którego powstanie - a zwłaszcza sposób transportu i ustawienia olbrzymich, ciężkich bloków - wciąż owiane jest tajemnicą.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze