fbpx

Jak napisać CV?

PISANIE CV
123rf.com

Przygotowanie CV do pierwszy etap poszukiwania pracy. I to bardzo ważny. Specjaliści od rekrutacji podkreślają, że nieodpowiednia redakcja CV może zdyskwalifikować kandydata.
Dla wielu osób napisanie CV to wciąż duży problem. Jak go napisać? W jakiej formie graficznej? Czy wymieniać wszystkie wcześniejszego doświadczenia zawodowe i umiejętności? Oto kilka wskazówek pomocnych przy redagowaniu CV.

Określ własny cel zawodowy

Zastanów się dobrze, jaką pracę możesz i chcesz wykonywać. Odpowiadaj tylko na te ogłoszenia, które cię interesują, i za każdym razem starannie przygotuj CV zgodnie z celem, który sobie wyznaczasz. Eksponuj doświadczenie i kompetencje, pamiętając o wyznaczonym celem, co znaczy, że niekiedy warto powstrzymać się przez prezentowaniem umiejętności, które będą cię oddalać od stanowiska, na którym ci naprawdę zależy.

Dostosuj CV do konkretnego stanowiska

Zawartość CV powinna być dostosowana do stanowiska, na które aplikujesz (w odpowiedzi na ogłoszenie lub dzięki informacji, która dotarła do ciebie np. przez znajomych). Wymień informacje, które mają znaczenie w pracy, o którą się ubiegasz – napisz o wymiernych efektach wcześniejszych działań, projektach zakończonych powodzeniem Pracodawca musi od razu ocenić, czy profil danej osoby odpowiada temu, czego on poszukuje. Zbyt generalne CV mają małą szansę przejść pierwszą selekcję.

Nie rozpisuj się

CV ma za zadanie na tyle zainteresować pracodawcę (lub reprezentującego go pośrednika), żeby zaprosił kandydata na rozmowę. Dzisiejszy rynek pracy jest trudny i na każde stanowisko zgłasza się masa chętnych, więc rekrutujący jest wprost zasypany aplikacjami. W CV interesuje go, czy pastujesz na wakujące stanowisko, a nie twoje umiejętności ogólne. Nie rozpraszaj się na nieistotne szczegóły – to wszystko wyjaśnisz, gdy dojdzie do spotkania

Potraktuj CV jak reklamę produktu

CV jest narzędziem wspierającym sprzedaż produktu, którym w tym wypadku jesteś ty. Po przeczytaniu rekrutujący musi być na tyle przekonany o twojej jakości, że zechce cię zaprosić na spotkanie, czyli w efekcie zatrudnić cię. Dlatego warto jest dać CV do przeczytania osobie trzeciej, która może ocenić, czy dokument jest zrozumiały i opisuje kandydata w sposób interesujący.

Zadbaj o formę graficzną

Znormalizowany układ strony sprawia dobre pierwsze wrażenie, a przede wszystkim ułatwia lekturę dokumentu. Trzeba pamiętać, że rekrutujący dostaje dziesiątki albo setki zgłoszeń i działa metodycznie. CV napisane chaotycznie, niezredagowane, z nieujednoliconą czcionką i stylami przemawiają na niekorzyść kandydata. W Internecie można znaleźć wzory typowych CV – pamiętaj jednak, żeby je spersonalizować, tj. dopasować do danego stanowiska. Najlepiej też, aby dokument nie przekraczał jednej strony w formacie A4.