1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Czy Polacy potrafią znaleźć chwilę dla siebie w natłoku wrześniowych obowiązków?

Czy Polacy potrafią znaleźć chwilę dla siebie w natłoku wrześniowych obowiązków?

fot. iStock

Powrót dzieci do szkoły to dla wielu rodziców nie lada wyzwanie. W natłoku obowiązków związanych z rozpoczęciem roku szkolnego nie łatwo znaleźć czas na chwilę relaksu, tymczasem 42% Polaków uważa, że powinna ona trwać minimum pół godziny dziennie. Jak mówi psycholog Małgorzata Biniek, dla wielu z nas wypracowanie sposobu na wypoczynek nie jest proste. Co zatem robimy, gdy nareszcie uda nam się zrobić krótką pauzę?

Jak wynika z badania SW Research Czy Polacy potrafią zwolnić? Czyli „me time” w praktyce, 42% Polaków uważa, że chwila relaksu powinna trwać minimum pół godziny dziennie. Czy faktycznie możemy sobie na nią pozwolić? Statystyki pokazują, że dużo bardziej niż kiedyś zwracamy uwagę na swoją formę. Dbamy o odpowiednią dietę, o wystarczającą dawkę ruchu, ale też o pozytywne samopoczucie. Co ważne, ponad 40% z ankietowanych uważa, że chwila tylko dla siebie sprawia, że mają dobry nastrój przez cały dzień.

Coraz więcej Polaków rozumie, że jeśli chcemy sensownie przeżyć swoje życie, musimy wypracować sobie sposób na odpoczynek, czyli regenerację sił. Dla wielu jednak wciąż nie jest to łatwe. W naszym kręgu kulturowym żyje się w pośpiechu, jesteśmy przestymulowani nadmiarem bodźców, ogromem informacji, tempem zmian, działaniem pod presją. Żyjąc na wysokich obrotach, bez odpoczynku, zużywamy energię, której nie uzupełniamy, a to w prostej linii prowadzi do wyczerpania. Dlatego bardzo ważne jest, żeby umieć odpoczywać, nauczyć się wyciszyć umysł i znaleźć chwilę tylko dla siebie – wyjaśnia Małgorzata Biniek, psycholog i coach współpracujący z marką FUZETEA.

Co zatem robimy, gdy uda nam się znaleźć upragniona chwilę na krótką pauzę? 40,1% badanych wybiera odpoczynek w domu, gdzie czują się najbezpieczniej, zwłaszcza w towarzystwie kapci i wygodnego ubrania. 33,4% osób spędza wolny czas w otoczeniu przyrody – parki, łąki i lasy są dla nich najlepszym wyborem. O słońcu i świeżym powietrzu marzy ponad 40% ankietowanych. Pozostali respondenci wśród ulubionych aktywności wymieniają SPA (8,9%), siłownię i basen (7,6%), czy kawiarnie i centra handlowe (5,7%). To, jak spędzamy wolny czas, to kwestia w pełni indywidualna, każdy ma swój własny sposób. Natomiast tym, co bardzo łączy wielu z nas, jest muzyka. Ulubione kawałki odprężają blisko 40% Polaków.

Natłok obowiązków związany m.in. z nowym rokiem szkolnym potrafi w sporym stopniu zaburzyć nasz codzienny balans. Dlatego tak ważne jest zadbanie o harmonię. Jak zauważa prawie 40% badanych, moment pauzy i relaksu pozwala spojrzeć na wiele spraw z dystansu i pozytywnie wpływa na ich efektywność.

Chwila dla siebie może wiele zmienić w naszym podejściu do bieżących problemów, a tym samym znacząco wpłynąć na polepszenie samopoczucia, relacji z innymi ludźmi i skuteczności w pracy. Odświeżony umysł jest bardziej otwarty i kreatywny. Dlatego warto pozwolić sobie na celebrowanie chwili, tu i teraz, z samym sobą – dodaje Małgorzata Biniek.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze