Gap Year to termin, który odnosi się do okresu pomiędzy kolejnymi etapami życia i mimo nazwy niekoniecznie musi obejmować cały rok. Czas ten jest wykorzystywany na zdobycie doświadczenia w nowym środowisku i innej kulturze, poznanie ludzi różnych narodowości, naukę nowych umiejętności czy realizację marzeń.
Gap Year wywodzi się z Europy Zachodniej i tam zdobył największą popularność. W krajach skandynawskich taki wyjazd to obowiązkowe doświadczenie przed startem kariery. Zagraniczne uczelnie, jak chociażby Harvard, zachęcają przyszłych studentów do odbycia Gap Year przed studiami, niektóre mają nawet specjalne stypendia wspomagające takie wyjazdy. Na przerwę w karierze decydują się na także osoby, które już pracują – najczęściej przy okazji zmiany pracy, przed lub po ślubie, przed narodzinami dzieci lub po ich wychowaniu. W Polce trend ten coraz częściej widoczny jest wśród młodych ludzi, którzy pragną wzbogacić swoje doświadczenia i zyskać konkurencyjność na rynku pracy.
Najbardziej popularna forma Gap Year to podróżowanie po świecie. Wyjazd za granicę pozwala nie tylko poznać języki obce, ale także przyzwyczaić się do współpracy w środowisku międzynarodowym, a obie te kompetencje wzbogacają CV. „Gap Year pozwala na poszerzanie horyzontów, pogłębienie znajomości języka obcego, poznanie różnych kultur czy zwyczajów zawodowych”, komentuje Magdalena Furs, Service & Delivery Director w Gi Group, firmy świadczącej usługi na rzecz rozwoju rynku pracy.
Niektórzy łączą zwiedzanie z dorywczą pracą, która pokrywa im koszty podróży i utrzymania, ale coraz częściej często Gap Year służy przede wszystkim pogłębieniu znajomości języka obcego. Sylwia Rogalska, Country Manager EF Education First, firmy, która od 51 lat organizuje wyjazdy językowe za granicę, wyjaśnia, że na Gap Year rozumiany jako kursy o długości minimum 12 tygodni w 2016 zdecydowało się 40% więcej studentów niż rok wcześniej, a większość z nich to kobiety.