1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Polki z medalami: Ewa Swoboda i Pia Szyszkowska triumfują na mistrzostwach Europy w lekkoatletyce

Ewa Swoboda (Fot. Sam Mellish/Getty Images)
To był bardzo udany weekend dla polskich biegaczek na mistrzostwach Europy w lekkoatletyce. Srebrny medal dla naszego kraju wywalczyła Ewa Swoboda, natomiast Pia Skrzyszowska zdobyła brąz oraz pobiła swój życiowy rekord. Tym samym sportsmenki zapewniły nam spory awans w ogólnej klasyfikacji medalowej.

W Rzymie trwają mistrzostwa Europy w lekkoatletyce. Na ten moment nasi rodacy radzą sobie całkiem nieźle. Łącznie cztery medale sprawiają, że Polska plasuje się obecnie na ósmym miejscu w klasyfikacji medalowej.

W miniony weekend aż dwa medale zdobyły dla nas polskie biegaczki. Ewa Swoboda, która ma już w swoim dorobku trzy medale halowych mistrzostw Europy, została w niedzielę wicemistrzynią w biegu na 100 m, osiągając swój najlepszy wynik w tym sezonie. Złoty medal zdobyła Brytyjka Dina Asher-Smith, która triumfowała czasem 10,99 i powtórzyła sukces ME w Berlinie w 2018 roku, natomiast brąz wywalczyła reprezentantka Włoch Zaynab Dosso, która uzyskała ten sam wynik co Swoboda – 11,03, jednak Polka okazała się lepsza o cztery tysięczne (!) sekundy. Tuż za podium uplasowały się Patrizia van der Weken z Luksemburga 11,04 oraz broniąca tytułu Niemka Gina Lueckenkemper 11,07.

Z kolei w sobotę wieczorem Pia Skrzyszowska czasem 12,42 poprawiła rekord życiowy w biegu na 100 m przez płotki i zdobyła brąz. Wygrała zaś Francuzka Cyrena Samba-Mayela, która ustanowiła rekord mistrzostw Europy wynikiem 12,31, a druga była Szwajcarka Ditaji Kambundji 12,40. I podobnie jak u Swobody jest to kolejny medal imprezy mistrzowskiej w karierze Skrzyszowskiej. Dwa lata temu w Monachium była bowiem najlepsza w tej konkurencji. – Ten medal smakuje inaczej niż złoto z gorszym rezultatem. Liczyłam na rekord życiowy. Myślałam nawet o rezultacie 12,30. Zbliżam się jednak do rekordu Polski, a dziś już zrobiłam drugi wynik w historii polskiej lekkiej atletyki powiedziała biegaczka.

Z trybun oklaskiwał ją nie tylko tata, który jest jej trenerem, ale również mama. – Mój tata zawsze odprowadza mnie do call roomu i prowadzi całą rozgrzewkę. Dziś przyjechała też moja mama, to był prezent dla niej na urodziny, ale także moja starsza siostra, są moi wujkowie. Słyszałam też wielu kibiców z Polski. To było niesamowite wsparcie. Trybuny nie były pełne, ale byłam w stanie odczuć polski doping podkreśliła Skrzyszowska, która przyszła do strefy wywiadów owinięta w biało-czerwoną flagę.

Skrzyszowska pobiegnie jeszcze w Rzymie w sztafecie 4 x 100 m. – Nastawiamy się i w tej konkurencji na medal. Wszystkie wiemy, na co nas stać, wszystkie wiemy, że jesteśmy szybkie. Jest duża szansa na podium, ale to sztafeta i każdy musi skupić się na swoim zadaniu, musimy też dobrze zmieniać podkreśliła.

W sobotę wieczorem brązowy medal wywalczył dla nas również Michał Haratyk (pchnięcie kulą), natomiast w niedzielę pierwsze polskie złoto (i mamy nadzieję, że nie ostatnie) zdobył niezawodny młociarz Wojciech Nowicki.

Źródło: „Ewa Swoboda na bieżni. Mamy medal”, „»Medal z tak dobrym wynikiem świetnie smakuje«. Rekord życiowy i brąz Skrzyszowskiej w biegu na 100 m przez płotki”, pap.pl [dostęp: 10.06.2024]