1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Materac piankowy - tajemnica komfortowego snu

Fot. materiał partnera
Fot. materiał partnera
Jeszcze niedawno wydawało się, że wygodny materac może być wyłącznie sprężynowy, a materace z pianki odkształcają się i szybko nie nadają do użytku. Jednak współczesne materace piankowe stają się synonimem komfortu i doskonale dbają o nasz zdrowy sen.

Wybierając materac do sypialni, niektóre osoby z pewną rezerwą podchodzą do materacy piankowych. Kojarzą je z niewygodą i odkształceniami oraz krótkim okresem użytkowania. Niesłusznie. Współczesne materace piankowe są zaawansowane technologicznie i zapewniają doskonały komfort, uwzględniając nasze preferencje.

Jak zbudowany jest nowoczesny materac piankowy?

W materacach piankowych stosowane są obecnie dwa rodzaje pianek: lateksowa i poliuretanowa. Pozwala to na uzyskanie cech materaca, pożądanych przez użytkowników.

Pianki lateksowe, dzięki swoim właściwościom dobrze odprowadzają wilgoć i ciepło, nie grzeją więc od spodu. Sprawdzają się latem oraz dla osób, które lubią spać na chłodnym materacu.

Dla tych, którzy wolą spać w cieple czy cierpią na słabe krążenie krwi, doskonałe są materace z pianki poliuretanowej - bardzo elastycznej i powodującej odczucie ciepła. Ten rodzaj pianek dzieli się na termoelastyczne i wysokoelastyczne. Różnią się przede wszystkim właściwościami, choć obydwie dobrze dopasowują się do naszego ciała, dając podparcie kręgosłupowi.

Pianka termoelastyczna (zwana inaczej Memory) reaguje na temperaturę ciała człowieka i pod jej wpływem dopasowują się i zapamiętują kształt ciała. Stąd nazwa „Memory”, czyli pamięć.

Materac z pianki wysokoelastycznej dopasowuje się pod wpływem nacisku, ale nie zapamiętuje kształtu ciała. Kiedy wstaniemy, wraca do swojego pierwotnego kształtu, dzięki czemu ten rodzaj pianki chętnie wykorzystywany jest np. w pokojach hotelowych.

Niewątpliwą zaletą materacy piankowych jest ich wysoki poziom elastyczności, umiejętność szybkiego dostosowania do indywidualnego kształtu ciała użytkownika oraz lekkość, która ułatwia transport i swobodne odwracanie materaca na drugą stronę.

Jakie korzyści daje użytkowanie materacy piankowych?

Dobrej jakości zapewnią nam nie tylko relaksujący sen, ale także zadbają o nasze zdrowie. Ich różnorodność pozwala bowiem na dopasowanie materaca dokładnie do naszych potrzeb. Podkreślmy przy tym, że bardzo często czołowi producenci łączą zalety różnych pianek w jednym rodzaju materacy, dzięki czemu spełniają oczekiwania wielu grup użytkowników.

Na przykład materace firmy Hilding Anders - innowacyjnego producenta łóżek i materacy, lidera tej branży, ale też produktów pod markami prywatnymi, takimi jak Ikea, Natura i Galaxy w Agata Meble, Immensity dla BRW czy unikatowych rozwiązań zastosowanych w marce prywatnej Sleepmed, łączą piankę wysokoelastyczną z termoelastyczną lub wysokoelastyczną z lateksową.

Przykładem takiego połączenia pianek jest materac Hilding Rumba, w którym zastosowano profilowaną piankę wysokoelastyczną Velvet Touch (zabezpiecza ciało przed nadmiernym zapadaniem się) oraz termoelastyczną piankę Visco (reaguje na temperaturę ciała i dopasowuje się do jego ułożenia). Ten materac polecany jest szczególnie dla osób, które mają problemy z kręgosłupem.

W materacu Hilding Salsa zastosowano podobne połączenie z termoelastyczną pianką Visco, ale przy użyciu wysokoelastycznej pianki Flexifoam, która zapewnia optymalną sztywność. Dzięki temu uzyskano materac, który przeciwdziała powstawaniu odleżyn - uzyskał status wyrobu medycznego w klasie I.

wybierany jest szczególnie chętnie przez alergików. Zapewnia optymalną elastyczność i bardzo dobrą wentylację wkładu. Jego właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne ograniczają możliwość wystąpienia alergii. Co istotne, materac reaguje na ciężar ciała i łatwo dopasowuje się do jego kształtu, ale jest przy tym odporny na odkształcenia.

Te właściwości posiada np. Hilding Melody, który – dzięki 7 strefom twardości - sprawdzi się między innymi w przypadku par, również o dużej różnicy wagowej, osób z problemami kręgosłupa, jak i seniorów. Otwory w poszczególnych strefach zapewniają dobrą wentylację wkładu, natomiast wysoka gęstość lateksu powoduje wytrzymałość, trwałość i optymalną elastyczność. Z tego powodu jest to dobra propozycja również dla osób o podwyższonej wadze, nawet do 140 kg.

Połączeniem pianki wysokoelastycznej i lateksu jest Hilding Boogie. Jego konstrukcję tworzy wyprofilowana w 7 stref twardości pianka wysokoelastyczna, blat antybakteryjnego lateksu oraz lekko chłodząca pianka wysokoelastyczna FloFom. Materac pozwala na dogłębną regenerację ciała, dlatego Boogie jest polecany także osobom prowadzącym aktywny tryb życia, na przykład sportowcom. Pianka ma strukturę otwartokomórkową, co zapewnia przewiewność i wentylację, a więc i odpowiednią higienę snu.

Jak widać, przed kupnem materaca warto przygotować się i przemyśleć, czego potrzebujemy, czy wolimy materac chłodniejszy czy cieplejszy. Zmierzmy też dokładnie łóżko, aby dobrać odpowiedni rozmiar. Nie zapomnijmy o dopasowaniu materaca do naszej wagi (te najbardziej miękkie materace mają symbol H1, najtwardsze H4), ale i tego, czy korzystać z niego będzie jedna, czy wiele osób. Odpowiedni wybór zaprocentuje komfortem naszego snu, zdrowszym kręgosłupem i lepszym samopoczuciem na długie lata.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze