1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Szukanie pracy - na co zwrócić uwagę?

Szukanie pracy - na co zwrócić uwagę?

123rf.com
Brak pracy to bardzo stresująca sytuacja. Gdy poszukiwania się przedłużają, łatwo popaść we frustrację i zacząć popełniać błędy, który jeszcze zmniejszają nasze szanse u pracodawców. Na co należy zwrócić szczególną uwagę, żeby znaleźć pracę?

Odpowiednie CV –  teoretycznie wszyscy wiedzą, jak powinno wyglądać prawidłowe CV, a jednak bardzo często jest to zbiór przypadkowych informacji, zupełnie nieinteresujących dla pracodawcy. Tymczasem to bardzo ważne narzędzie przy szukaniu pracy. Pamiętaj, że wrażenie rekrutującego przy lekturze CV skłoni go lub zniechęci do zaproszenia cię na rozmowę. CV powinno więc być przede wszystkim dostosowane do stanowiska, na które aplikujesz.  Przed przygotowaniem dokumentu dokładnie zorientuj się, kogo firma poszukuje,  pisz na temat, a nie wymieniaj wszystkie umiejętności. Duże znaczenia ma także wygląd CV, w Internecie są dostępne bezpłatne wzory, nie wymyślaj własnych rozwiązań, ponieważ funkcjonują ściśle określone standardy.  Nie zapomnij dokładnie sprawdzić interpunkcji, ortografii – najlepiej daj CV do przeczytania komuś innemu, ponieważ we własnym tekście łatwo przeoczyć błędy. Jeśli dołączasz list motywacyjny,  to nie powielaj w nim informacji z CV.

Serwisy społecznościowe  zanim prześlesz aplikację, obejrzyj dokładnie własny profil w serwisach społecznościowych. Pracodawcy,  dyrektorzy ds. pracowniczych często sprawdzają te serwisy i w ten sposób zyskują dodatkowe (nieformalne informacje) o kandydatach. Wrzuć także własne imię i nazwisko do wyszukiwarek i zobacz, co znajdziesz.  Może będą to wiadomości dotyczące innej osoby, nie będziesz zaskoczony, gdy pracodawca zapyta cię o coś, co dotyczy tego wirtualnego sobowtóra.

Strona WWW – gdy zostaniesz zaproszenie na rozmowę, przeczytaj dokładnie stronę firmową, poszukaj w wyszukiwarce informacji prasowych,  komunikatów,  zdjęć z wydarzeń publicznych.  Sprawdź, czy osoby,  których nazwiska znajdziesz w oficjalnych informacjach, mają swoje profile, prowadzą blogi. W ten sposób także ty zyskasz dodatkową wiedzę, która może się przydać w czasie rozmowy.

Rozmowa rekrutacyjna – wiele uwagi poświęca się przygotowaniu do rozmowy, ale zazwyczaj za mało temu, jak ją zakończyć. Pamiętaj, żeby podziękować rozmówcy za zaproszenie, jasno wyrazić zainteresowanie pracą w tym miejscu. Dopytaj się także dokładnie, jak przebiega rekrutacja i kiedy możesz się dowiedzieć o wyniki.  Jeśli masz adres e-mail do osoby,  która prowadziła spotkanie, napisz krótkie podziękowanie i zaznacz ponownie swoją dyspozycyjność zawodową.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze