1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Aida Kosojan-Przybysz wie, co zrobić, żeby dzieci pokochały przyrodę

Aida Kosojan-Przybysz wie, co zrobić, żeby dzieci pokochały przyrodę

Aida Kosojan-Przybysz wydała nową płytę "Zgadnij, co to jest za zwierzę". Śpiewa, jest autorką tekstów piosenek, muzykę skomponowała wraz z Kubą Galińskim. (Fot. Radek Polak/materiały prasowe)
Na bohaterów swojej nowej płyty Aida Kosojan-Przybysz wybrała zwierzęta, które buntują się przeciwko niszczeniu środowiska. W ten sposób chce utrwalać w dzieciach naturalny odruch troszczenia się o przyrodę.

Dzięcioł nastukał do prasy, że w śmieciach toną lasy – tak się zaczyna jedna z piosenek z mojej nowej płyty „Zgadnij, co to jest za zwierzę?”. Będąc w lesie zapominamy o tym, że to my jesteśmy gośćmi i czasami warto popatrzeć na świat oczami zwierząt. Dlatego na płycie głównymi bohaterami są właśnie one. Jest tam „sum, który nie kuma, bo do rzeki ktoś wylewa brudne ścieki”. Pamiętam, jak kiedyś byłam z moją młodszą córką na plaży i jak emocjonalnie ona zareagowała na widok wyrzuconych plastikowych butelek. Natychmiast zaczęła je sprzątać, tłumacząc, że nie wolno niszczyć i brudzić planety, że każdy w jej przedszkolu o tym wie. Nawiązuję do tego w jednej z piosenek, gdzie śpiewam „po Atlantyku pływa ryba z plastiku”.

Przyjaciel miś

Chcąc dotrzeć do dzieci, szukałam drogi emocjonalnej i empatycznej. Sama w dzieciństwie bardzo przeżywałam, kiedy mojemu pluszowemu misiowi oderwała się łapa i mama musiała ją przyszyć. Chciałam, żebyśmy poszły z nim do lekarza. Stąd na płycie pojawił się niedźwiedź, który zapada w zimowy sen, ale się ciągle budzi, bo „smog go dusi, spać nie daje. Niedźwiedź kładzie się i wstaje”. Coraz więcej dzieci ma alergię i myślę, że łatwo będzie im się utożsamić ze zwierzakiem.

Kto lubi śmieci organiczne?

Zwierzęcy bohaterowie pojawili się już na moich poprzednich płytach dla dzieci. Jako autorka tekstów staram się dotrzeć do dzieci również muzyką i obrazami. Pokazuję żyrafę z perspektywy małego dziecka, które widzi ją „w kapeluszu z chmury”. Zapraszam je do muzycznego świata bajki. Nową płytę kieruję do słuchaczy w wieku od lat dwóch do 102. Tą płytą chcę przypomnieć, że ten świat należy także do zwierząt, bo przecież wszyscy jesteśmy dziećmi jednej matki – Ziemi, o którą musimy dbać i pamiętać, że „Tylko śmieci organiczne są dla Ziemi apetyczne”. Na płycie jest też niespodzianka dla słuchaczy. Mucha, znana z piosenki „Mucha w mucholocie”, która ma ponad 178 mln odsłon na YouTubie powraca. Tym razem mucholotem leci do Paryża.

Krecik i gąsienica

Czytam o zwyczajach zwierząt, by poznać ich świat i potem pokazać go dzieciom. Niektóre piosenki napisałam w ciągu kilku dni w czasie urlopu u przyjaciół, inne powstawały w miesiąc. To jest długi i piękny proces. Do tworzenia inspiruje mnie wszystko, nawet mała figurka krecika ze szkła, którą kiedyś kupiłam będąc w górach. Kret kojarzy się z byciem intruzem i wszyscy narzekają na kopce, którymi niszczy trawniki, a mnie zależało na tym, by pokazać, że on ma swoje podziemne życie.

Inną bohaterką jest na przykład gąsienica Honorata, która siedzi w kokonie, je swoje zielone śniadania i marzy, by „zostać motylem i tylko tyle”. Spotkałam się z głosami, że to bardzo kobieca opowieść – małe dziewczynki marzą o tym, żeby zostać księżniczką, a przecież każda z nich nosi w sobie piękno i wystarczy, żeby w odpowiedniej chwili dostała skrzydeł.

Polecamy: Aida Kosojan-Przybysz, "Zgadnij, co to jest za zwierzę", Universal Music Group. (Fot. materiały prasowe)

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze