1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Wyspy na Morzu Śródziemnym najlepsze na jesienny urlop

Wyspy na Morzu Śródziemnym najlepsze na jesienny urlop

fot.123rf
Zobacz galerię 6 Zdjęć
Podróż we wrześniu to dobre rozwiązanie dla osób chcących uniknąć zatłoczonych kurortów oraz tych, czekających na cenowe okazje. Minorka, Ibiza a może Sycylia? Gdzie warto pojechać, aby było blisko, ciepło i wyjątkowo?

Polacy z roku na rok coraz chętniej decydują się na urlop w miesiącach powakacyjnych. Z analiz Travelplanet.pl, największego pośrednika biur podróży, wynika, że na odpoczynek we wrześniu 2014 roku wybrało się 49,3 proc. więcej polskich turystów niż rok wcześniej. Eksperci z Travelplanet.pl podpowiadają 6 ciekawych miejsc w obrębie Morza Śródziemnego, gdzie w tym roku najlepiej wybrać się we wrześniu, gdzie dopisuje pogoda a oferty są już często przecenione.

fot.123rf

Sycylia – wulkan, rajskie plaże i niepowtarzalna historia

Miłośnikom beztroskiego plażowania i wielbicielom historycznych budowli Sycylia wyda się miejscem wyjątkowym. Ogromne wrażenie już na początku robi najwyżej położony w Europie czynny wulkan Etna. Jego wysokość na skutek kolejnych wybuchów ulega zmianie. Starożytni Grecy wierzyli, że we wnętrzu wulkanu mieści się kuźnia Hefajstosa, zaś według Rzymian uwięziony jest tam olbrzym Tyfon. Osoby chcące zasmakować księżycowego krajobrazu powinny wybrać się w okolicę Etny z przewodnikiem. Plażowiczom poleca się wypoczynek na jednej z piaszczystych plaż, zwłaszcza wyjątkowo pięknych San Vito lo Capo, Calamosche czy Scala dei Turchi. Biały piasek w połączeniu z krystalicznie niebieską wodą sprawiają, że turyści poczują się tu jak na Karaibach. Sycylia odegrała ważną rolę w dziejach świata i może się pochwalić wspaniałymi zabytkami. Najcenniejsze z nich znalazły się na liście UNESCO. Są to m.in. Dolina Świątyń, Valle dei Templi, piękna Villa Romana del Casale czy miasta z obszaru Val di Noto.

fot.123rf

Szmaragd i perła, czyli Sardynia i Korsyka

Sardynia jednych skusi szmaragdowym morzem i kwarcowymi plażami z wyjątkowo delikatnym piaskiem. Innych zafascynują nuragi, kamienne warowne wieże, których przeznaczenie do dziś jest zagadką. W trakcie pobytu na wyspie nie można nie odwiedzić niesamowitej Groty Neptuna, bajkowej jaskini słynącej z długości (ok. 4 km), mieniącej się różnymi kolorami wody i niesamowitych form skalnych. Sardynia spodoba się również miłośnikom przyrody – wyspa zachwyca bogatą fauną i florą. Można tu spotkać m.in. piękne flamingi. W bliskim sąsiedztwie szmaragdowej wyspy znajduje się Korsyka, francuska perła na Morzu Śródziemnym. Urokliwe wybrzeże, jak również granitowe i bazaltowe dolinki skąpane w oszałamiająco niebieskiej wodzie niezmiennie robią wrażenie na turystach. Zwiedzając rodzinne strony Napoleona Bonaparte warto wybrać się na spacer po stolicy wyspy, Ajaccio, a także odwiedzić Bonifacio, miasto zbudowane częściowo na klifie wapiennym, zwrócone w stronę Sardynii.

fot.123rf

Ibiza – najbardziej imprezowa wyspa świata

Wyspa została wpisana w latach 90. do księgi Rekordów Guinessa jako najbardziej rozrywkowy zakątek na ziemi. Ibiza to mekka dla osób kochających dobrą zabawę. Na wyspie turyści znajdą najlepsze dyskoteki, wyjątkowe kluby, a także spotkają wiele światowych gwiazd i celebrytów, którzy również upodobali sobie to miejsce. Imprezowali tu m.in.: Leonardo di Caprio, Paris Hilton, ulubieniec nastolatek Justin Bieber czy Kate Moss. Po całonocnej zabawie warto złapać chwilę oddechu na plaży Playa de Ses Salines lub odwiedzić odbywający się w każdą środę słynny Hippy Market przy Punta Arabi, jako że Ibiza przez lata była mekką hippisów. Obok bazaru często odbywają się różnego rodzaju wydarzenia muzyczne i festiwale z muzyką afro-reggae, rockową czy flamenco.

fot.123rf

Majorka – szampańska zabawa i plażowanie w jednym miejscu

Sezon na piękną i słoneczną Majorkę rozpoczyna się w kwietniu, a kończy w listopadzie. Turyści najchętniej wybierają południową część wyspy, w której przeważają fantastyczne, piaszczyste plaże. W trakcie pobytu na wyspie nie można nie odwiedzić stolicy Majorki, Palma de Mallorca. Miasto słynie z ogromnej liczby dyskotek, kawiarni i barów, w których letnią porą zabawa trwa do białego rana. Naturalne piękno wyspy, bardzo życzliwi, zawsze uśmiechnięci mieszkańcy i jakby wolniej płynący czas sprawia, że turyści odwiedzający Majorkę, chcą tu wracać.

fot.123rf

Minorka – kraina megalitów i oszałamiającej przyrody

Wyspa może poszczycić się ponad 70 plażami, w większości piaszczystymi, z delikatnym i białym piaskiem kontrastującym z czystymi wodami. Piękne wybrzeże Minorka zawdzięcza zimowym sztormom Posejdona, które pozostawiają duże ilości wodorostów na piasku. Wyspa zachwyci miłośników przyrody niezwykłymi krajobrazami i oszałamiającą zielenią fauny i flory, dzięki którym została w 1993 roku uznana przez UNESCO za Rezerwat Biosfery. Minorka to również gratka dla osób lubiących zwiedzać – na wyspie można zobaczyć niezliczoną ilość prehistorycznych i starożytnych megalitów, czyli wielkich budowli kamiennych, służących przodkom za groby, obiekty związane z kulturą i obserwacjami astrologicznymi.

fot.123rf

Malta - hollywoodzki klimat na Morzu Śródziemnym

3 tysiące godzin słońca w ciągu roku i średnia temperatura na poziomie 23 stopni to klimat Malty. Wyspa przyciąga ludzi stęsknionych słońca i marzących o wypoczynku w hollywoodzkim klimacie. Kręcono tu wiele filmów, m.in. Troję, Gladiatora, Popeye czy Hrabiego Monte Christo. Wybrzeża wyspy charakteryzują się kamienistymi, bardzo malowniczymi zatokami, odłamkami skał i kamiennych grot, oblewanych ciepłymi i czystymi wodami morza. Malta uważana jest za najlepsze miejsce do nurkowania w całym basenie Morza Śródziemnego. Temperatura wody i jej przejrzystość zapewniają doskonałą widoczność nawet do głębokości 30 m, a poszukiwacze niecodziennych wrażeń mogą nurkować również nocą.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze