Typy osobowości – Kalifornijczyk, czyli Typ Wygodny

typy osobowości
123rf.com

Spośród 14 typów osobowości opisanych przez psychologów Johna M. Oldhama oraz Loisa B. Morrisa Typ Wygodny ma najbardziej bezstresowe podeście do życia. Zobacz, na ile jest ci bliski
Typy wygodne podporządkowują się regułom gry, wypełniają swoje obowiązki i dotrzymują zobowiązań, ale kiedy mają czas wolny, nie pozwolą, by ktokolwiek bądź cokolwiek przeszkodziło im w pogoni za osobistym szczęściem. To właśnie istota życia dla ludzi o tym typie osobowości. Gdy jest zagrożone ich prawo do „robienia swojego”, potrafią wytoczyć najcięższe działa.

Czytaj także: Jak jest Domator, czyli Typ Wrażliwy?

Jeśli odnajdujesz się tym opisie typu osobowości, pewnie najbardziej cenisz sobie właśnie wygodę. Robisz dokładnie tyle, ile się od ciebie wymaga, i nic ponadto. Nie pozwalasz się wykorzystywać. Masz swobodny stosunek do czasu, nie dajesz się opętać pośpiechowi. Nie jesteś zapatrzona w autorytety, akceptujesz siebie i swój sposób życia. Wierzysz w łut szczęścia i to, że tobie tez coś się od życia należy. Dobrze funkcjonujesz w uporządkowanych układach: rodzinie, pracy, społeczności lokalnej. Mimo dużej pewności siebie nie postrzegasz się jako pępka świata, ale jako jeden z trybików w jego wielkiej machinie. Ale to ci zupełnie nie przeszkadza czuć się dobrze.

Lubisz życie rodzinne i cenisz sobie wierne grono przyjaciół, ale czasem potrzebujesz, by ktoś się tobą zaopiekował. Jednocześnie żywisz w stosunku do ludzi pewną podejrzliwość: obawiasz się, że zbyt wiele się od ciebie zażąda. Masz dużą wprawę w mówieniu „nie”. Trudno być twoim partnerem, bo nie stawiasz problemów w związku na pierwszy miejscu spraw do załatwienia i raczej nie zdobędziesz się na większe ustępstwa, by zadowolić drugą osobę. Jeśli więc twój ukochany weźmie na siebie ciężar dbałości o trwałość waszej relacji, okażesz się partnerką wrażliwą, lojalną i kochająca.