1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Język angielski - niezbędny w życiu i karierze

Język angielski - niezbędny w życiu i karierze

Co trzeci mieszkaniec Unii Europejskiej, a na świecie blisko 1,6 miliarda – tyle osób obecnie posługuje się językiem angielskim. W Polsce znajomość tego języka na poziomie dobrym i bardzo dobrym deklaruje 48% osób. Nie ulega wątpliwości, że znajomość języka angielskiego wpływa na poziom wynagrodzenia i staje się przepustką do wielu branż.

Jak się okazuje, w biznesie liczy się pomysł, szczęście i… znajomość języka angielskiego. Lista branż, które posługują się tym językiem jest długa i stale rośnie. Kolejne stanowiska zyskują swoją angielską nazwę, a żargony poszczególnych profesji przesycone są angielskimi wyrażeniami.

To właśnie znajomość biznesowego języka świata często ma decydujące znaczenie przy zatrudnieniu w marketingu, finansach, branży związanej z badaniami i rozwojem, komunikacji i PR, zarządzaniu, a także w consultingu, outsourcingu i zarządzaniu projektami. Firmy często są otwarte na zatrudnienie kandydata nawet bez kierunkowego wykształcenia, o ile dobrze zna on język obcy, ponieważ jest to dla przedsiębiorców szansą rozwijania kontaktów biznesowych z inwestorami spoza kraju, a co za tym idzie – wyższych zysków finansowych. Według badań banku Citi Handlowy, obecnie już około 39% polskich przedsiębiorstw planuje ekspansję zagraniczną, dlatego coraz bardziej popularne stają się szkolenia językowe dla pracowników. Dzisiaj to nie tylko kojarzące się ze szkołą średnią zajęcia stacjonarne, ale także e-learning oraz blended learning – metoda wykorzystująca zalety kontaktu bezpośredniego i elastyczności nauki w domu.

Warto wspomnieć, że, znajomość języka angielskiego wróży sukces finansowy nie tylko samej firmie, ale wpływa także na indywidualne zarobki pracowników. Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń firmy Sedlak & Sedlak przeprowadzonego w 2013 r., to właśnie osoby z biegłą znajomością języka angielskiego mogły cieszyć się największym poziomem zarobków – przeciętnie 5 670 zł brutto. Znajomość języka angielskiego okazała się najbardziej doceniana na stanowiskach kierowniczych – płace tych osób były aż o 82% większe niż wynagrodzenie osób na tym samym stanowisku, ale nieposługujących się językiem angielskim.

Jedną z branż, w której szanse na zatrudnienie mają wyłącznie osoby posługujące się językiem obcym, jest bardzo szeroka branża outsourcingowa. Jest to obecnie jeden z najszybciej rozwijających się sektorów rynku, a to z powodu atrakcyjnej lokalizacji naszego kraju dla powstających centrów usług biznesowych, które obsługują klientów z wielu europejskich krajów. Dlatego też rośnie zapotrzebowanie na specjalistów różnych dziedzin outsourcingu, dla których rozmowa w języku angielskim bądź innym, nie stanowi większego problemu.

„Biznes to nie jedyne środowisko, w którym znajomość angielskiego może być pomocna. Angielski to także język Internetu. Według danych z kwietnia 2013 roku, aż 55% wszystkich stron w Internecie jest napisanych po angielsku. To gigantyczne zasoby wiedzy, które najczęściej za darmo otwierają się przed osobami, które opanują ten język. Szerzej otwiera się także możliwość komunikacji z innymi użytkownikami sieci. Warto pamiętać, że już prawie 30% użytkowników Internetu posługuje się językiem angielskim.” – dodaje Katarzyna Napieraj, deputy manager Skrivanek, firmy świadczącej usługi tłumaczeniowe i szkolenia językowe.

Dobrą wiadomością dla wszystkich zapalonych podróżników jest informacja, że w ponad 50 krajach świata angielski jest językiem oficjalnym. Można się nim bez większego problemu porozumieć w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Australii, Nowej Zelandii, Niemczech, Francji, Japonii, Norwegii, Filipinach, Szwajcarii, Turcji, Włoszech, Izraelu i dziesiątkach innych państw.

Język angielski, jak każdy inny, wymaga czasu i nakładów pracy. Jednak nie taki straszny wilk, jak go malują, bo co prawda język angielski obejmuje około 600 tysięcy wyrazów (szacuje się, że jeszcze w czasach Szekspira to było zaledwie 100 tysięcy, co pokazuje jak dynamicznie ten język się rozwija), to do codziennego komunikowania potrzebnych jest zaledwie 5% całego zasobu. Obecnie na rynku dostępne są szkolenia językowe o różnych formułach, dostosowane do osób o różnej dyspozycyjności, dzięki czemu praktycznie każdy może znaleźć dobre rozwiązanie dla siebie.

Źródło: Skrivanek Sp. z o. o.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze