6 kroków, aby zapanować nad swoimi finansami

fot.123rf

Krok czwarty: Stwórz plan działania

Odpowiedz sobie szczerze na kolejne pytania: Ile chcę zarabiać? Jak duże chcę mieć oszczędności? Ile pieniędzy chcę przeznaczać na cele charytatywne? Jak dużą rezerwę chcę mieć na nagłe wypadki? A poza tym: jaki chcę mieć dom, samochód, jak mieszkać, co i gdzie jadać, jak i gdzie podróżować, jak się ubierać? Dzięki swoim odpowiedziom dowiesz się, czego tak naprawdę chcesz. Jednak samo chcenie to za mało. Skup się na tym, co możesz zrobić już teraz, aby zrealizować swoje marzenia w przyszłości.

Krok piąty: Zmień nawyki

Naukowcy zauważyli, że oszczędzanie jest często powiązane z emocjami, a odzyskanie kontroli nad jedną sferą życia powoduje, że w kolejnych obszarach radzimy sobie lepiej!

Aby skutecznie zarządzać pieniędzmi, nie wystarczy krótki detoks, ważne, by zmienić swoje nawyki. Zastanów się, z czego możesz zrezygnować lub co możesz ograniczyć, np. jedzenie na mieście, kupowanie ciuchów czy oglądanie telewizji, aby oszczędzać i mieć więcej czasu na naukę lub pracę, która może podnieść twoje dochody w przyszłości. Jeśli masz tendencję do kompulsywnych zakupów lub wręcz jesteś zakupoholiczką, staraj się unikać pokus, za każdym razem rób listę rzeczy do kupienia i zawsze trzymaj się jej. Na co dzień zamiast karty płatniczej używaj gotówki – łatwiej skontrolujesz wydatki. Możesz na początku miesiąca podzielić pieniądze na jedzenie czy przyjemności itd. i włożyć je do osobnych kopert. Potem wyznacz sobie limit jednorazowych zakupów.

Krok szósty: Realizuj swój cel!

Aby poprawić swoją sytuację finansową, musisz przede wszystkim zrobić dwie rzeczy: zmniejszyć wydatki i zwiększyć dochody. Pamiętaj, że tak jak długów nie zrobiłaś z dnia na dzień, również twoja sytuacja finansowa nie poprawi się od razu – potrzebujesz na to co najmniej kilku miesięcy. Dlatego nie poddawaj się po pierwszym niepowodzeniu, a stopniowo twoja sytuacja ulegnie poprawie.

Postanów, że od dzisiaj:

 • wydajesz pieniądze tylko na rzeczy niezbędne, jak kredyt, rachunki, jedzenie;
 • prowadzisz dziennik wydatków;
 • zniszczysz lub oddasz karty kredytowe;
 • płacisz rachunki zaraz po ich otrzymaniu;
 • nie pożyczasz pieniędzy od rodziny i znajomych;
 • oszczędzasz i odkładasz pieniądze na nieprzewidziane sytuacje;
 • sprzedajesz niepotrzebne ubrania czy przedmioty;
 • czytasz książki dotyczące zarządzania finansami, aby podnosić swoje umiejętności.

Ponieważ czasem warto zrobić odstępstwo od zasad, które motywują do dalszej pracy, oszczędzaj też na przyjemności. Na przykład resztę z zakupów w bilonie wrzucaj do skarbonki – po jakimś czasie możesz je wydać na coś ekstra.

Pamiętaj

 • Oszczędzanie to nie skąpstwo – jeśli nie jesteś hojna dla innych, to inni nie będą hojni dla ciebie!
 • Bądź wdzięczna za to, co masz, a przyciągniesz do siebie jeszcze więcej powodów do wdzięczności.
 • Nie stawiaj się w roli ofiary. Zamiast mówić „Nie stać mnie…” mów „Nie chcę teraz wydawać na to pieniędzy”.

Artykuł pochodzi z wydania specjalnego Sens w pracy – 2015