fbpx

Jakie języki obce przydają się w pracy?

Czy polska szkoła nadąża za zmianami?
123rf.com

Znajomość języków obcych należy do kompetencji poszukiwanych przez pracodawców. Bardzo często wymagany jest angielski, kolejne miejsca zajmują: niemiecki i francuski.
Z analizy Pracuj.pl wynika, że w aż 70% ofert pracy publikowanych na portalu w I półroczu zawierała wymóg znajomości języka angielskiego. To o 23 p.p. więcej niż rok wcześniej. Warunek ten pojawia się w stosunku do osób odpowiedzialnych za rozwój oprogramowania, za badania i rozwój oraz specjalistów od marketingu. Bez znajomości angielskiego trudno też o pracę w hotelarstwie, gastronomii czy turystyce.

„Niestety, często zdarza się, że kandydaci deklarują w CV komunikatywną znajomość języka angielskiego, a już podczas rozmowy telefonicznej rekruter przekonuje się, że jest to deklaracja zdecydowanie na wyrost. Nie warto więc ubarwiać swojego CV, a realnie zadbać o znajomość języka angielskiego”, radzi Konstancja Zyzik, Koordynator Zespołu ds. Rekrutacji w Grupie Pracuj.

Drugim w kolejności pożądanym przez pracodawców językiem obcym jest niemiecki. Także ten wymóg pojawia się w ogłoszeniach częściej niż w 2015. Powinny znać go przede wszystkim osoby szukające pracy w branży transportowej, logistyce, spedycji i budownictwie oraz pracownicy w przemyśle i sektorach technicznych: inżynierowie, konstruktorzy, serwisanci, mechanicy, technolodzy. Francuski, jako trzeci najczęściej wymagany język, przydaje się najbardziej w centrach obsługi klientów (call center), finansach i administracji biurowej.