1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA
  4. >
  5. Spacer, nordic walking, trekking – lżejsze formy aktywności na świeżym powietrzu

Spacer, nordic walking, trekking – lżejsze formy aktywności na świeżym powietrzu

(Fot. materiały partnera)
(Fot. materiały partnera)
Sport to zdrowie? Zdecydowanie. Wiele zależy jednak od dobrania formy aktywności odpowiedniej dla konkretnej osoby. Podczas gdy jedni mogą przebiegać długie dystanse bez większej zadyszki, dla innych już przejście kilku kilometrów spokojnym tempem będzie sporym wyczynem. Wszystko zależy od wieku, stanu zdrowia, kondycji, przebytych zabiegów czy urazów. Jedno jest pewne – z aktywności fizycznej nie warto rezygnować, a najzdrowsza jest ta uprawiana na świeżym powietrzu. Jakie dyscypliny będą dobre dla osób, w przypadku których intensywny wysiłek nie wchodzi w grę?

​Nie tylko bieganie – jaki jeszcze sport można uprawiać na świeżym powietrzu?

Coraz popularniejszym w Polsce sportem jest bieganie. Według różnych szacunków regularnie uprawie je już ok. 3 mln rodaków, a ich liczba rośnie z roku na rok. Pomimo ogromnych korzyści zdrowotnych, jakie z niego płyną, jogging nie jest jednak dla wszystkich. Zwykle muszą zrezygnować z niego rekonwalescenci po różnego rodzaju zabiegach i operacjach, jak również osoby starsze, które wcześniej nie ćwiczyły intensywnie czy kobiety w ciąży pragnące spędzić aktywnie również tych szczególnych 9 miesięcy.

Na szczęście istnieją liczne zamienniki sprawiające równie dużą przyjemność. Można zacząć nawet od prozaicznych spacerów albo spróbować jednej z dwóch wyjątkowo atrakcyjnych aktywności: nordic walkingu lub trekkingu. Na korzyść wszystkich tych form sportu przemawia fakt, że nie wymagają one dużych nakładów finansowych – wystarczy minimalna ilość sprzętu (np. kijki), dobra odzież sportowa (do kupienia np. na ) i obuwie. Nie musisz nawet wyposażać szafy osobno dla każdej z tych aktywności – spodnie trekkingowe świetnie sprawdzą się podczas nordic walking, a buty do biegania możesz z powodzeniem założyć na niespieszny spacer.

​Trekking – wycieczka na sportowo

Trekking to nic innego jak wycieczki piesze w atrakcyjnej okolicy – poza przestrzenią miejską. Popularnie kojarzy się z górami, ale pojęcie jest znacznie szersze – obejmuje również wycieczki po lesie czy nad morzem. Ważne, aby odbywały się one w terenie, gdzie można podziwiać piękne krajobrazy i poruszać się ścieżkami niewykonanymi z asfaltu.

Zaletą trekkingu jest fakt, że można go uprawiać przy każdej pogodzie. W upalne dni przyda się osłona na głowę – chustka lub czapka z daszkiem. Z kolei przy niższych temperaturach warto wyposażyć się w wielozadaniową bluzę – np. któryś z modeli dostępnych tutaj: . Bluza do trekkingu musi być wygodna, aby nie ograniczała ruchu. Przydadzą się również kieszenie, osłonięty zamek i wysoka stójka, skutecznie chroniące przed przewianiem i wychłodzeniem. Wybierz model z przewiewnej tkaniny, odprowadzającej pot – w terenie będziesz mierzyć się ze zmiennymi warunkami a o przeziębienie szczególnie łatwo, gdy chłodny wiatr owiewa spocone ciało.

Masz już ubrania odpowiednie dla biegaczy, ale z różnych względów wybierasz trekking? Dobra informacja – większość z ciuchów doskonale nadaje się również na wycieczki w terenie.

​ Nordic walking – nie tylko moda

(Fot. materiały partnera) (Fot. materiały partnera)

Coraz większą popularność zdobywa w Polsce nordic walking. Nie jest to wyłącznie kwestia mody – ta aktywność jest nie tylko przyjemna, ale także niesie liczne korzyści kondycyjne i zdrowotne. Wszystko dzięki (dla niektórych tajemniczym) kijkom, które z jednej strony pomagają odciążyć stawy i kręgosłup (zwłaszcza jego odcinek lędźwiowy), a z drugiej umożliwiają rozruszanie większej ilości mięśni niż podczas spaceru, gdy trzymamy ręce w kieszeniach. Asysta kijków poprawia odbicie od podłoża, dzięki czemu krok robi się bardziej sprężysty, dłuższy i szybszy. Przejdziesz dzięki temu dłuższy odcinek w krótszym czasie.

Nordic walking umożliwia dostosowanie intensywności wysiłku do możliwości konkretnej jednostki – seniorzy mogą spacerować powoli, podczas gdy osoby o doskonałej kondycji mogą wybrać intensywny marsz.

​Spacer – najprostsza aktywność outdoorowa

Niektóre urazy i schorzenia bardzo ograniczają możliwość podejmowania aktywności. Także wiek robi swoje – zdarza się, że aktywni niegdyś seniorzy nie mogą już pozwolić sobie na tak niegdyś lubiany rower czy gry zespołowe. Gdy nawet trekking i nordic walking przekraczają nasze możliwości, pozostaje jeszcze spacer.

Spacerowanie również może być sportem. Na dodatek mogą go uprawiać niemal wszyscy – króciutkie odcinki pokonywane w wolnym tempie są osiągalne nawet dla osób cierpiących na różnego rodzaju dolegliwości (choć oczywiście, w razie wątpliwości, dobrze zasięgnąć opinii lekarza). Warto zachęcać do spacerów zwłaszcza seniorów – każda aktywność fizyczna pozwala zachować zdrowie i optymizm.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze