1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Materiał partnera

Trendy zakupowe w trakcie pandemii - jak się zmieniają?

Fot. materiał partnera
Rok 2020 znacząco wpłynął na zmianę nawyków zakupowych Polaków. Coraz chętniej robimy zakupy na zapas, mimo że początkowe obostrzenia uległy na przestrzeni miesięcy złagodzeniu. Sprawdź, jakie trendy zakupowe pojawiły się w trakcie pandemii oraz jak się zmieniają.

Ostatnie miesiące miały ogromny wpływ na ukształtowanie się nowych nawyków zakupowych wśród Polaków oraz na wytworzenie pewnego rodzaju trendów, które powielane nie słabną na swej sile.

Na początku pandemii sklepy wielkopowierzchniowe stały się głównym celem zakupowych wyjść. Ogromna oferta produktowa, szeroki asortyment zawierający produkty spożywcze, kosmetyki, chemię domową, a także produkty przemysłowe przyciągały rzesze klientów, którzy zafrapowani rozwijającą się sytuacją epidemiologiczną chcieli zrobić zapasy na najbliższy czas. Sklepy tego typu sprawdzają się doskonale w sytuacji, w której nie chcemy biegać między sklepami, a zależy nam na sprawnym zdobyciu pożądanych produktów oraz uniknięciu zbytniego przemieszczania się. Wchodzący rygor sanitarny, związany z koniecznością reglamentowania liczby klientów robiących zakupy w danej chwili na konkretnej powierzchni, sprawił, że sklepy wielkopowierzchniowe nie mogły poradzić sobie z tłumem chętnym na zakupy. Kolejki przed sklepami rosły w zastraszającym tempie, w konsekwencji prócz czasu przeznaczonego na zakupy należało doliczyć także czas stania w kolejce przed sklepem, a później w kolejce do kasy. Wiele osób w tej sytuacji zrobiło swoisty zwrot w tył i chcąc uniknąć dużych skupisk ludzi swoje zaufanie przenieśli na rodzinne biznesy, osiedlowe sklepiki, które de facto oferowały bardzo podobny asortyment.

Zmiany dotyczące trendów zakupowych w czasie pandemii znacznie wpłynęły również na częstotliwość wykonywanych zakupów. Coraz więcej osób ceni sobie bardziej możliwość robienia większych zakupów, ale rzadziej niż codzienne wizyty w sklepie po produkty potrzebne w danej chwili. Przewidywalność potrzeb, planowanie posiłków i sprawunków z pewnością wpłynęła znacząco na sposoby gospodarowania rodzinnym budżetem oraz obowiązkami. Badania pokazują, że przed pandemią prawie 20% konsumentów wybierało się na zakupy 2 razy w tygodniu lub częściej, obecnie, w czasie trwania epidemii, jest to niemal 10%. Z kolei przed marcem 2020 sporadyczne, ale zaplanowane, wyjścia na zakupy deklarowało 17% konsumentów, obecnie aż 30%. Widać, jak ulegają zmianie tendencje dotyczące częstotliwości dokonywania zakupów. Nie powinien umknąć fakt, iż sklepy - zarówno te wielkopowierzchniowe, jak i te mniejsze, jak osiedlowe sklepiki dostosowały procedury higieniczne do wszelkich zaleceń i wytycznych - płyny do dezynfekcji, jednorazowe rękawiczki, obowiązek noszenia maseczek w przeważającej większości placówek handlowych na bieżąco jest udostępniany i egzekwowany.

Jednym z widocznych trendów, który rozwinął się podczas pandemii, jest wzmożony ruch w sklepach online oraz coraz większa popularność zakupów przez internet. Wielkie i rozpoznawalne marki, ale także malutkie biznesy zauważyły konieczność wyjścia do klienta w sferze online. Coraz bogatszy asortyment oferowany w sklepach online, pojawienie się bogatej oferty aplikacji ułatwiających robienie zakupów z własnego domu z dostawą prosto pod drzwi - wszystko to ułatwiło klientom dokonywanie zakupów przez internet. Do rosnącej popularności tego rodzaju zakupów przyczyniły się, bez wątpienia, także atrakcyjne rabaty, promocje, zniżki, które obowiązywały wyłącznie w sklepach online. Szereg platform, które zbiorczo porządkują zniżki i rabaty ułatwiające zakupy w sieci, pozwalają na zaplanowanie zakupów oraz zaoszczędzenie pieniędzy. Jednym z miejsc, w którym atrakcyjne rabaty i oferty są na bieżąco aktualizowane jest platforma . Kody rabatowe i najlepsze oferty możesz wykorzystać w wielu sklepach: począwszy od sklepów z odzieżą i obuwiem, przez sklepy z kategorii zdrowie i uroda aż po elektronikę i sprzęty AGD i RTV oraz motoryzację i wiele, wiele innych.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze