Z powodu zmieniającego się poziomu estrogenu i progesteronu możesz odczuwać ból piersi. Ból, nadwrażliwość, napięcie czy nawet opuchlizna to normalny stan, który może dotyczyć jednej lub obu piersi.
Czy w okresie przekwitania mogą boleć piersi? Oczywiście! Nadwrażliwość i ból piersi kojarzą się wielu kobietom z nadejściem okresu, tymczasem mogą występować również sporadycznie lub przez dłuższy okres trwania menopauzy. W tym czasie, podczas samodzielnego badania, możesz wyczuć małe guzki. Spokojnie, to jeszcze nie powód do paniki. Najprawdopodobniej są efektem zmian hormonalnych, warto w takim momencie zwrócić się do lekarza, by mieć pewność, że nic złego w organizmie się nie dzieje.
Bolące sutki – menopauza. Jak możesz sobie pomóc, gdy pojawia się nadwrażliwość sutków w okresie klimakterium, czyli menopauzy?
- Ogranicz spożycie kofeiny i soli (wstrzymującej wodę w naszych ciałach).
- Kup stanik, który ochroni piersi i zapewni im wygodę. Może bawełniany lub z miękkiej koronki, niekoniecznie usztywniany.
Zrób relaksującą chłodną kąpiel, która na pewno przyniesie ci ulgę.
Czasami ukojenie przyniesie delikatny masaż. Jeśli nie masz ochoty na masaż biustu, równie dobre będzie głaskanie włosów, uciskanie pleców lub stóp.
Jeśli ból piersi podczas klimakterium jest częsty i wciąż się nasila, koniecznie udaj się do lekarza, który powinien skierować cię na badanie USG lub mammografię. Pamiętaj, że badania profilaktyczne nigdy nie szkodzą, nie trzeba się ich bać.