1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA
  4. >
  5. Bangkok - pogodny jak Budda

Bangkok - pogodny jak Budda

Fostertravel / Wielki Pałac Królewski
Fostertravel / Wielki Pałac Królewski
By poprawnie napisać nazwę miasta Bangkok należałoby użyć aż dwudziestu jeden słów! To najdłuższa na świecie nazwa geograficzna, która została także uwzględniona w Księdze Rekordów Guinnessa. Ale Bangkok bywa także nazywany miastem aniołów, miastem dzikich śliwek, wiecznym klejnotem.

Jakkolwiek go nie nazwiemy tyle uśmiechu na metrze kwadratowym nie znajdziemy nigdzie! Słynie on bowiem z niezwykłej pogody ducha swoich mieszkańców, ich otwartości i radości. Być może optymizm autochtonów płynie wprost z ich niezwykłej religijności, choć można także go wiązać ze skokiem gospodarczym – wszak kraj ten należy do liderów rozwoju gospodarczego. Jedno jest pewne – takiego sprzężenia pomiędzy religijnością a życiem gospodarczym nie doświadczymy nawet w Polsce! W Bangkoku każdemu wieżowcowi, czy siedzibie firmy poświęcona jest osobna kapliczka modlitewna. Duchy opiekuńcze, którym oddaje się cześć mają przynieść pomyślność i sukces. I jak widać przynoszą niemałą! Religijność ciąży nad miastem i jest zauważalna na każdym kroku. Stanowi o folklorze, aurze i jego barwności.

Gdzie leży Bangkok – stolica Tajlandii?

Dokładnie nad Zatoką Tajlandzką, u ujścia rzeki Chao Phraya, która przecina miasto na dwie dzielnice – wschodnią i zachodnią. Miasto ma wyjątkowo nizinny charakter, usytuowane jest na Nizinie Menamu, a więc jednej z czterech części na jakie geograficznie podzielona jest Tajlandia.

Jesteśmy w najbogatszej części kraju, znacząco różnej od północno-wschodniej równiny Korat, czy bardziej górzystej, za sprawą bliskości Himalajów, części północnej. Bangkok, pełniąc rolę stolicy, szybko stał się centrum administracyjnym, politycznym i gospodarczym. Niemałe znaczenie w tym procesie odegrał port, jeden z największych w kraju. Miasto nie posiada wyraźnego centrum, trudno szukać w nim miejsc, które skupiają w sobie całą uwagę i są jego sercem. Za to każda dzielnica ma własne centrum, żyjące osobnym rytmem. Oczywiście turyści najczęściej odwiedzają tak zwany stary Bangkok, gdzie zwiedzają historyczne świątynie i pałace, a dużą ciekawość budzą też dzielnice etniczne: hinduska i chińska. Każdej z nich malowniczości dodają liczne kanały, którymi można przemieszczać się po mieście, a które sprawiły, że często porównuje się Bangkok do Wenecji.

Chao Phraya, ze swoimi kanałami, stanowi dla miasta nawadniające źródło oraz sprawnie działający system komunikacyjny. W jego skład wchodzą także: Sky Train kolejka napowietrzna, tuktuki, mikrobusy, taksówki, motocykle. Należy pamiętać, że stolica Tajlandii jest bodaj najbardziej zakorkowanym miastem na świecie, współczynniki ilości samochodów na jednego mieszkańca biją tutaj światowe rekordy. Dlatego też planując przemieszczanie się po mieście warto korzystać z innych form komunikacji.

Dwieście lat tradycji

Jak na miasto to niewiele, ale też wystarczająco, żeby dorobić się wielu znamienitych i robiących naprawdę wielkie wrażenie zabytków. Bangkok narodził się jako malutka wioska – Bang Makok, Wieś Drzewek Oliwnych – i nic nie wskazywało, że dwa stulecia później będzie jedną z największych metropolii regionu. Los uśmiechnął się do przyszłego Miasta Aniołów w roku 1782, kiedy Rama I niespodziewanie przeniósł stolicę państwa właśnie tutaj.

Kilka znaczących funkcji miasta odcisnęło swoje piętno na jego dzisiejszym charakterze. Przede wszystkim obronna, religijna, polityczna i ekonomiczna. I właśnie religia, obok wielkich drapaczy chmur, przyciąga największą uwagę, gdy spacerujemy ulicami miasta.

Budda pomnożony

Różnej wielkości, formy przedstawienia Buddy znajdziemy w stolicy Tajlandii na każdym kroku. Trudno chyba zliczyć wszystkie świątynie i rzeźby, ale szacuje się ich ilość na około pół tysiąca. Najstarszą i zarazem największą jest świątynia Leżącego Buddy – Wat Phra Chethuphon. Słynny posąg jest otoczony wianuszkiem mniejszych jego przedstawień. Niezwykłe dekoracje można podziwiać w świątyni Wat Rajabopit, natomiast malowidła ścienne są znakiem rozpoznawczym Wat Suwannaram. Z punktu widzenia architektury na pewno trzeba zobaczyć słynnych buddyjskich pagód. Wśród nich warte wymienienia są Wat Arun, Wat Traphang Thong, Wat Takuan, Wat Traphang Ngoen, Wat Chana Songkhram. Tym właśnie atrakcjom poświęcony został specjalny, osobny Park Historyczny Sukhotai, którego największymi ikonami są właśnie pagody. Bogato zdobione świątynie, mieniące się żywymi kolorami, pozwalają odpocząć od zgiełku wielkiej metropolii.

Żadna budowla nie może jednak konkurować z wystawnością Wielkiego Pałacu Królewskiego, datowanego na XVIII wiek. Kompleks królewski słynie także ze Świątyni Szmaragdowego Buddy – Wat Phra Kaeo. To tutaj znajduje się jadeitowy posąg Buddy i sześciometrowe figury demonów strzegące wejścia.

Historię miasta można poznawać poprzez bardzo ciekawe zbiory Muzeum Narodowego, które na pewno powinno znaleźć się w planie zwiedzanych miejsc w Bangkoku. Tym bardziej, że leży na sztucznie utworzonej wyspie – Rattanakosin, gdzie znajduje się także uniwersytet, rezydencja Króla Tajlandii oraz budynki administracji rządu Tajlandii. Ale to nie jedyne okazje. Parki historyczne Sukhotai, czy Si Satchanalai-Chalieng również mają wiele do zaoferowania.

Atrakcje

Na pewno największe wrażenie robi dzielnica Chińska, tętniąca ulicznym życiem niemal całą dobę. Jeśli chcemy poczuć się oszołomieni kolorami, karnawałowym rytmem, gdy pragniemy, by egzotyczne zapachy przekąsek odurzały nas na każdym kroku warto spędzić tutaj kilka godzin i chłonąć po prostu atmosferę gwarnej i barwnej diaspory chińskiej.
 
Osobom aktywnym z pewnością należy polecić kilka z rozlicznych imprez plenerowych jakie organizuje się w Bangkoku. Najbardziej ciekawie przedstawiają się turniej polo na słoniach oraz wyścigi długich łodzi w Phichit. Chcąc pozostać w temacie można zwiedzić Muzeum Królewskich Barek i Muzeum Królewskich Słoni.

Pragniecie czegoś niezwykłego? Odwiedźcie koniecznie Samut Prakan. Dziesięć tysięcy krokodyli będzie na was czekać! Wszystkich gatunków i wielkości. W nowym Królewskim Mieście – Dusit – czyli dzielnicy w pobliżu starego miasta, można zwiedzać liczne muzea oraz ogród zoologiczny. Zakupoholicy powinni udać się na południe miasta do Silom – to butikowy raj. Nie brakuje w nim jednak tradycyjnych targów.

Nie samym Bangkokiem człowiek żyje

W pobliżu aglomeracji jest wiele atrakcyjnych miejsc. Warto zacząć od ośrodków kultu religijnego. Relikwia odcisku stopy samego Buddy znajduje się na północ od stolicy, w Phra Budda Pat. Sam odcisk nie byłby może tak interesujący jak ciążąca nad nim legenda – ma silne właściwości uzdrawiające, potwierdzone wieloma udokumentowanymi przykładami.

Z kolei na zachodzie, w Nakhon Pathon, znajduje się najwyższy na świecie wizerunek Buddy. W Rose Garden – ogrodzie różanym – będziemy mieli sposobność, aby przyjrzeć się tradycyjnym ceremoniom ślubnym oraz uroczystym święceniom mnichów buddyjskich.

Ayutthaya – dawnej stolicy królestwa Syjamu, wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO nie trzeba rekomendować. Oddalona jest zaledwie o 70 kilometrów od Bangkoku.

Dla amatorów wodnych wrażeń cel będzie dość oczywisty – Archipelag wysp Phi Phi. Malownicze widoki, świetne warunki do nurkowania oraz beztroska atmosfera turystycznego kurortu to na pewno główne, ale nie jedyne atuty.

Ach jedzenie!

Kuchnia Bangkoku najlepiej smakuje na ulicy! Oczywiście można udać się na posiłki do licznych restauracji, ale zdecydowanie przyjemniejsze jest jedzenie ulicznych przysmaków. A zjemy niemal wszystko – aromatyczne buliony, potrawy rybne i mięsne, przekąski i sałatki. Smaki są tak różnorodne jak barwna jest stolica. Mówi się, że Bangkok to miasto jaskrawych kolorów i taka jest tutejsza kuchnia. Ostra, lekko kwaśna, kolorowa i bardzo lekka. Jej zasadniczą cechą jest łącznie pięciu podstawowych smaków w każdym daniu. Z sałatek warto spróbować Som Tam – połączenie zielonej papai, orzechów i krabów – na pewno odświeży i doda energii. Z zup wyjątkowo smaczna jest Tom Yang Kung – ostro-kwaśna zupa na bazie grzybów i krewetek.

Najlepsze wycieczki do Tajlandii na

Co powinniśmy jeszcze wiedzieć ?

  • Język urzędowy: tajski
  • Waluta: 1 baht (THB) = 100 satangów ; 1 USD=36 THB
  • Czas lokalny:czas polski + 5h
  • Czas lotu: ok. 10 godz.
  • Obywatele RP wjeżdżający na terytorium Tajlandii muszą posiadać ważną wizę. Wizę turystyczną, ważną przez 15 dni (wliczając dzień wjazdu i wyjazdu), można otrzymać na lotnisku w Bangkoku. Do otrzymania wizy potrzebne są: paszport ważny przez minimum 6 miesięcy licząc od daty planowanego wyjazdu (z minimum jedną wolną stroną); zdjęcie; 1000 THB; potwierdzony bilet wylotu z Tajlandii. Na lotnisku należy wypełnić formularz wizowy oraz karty imigracyjne przyjazdu i wyjazdu. Jednakże najlepiej wizę uzyskać w Ambasadzie Królestwa Tajlandii mieszczącej się w Polsce.
  • Zdrowie, szczepienia: nie występują zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne. Zalecane szczepienia przeciwmalaryczne, poleca się również szczepienia przeciwko zapaleniu wątroby A + B.

Przykładowe ceny

Tajlandia jest bardzo atrakcyjna cenowo, zarówno jeżeli chodzi o jedzenie, odzież, jak i również przedmioty rzemiosła artystycznego.
  • Cola - ok. 18 THB;
  • piwo 50- 60 THB,
  • obiad ok. 30-40 THB,
  • woda mineralna THB
  • arbuz 15 THB
  • chleb 10-20 BHT

Polecane hotele

  1. - polecany rodzinom z dziećmi
  2. - z dużym zapleczem rekreacyjnym
  3. - z plażą bezpośrednio przy hotelu

Wycieczki objazdowe, które warto wybrać

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze