fbpx

Aternatywa dla Halloween – Día de los Muertos z Meksyku

Aternatywa dla Halloween - Día de los Muertos z Meksyku
123rf.com

Día de los Muertos czyli Dzień Zmarłych to meksykańskie święto łączące wierzenia

prekolumbijskie z tradycję katolicką. Symbolem święta są charakterystyczne czaszki otoczone

etnicznymi, wielobarwnymi wzorami, kwiatami i falbankami.
Motyw czaszki ma swoje korzenie w kulturze dawnych ludów Ameryki, m.in. Majów i Azteków, którzy gromadzili czaszki jako trofea wojenne. Już oni głęboko czcili kult przodków. Tradycyjne obchody święta zmarłych Indianie celebrowali w okresie letnim. Dopiero hiszpańscy kolonizatorzy, chcąc nawrócić rdzennych mieszkańców, połączyli tradycje tubylcze z katolickim Świętem Wszystkich Świętych i Zaduszkami.

W przeciwieństwie do Halloween, obchodzonego 31 października, Dia de los Muertos świętuje się wieczorem 1 i 2 listopada. Podczas gdy w Halloween wypada się bać wśród zombie, czarownic i dyniowych lampionów, święto z Meksyku nie zawiera elementu grozy, polega na radosnym świętowaniu. Tego dnia organizowane są wystawy sztuki ludowej, budowane kolorowe ołtarze z wesołymi kościotrupami. Także w Polsce można nabyć kolorowe ozdoby w prawdziwie meksykańskim stylu, np. w e-sklepach z gadżetami na imprezy, do których specjalne zniżki oferują kodyrabatowe.pl.

Sprawdź również makijaż ślubny

Choć w Polsce postać kościotrupa nie ma pozytywnych konotacji, Meksykanie od dawna wierzą, że śmierć jest dalszą częścią życia, dlatego ich szkielety ubrane są w bogato zdobione, kolorowe stroje, śmieją się, piją i tańczą. Charakterystyczną postacią jest la Catrina – personifikacja śmierci, w eleganckiej sukni, z kapeluszem lub wiankiem z dużych kwiatów na głowie. W internecie znaleźć można tutoriale, jak wykonać bardzo efektowny makijaż à la Catrina.

Zobacz akcesoria do makijażu permanentnego

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze