Kaszel to jedna z najbardziej powszechnych dolegliwości. Choć kojarzona przede wszystkim z jesienią i zimą, kiedy najczęściej chorujemy, może pojawić się także latem, skutecznie psując wymarzony odpoczynek. Warto więc wiedzieć o niej jak najwięcej, by móc jej zapobiegać, a w razie pojawienia się objawów – szybko zareagować.
Nie tylko wiedza na temat kaszlu będzie pomocna w zwalczaniu letnich infekcji. Przydadzą się również informacje o domowych sposobach radzenia sobie z problemem. Wieki doświadczeń w zwalczaniu tej nieprzyjemnej dolegliwości są dowodem na to, że najskuteczniejsze metody walki z kaszlem są w zasięgu ręki. Wystarczy tylko dokładnie się rozejrzeć i sięgnąć po nie. Zdrowie gwarantowane!
Ziołoterapia w walce z kaszlem
Napary z ziół to znana od wieków metoda walki z kaszlem. W zależności od rodzaju dolegliwości (kaszel suchy lub kaszel mokry) należy wybrać inne rośliny. W przypadku kaszlu suchego pomogą napary z liści bluszczu, kwiatów dziewanny, lipy, a także herbatka z babki lancetowatej czy mieszanki ziołowe oparte na poroście islandzkim. Zadaniem napojów na bazie powyższych ziół jest nawilżenie dróg oddechowych, ich odkażenie i ułatwienie odkrztuszenia tego, co w nich zalega.
Zwalczaniu kaszlu mokrego ułatwią z kolei zioła działające wykrztuśnie. Wśród nich znajdują się, m.in. liść podbiału, korzeń i liść prawoślazu, owoc anyżu i tymianek. Napary z roślin pomogą rozrzedzić zalegającą w drogach oddechowych wydzielinę i ułatwią pozbycie się jej z organizmu.
Leki z Bożej apteki – domowy syrop na kaszel
Nasze mamy i babcie z powodzeniem stosowały syropy na kaszel domowej roboty. Najpopularniejszym z nich jest z pewnością syrop z cebuli. Znienawidzony przez dzieci środek doskonale zwalcza uporczywe objawy, a wszystko dzięki niezwykłym właściwościom popularnego warzywa. Równie dobrze z kaszlem poradzi sobie syrop bogaty w witaminy syrop z buraka. Mikstura wzmocni organizm i pozwoli szybko pozbyć się infekcji. Podobnie zadziała domowy syrop z czosnku, który jest naturalnym antybiotykiem i również pomoże pozbyć się uporczywych dolegliwości latem. Przygotowanie każdego z domowych leków jest banalnie proste. Wystarczą bowiem wspomniane warzywa, cukier (lub niezwykle zdrowy miód) i słoiczki, w których umieszczamy składniki i odstawiamy na pewien czas. Prawda, że proste?
Inhalacje – sposób na uporczywe dolegliwości
Inhalacje to stara i sprawdzona metoda walki z kaszlem. Dzięki przygotowanym w domu parówkom (koniecznie z dodatkiem soli, opcjonalnie z dodatkiem ziół) drogi oddechowe zostaną nawilżone, przez co zmniejszą się objawy i kasłanie nie będzie aż tak wyczerpujące. Inhalacje pozwolą również na odkażenie układu oddechowego, co zwalczy infekcję. Warto dodać do nich ziół (m.in. szałwia, rumianek, tymianek lub macierzanka) – wzmocnią efekt antybakteryjny i antywirusowy.
Nawadnianie organizmu – bez niego ani rusz!
Podczas każdej infekcji należy pamiętać o przyjmowaniu odpowiedniej ilości płynów. Półtora litra niegazowanej wody mineralnej to absolutnie minimum. Dzięki właściwemu nawodnieniu organizm ma szansę na pozbycie się wielu toksyn, a wszystkie procesy w nim zachodzące przebiegają prawidłowo. Jeśli dokucza nam kaszel, warto włączyć do codziennej porcji płynów napoje z cytryną i miodem, które nie tylko nawodnią organizm, ale także nawilżą śluzówki i odciążą zmęczone kasłaniem gardło. Warto pamiętać o odkażającym działaniu cytryny i miodu. Ich właściwości pomogą w szybkim zwalczeniu infekcji.
Pakujemy wakacyjną apteczkę
Przed wyjazdem na urlop warto spakować apteczkę, w której znajdą się środki na wszelkie dolegliwości. Nie powinno wśród nich zabraknąć także leków na kaszel. W aptekach dostaniemy wiele preparatów dostępnych bez recepty, w które warto zaopatrzyć się przed spakowaniem walizek. Jedną z pozycji obowiązkowych jest ziołowy lub sosnowy syrop na kaszel. Lek pomoże w rozrzedzaniu i odkrztuszaniu wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych. Rozwiązaniem o podobnej skuteczności będą różnego rodzaju tabletki i pastylki na kaszel. Część z nich można rozpuszczać w wodzie i pić, a niektóre należy po prostu połknąć. Obie metody są dobre i działają podobnie jak syrop. Warto jednak zauważyć, że pastylki łatwiej spakować i przewieźć, dlatego warto spakować je do wakacyjnej apteczki. Wybierajmy naturalne preparaty oparte na wyciągach z ziół i roślin. Będą bezpieczniejsze od swoich chemicznych odpowiedników. Ponadto, kupując leki bez recepty w aptece, pamiętajmy, by skonsultować się z farmaceutą. Jeśli istnieje taka możliwość, warto zasięgnąć opinii lekarza. Nie zapominajmy, że preparaty przyjmowane bez kontroli specjalisty mogą wywołać działania niepożądane.
Choć kaszel jest powszechną dolegliwością i w większości przypadków można go szybko zwalczyć, nie pozwólmy, by popsuł wakacyjny wyjazd. Warto więc zadbać o to, by nie dopuścić do pojawienia się uporczywego kasłania, jednak jeśli profilaktyka zawiedzie, pamiętajmy o wielu domowych sposobach radzenia sobie z kaszlem.