1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Wielka Brytania zniosła podatek od podpasek i tamponów

Wielka Brytania zniosła podatek od podpasek i tamponów

Od 1 stycznia 2021 roku Wielka Brytania zniosła podatek od środków higienicznych niezbędnych kobietom. (Fot. iStock)
Wraz z początkiem nowego roku Wielka Brytania zniosła tampon tax, czyli podatek od produktów higienicznych niezbędnych kobietom. To ważny krok w kierunku przeciwdziałania ubóstwu menstruacyjnemu w Europie. 

1 stycznia 2021 roku Wielka Brytania wyszła z Unii Europejskiej. Wraz z tym zniesiono podatek VAT od sprzedaży podstawowych produktów higienicznych dla kobiet, takich jak podpaski i tampony. Temat ten był przedmiotem dyskusji od ponad 20 lat. Brytyjskie pozarządowe organizacje walczyły o to, by nie obarczano kobiet dodatkowymi kosztami, wynikającymi jedynie ze względów biologicznych. Do tej pory podatek ten wynosił bowiem aż 5 proc., przez co produkty te były traktowane na równi z tzw. dobrami luksusowymi.

I’m proud that we are today delivering on our promise to scrap the tampon tax.

Read more: https://www.gov.uk/government/news/tampon-tax-abolished-from-today

Opublikowany przez Rishi Sunak Piątek, 1 stycznia 2021

 

O zniesieniu podatku poinformował brytyjski Kanclerz Skarbu, Rishi Sunak. - Produkty sanitarne są niezbędne, więc to dobrze, że zdecydowaliśmy nie naliczać od nich podatku VAT. Wprowadziliśmy już bezpłatne produkty sanitarne w szkołach, na uczelniach i w szpitalach, a to zobowiązanie przybliża nas o kolejny krok do udostępnienia ich i uczynienia przystępnych cenowo dla wszystkich kobiet - powiedział Sunak.

Pierwszym krajem, który zdecydował się na zniesienie podatku od produktów higienicznych niezbędnych kobietom była Szkocja - stało się to w listopadzie ubiegłego roku. W Polsce podatek ten do niedawna wynosił 8 proc. teraz jest to 5 proc.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze