Od początku marca MSN już po raz trzeci zaprasza na Kinomuzeum. Jest to przegląd wyselekcjonowanych filmów prezentujących najciekawsze dokonania kinematograficzne, filmy artystyczne, eksperymentalne, zapisy performansów i koncertów.
Z czterech sekcjach proponowanych przez organizatorów każdy wybierze coś ciekawego dla siebie. Szeroki kadr to filmy artystów sztuk wizualnych, sięgających po tematy tożsamości świata niezachodniego, Premiery wybrane nowości z festiwali z całego świata, Flashback to wybór filmów o dużym znaczeniu dla historii światowej kinematografii, stanowiących zarazem inspirację dla artystów, oraz Kobiety burzą mury, czyli filmy zaangażowane, poruszające tematy kontrowersyjne, spychane na margines społecznej dyskusji. Pokazom towarzyszom spotkania z twórcami oraz wykłady specjalistów.
Jedną z ciekawszych projekcji stanowić będzie pokaz filmu Lewiatan (16.03 godz. 19) w reżyserii Luciena Castaing-Taylor i Vereny Paravel. Dokument jest artystycznym zapisem nocnego połowu ryb. Małe kamery GoPro rozstawione zostały w różnych miejscach kutra oraz przytwierdzone do bohaterów poruszających się po pokładzie. Uzyskano w ten sposób niesamowite obrazy, piękne, a czasem szokujące. Film zdobył wiele nagród na festiwalach filmowych.
[embed]https://youtu.be/ADiDMEnDmTQ[/embed]
Godną uwagi propozycją jest również film prezentowany w sekcji Kobiety burzą mury pod tytułem Co się stało z tym miastem? (20.03 godz. 19) w reżyserii Deepy Dhanraj, artystki, która aktywnie uczestniczyła w ruchach emancypacyjnych kobiet lat 80. Film z 1986 roku jest analizą konfliktu muzułmańsko-hinduskiego, który wybuchł w 1984 roku w Indiach. Obraz ten jest szczególnie ciekawy w kontekście ostatnich wydarzeń w tym kraju.
Pokazy odbywają się od środy do niedzieli, wstęp wolny, 1 marca– 30 marca 2014; Muzeum Sztuki Nowoczesnej , pawilon Emilia, ul. Emilii Plater 51,