1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Materiał partnera

Jakie podłoże pod baseny stelażowe? Przegląd możliwości

Basen ogrodowy stelażowy BESTWAY postawiony na trawniku (Fot. materiały partnera)
Zanim nadejdzie lato i w naszych ogrodach pojawią się baseny stelażowe, warto pomyśleć o kilku ważnych aspektach technicznych związanych z rozkładaniem zbiornika. O tym, jak złożyć basen stelażowy, przeczytasz w instrukcji. My skupimy się na wyborze optymalnego podłoża pod basen ze stelażem.

Basen stelażowy w ogrodzie – przygotowanie podłoża

Podstawą bezpiecznych i komfortowych kąpieli oraz długiej żywotności basenu stelażowego jest właściwe przygotowanie podłoża pod zbiornik. Postawmy basen w miejscu równym i dobrze nasłonecznionym. Oczyśćmy grunt z wszelkich kamieni, gałązek i innych elementów, które mogłyby uszkodzić dno. Możemy postawić basen na trawniku, jednak pamiętajmy, że zieleń w tym miejscu będzie zniszczona. Szybkim w realizacji i niedrogim sposobem na uzyskanie stabilnego i równego podłoża jest stworzenie warstwy z ubitego piasku. Część darni należy wcześniej usunąć. Uwaga! Podłoże z piasku trzeba dodatkowo zabezpieczyć, aby utrzymać je w ryzach.

Mata ochronna pod basen ze stelażem

Równe i oczyszczone podłoże warto pokryć warstwą izolacyjną. Dzięki temu woda będzie dłużej ciepła. Do wyboru mamy różne rozwiązania. Najprościej pod basen stelażowy w ogrodzie położyć specjalną matę plandekową. To mocna, lekka, sztywna, stosunkowo gruba podkładka z tworzywa. Jest łatwa w czyszczeniu. Po złożeniu nie zajmuje dużo miejsca. Możemy otrzymać ją gratis do zbiornika, np. kupując niektóre baseny stelażowe w Dollo.pl. Dodawana jest m.in. do popularnego basenu stelażowego 457 x 122 marki Bestway. Mamy wówczas pewność jej idealnego dopasowania do rozmiaru kupowanego zbiornika. Można ją też kupić niezależnie za około kilkadziesiąt złotych.

Mata, oprócz pełnienia funkcji termoizolacyjnej, chroni dno basenu przed przetarciem, zapobiega zabrudzeniom ścianek i ułatwia dbanie o zieleń wokół zbiornika. Oczywiście zastosowanie maty pod basen ze stelażem nie zwalnia nas z obowiązku wcześniejszego wyrównania i oczyszczenia podłoża.

Basen stelażowy 457 x 122 cm BESTWAY – z matą w zestawie (Fot. materiały partnera)

Grube maty piankowe pod baseny stelażowe

Alternatywą są grube i miękkie maty piankowe wykonane z wytrzymałego tworzywa, dostępne w formie puzzli. Można z nich ułożyć warstwę o dowolnych wymiarach. Idealnie sprawdzają się w rodzinnych ogrodach, ponieważ są wyjątkowo komfortowe w użytkowaniu. Ich dodatkową zaletą jest wytrzymałość. Są odporne na odkształcenia i niekorzystne działanie czynników atmosferycznych. Nie nasiąkają wodą, więc pod powierzchnią nie robi się błoto. To rozwiązanie z nieco wyższej półki cenowej niż maty plandekowe.

A może styropian pod basen stelażowy w ogrodzie?

Zwykły styropian jest tani i łatwo dostępny, jednak stanowi rozwiązanie co najwyżej jednosezonowe i ma tendencję do kruszenia się, zanieczyszczając ogród i… wodę. Okruchy styropianu w skrajnych przypadkach prowadzą do awarii systemu filtrującego. Inną wadą zwykłego styropianu jest podatność na uszkodzenia i odkształcenia.

W takim razie, jaki styropian dać pod basen ogrodowy? Zalecanym rozwiązaniem jest styropian ekstrudowany, przeznaczony do pracy pod dużymi obciążeniami i w trudnych warunkach gruntowych. Jego wadą jest stosunkowo wysoka cena.

Podłoża twarde pod baseny stelażowe

Pod basenem stelażowym możemy stworzyć efektowną podbudowę, która spójnie wpisze się w architekturę całego ogrodu. To rozwiązanie dla bardziej wymagających inwestorów, dysponujących większym budżetem. Do wyboru pozostają m.in.:

  • kostka brukowa,
  • płyty tarasowe i chodnikowe,
  • europalety,
  • drewniany podest,
  • wylewka betonowa.

Na twardym podłożu i tak należy rozłożyć matę. Zapobiegnie to uszkodzeniu basenu np. przez drzazgi czy ostre kanty kamiennych elementów oraz zapewni komfort chodzenia pod dnie.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze